Міжнародний суд відкриє проти Росії перші справи про воєнні злочини – NYT

У справах, які розглядатимуться в Міжнародному кримінальному суді, Росію звинувачуватимуть у викраденні українських дітей та навмисному завданні ударів по об'єктах цивільної інфраструктури.

Про це пише The New York Times із посиланням на чинних та колишніх посадовців суду, обізнаних з цим рішенням.

Ці справи є першими міжнародними звинуваченнями, висунутими з початку конфлікту, і з'явилися після місяців роботи спеціальних слідчих груп. У них стверджується, що Росія викрадала українських дітей та підлітків і відправляла їх до російських таборів перевиховання, а також, що Кремль навмисно націлювався на об'єкти цивільної інфраструктури.

Головний прокурор Карім Хан повинен спочатку представити свої звинувачення колегії суддів досудового слідства, які вирішать, чи були дотримані правові норми для видачі ордерів на арешт, або ж слідчі потребують більше доказів.

Незрозуміло, кому суд планує пред'явити звинувачення в кожному конкретному випадку. На прохання підтвердити запити про видачу ордерів на арешт у прокуратурі відповіли: "Ми не обговорюємо публічно деталі, пов'язані з поточними розслідуваннями".

Деякі зовнішні дипломати та експерти заявили, що є ймовірність того, що президенту Росії Володимиру Путіну можуть бути пред'явлені звинувачення, оскільки суд не визнає імунітет глави держави у справах, пов'язаних з воєнними злочинами, злочинами проти людяності або геноцидом.

Втім, ймовірність судового процесу залишається низькою, кажуть експерти, оскільки суд не може розглядати справи заочно, а Росія навряд чи видасть своїх чиновників.

Перша справа стосується викрадення українських дітей, від немовлят до підлітків. У рамках спонсорованої Кремлем програми їх вивозили з України і розміщували в будинках, де вони ставали російськими громадянами, або відправляли в літні табори для перевиховання. Деякі з них були вихованцями дитячих будинків або інтернатів.

У звіті, опублікованому в лютому Єльським університетом і програмою "Обсерваторія конфліктів" Державного департаменту США, йдеться про те, що щонайменше 6 000 дітей з України утримуються в 43 таборах на території Росії, причому реальна кількість, як вважають, є вищою. В українському уряді заявляють, що станом на початок березня ця цифра може становити понад 16 000.

У другій справі очікується, що головний прокурор Міжнародного кримінального суду розгляне безперервні атаки Росії на цивільну інфраструктуру, які не вважаються легітимними військовими цілями.

Уряд США має докази, що проливають світло на рішення Кремля навмисно атакувати життєво важливі об'єкти цивільної інфраструктури, і багато хто в адміністрації Байдена, як кажуть, виступає за те, щоб поділитися ними з судом. Але міністерство оборони блокує передачу розвідданих, оскільки боїться створити прецедент, який може відкрити шлях для переслідування американців. За словами чиновників, президент Байден ще не вирішив, чи схвалювати оприлюднення матеріалів.

покарання росії воєнні злочини рф міжнародний суд

Знак гривні
Знак гривні