Китай не хоче опинитися на програшному боці у війні Росії проти України, – WP

Постійний колумніст The Washington Post, воєнний історик Макс Бут пише про роль Китаю у російсько-українській війні. Наводимо переклад тексту.

Росія має набагато більше населення, більшу економіку і потужнішу армію, ніж Україна. За всіма правилами, вона мала б розгромити Україну на початку війни. Те, що цього не сталося – і що війна триває вже другий рік, а Київ має всі шанси повернути втрачені позиції – можна пояснити значною мірою тим, що Україна має багато союзників, а Росія – ні.

За оцінками Кільського інституту світової економіки, з моменту російського вторгнення Сполучені Штати і Європа пообіцяли надати Україні військову та економічну допомогу на суму близько 100 мільярдів доларів. Це охоплює дедалі складніше військове обладнання, починаючи від систем протиповітряної оборони Patriot і закінчуючи танками Leopard 2 і M1A2 Abrams, які були обіцяні минулого тижня.

Росія також потребує іноземної допомоги. У неї закінчується все - від артилерійських снарядів до безпілотників і ракет. Але лише дві відомі нам країни-ізгої – Іран і Північна Корея – поки що готові надати Кремлю військову техніку. Перевага за Україною.

Найбільшим відсутнім військовим постачальником Росії є Китай – найбільший у світі експортер високотехнологічних товарів і четвертий за величиною експортер зброї. Пекін може відіграти для Росії таку саму роль, яку США для України. Якби це сталося, шанси на перемогу Росії зросли б в геометричній прогресії. Але цього не сталося, що свідчить про те, що на практиці "безмежна дружба", яку проголосили президент Росії Владімір Путін і президент Китаю Сі Цзіньпін всього за кілька тижнів до російського вторгнення в Україну 24 лютого, має чіткі межі.

Читайте також: Ексофіцер армії КНР заявив, що Китай стримує Росію від застосування ядерної зброї, – FT

Далекий від того, щоб піти ва-банк проти Путіна, Сі намагається балансувати між Заходом і Росією, створюючи тим самим потенційну можливість для адміністрації Байдена.

Китаю вигідно торгувати з Росією на вигідних умовах. Китай та Індія замінили Європу як основних покупців російської нафти та газу, які подешевшали через західні санкції. Водночас, за даними дослідників Silverado Policy Accelerator, Китай став найбільшим джерелом імпорту для Кремля – зокрема, напівпровідників, необхідних Росії для виробництва як цивільного, так і військового обладнання. Китай скористався тим, що Apple і Samsung припинили продавати смартфони в Росію, і захопив 70 відсотків російського ринку в третьому кварталі 2022 року. Ця двостороння торгівля опосередковано субсидує військові зусилля Путіна – і, у випадку з мікрочипами, допомагає РФ у виробництві зброї.

Але не забуваймо: Китай також мав міцні економічні відносини з Україною до вторгнення. Як зазначає експертка Ради з міжнародних відносин (CFR) Зонгюань Зої Лю: "До 2019 року Китай замінив Росію як найбільшого торгового партнера України, ставши найбільшим імпортером українського ячменю і залізної руди, а Україна обігнала Сполучені Штати як найбільший постачальник кукурудзи в Китай".

Читайте також: Польща замість Китаю і Росії. Як війна змінила імпорт та експорт України (ІНФОГРАФІКА)

Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву сказав мені, що "Китай хоче бачити тривалу війну в Україні, тому що це відверне увагу Заходу від Китаю, тоді як Пекін отримує енергоресурси за низькими цінами від Росії". Можливо, але Китай не був у захваті від економічних потрясінь, спричинених російським вторгненням. Як найбільший кредитор країн з низьким рівнем доходу, Китай має турбуватися про повернення боргів країнами, економіка яких постраждала від стрімкого зростання цін на сировинні товари.

Китайські дипломати приватно розповідали європейцям, що Сі не знав про російське вторгнення заздалегідь і був змушений терміново евакуювати 6 000 китайських громадян в Україні. Сі також публічно висловив "занепокоєння" щодо російського вторгнення і закликав Путіна не застосовувати ядерну зброю.

Як несентиментальний практик реальної політики, Сі не хоче опинитися на боці тих, хто може програти. Financial Times повідомляє, спираючись на розмови з китайськими урядовцями, що "Китай зараз сприймає ймовірність того, що Росія не зможе перемогти Україну і вийде з конфлікту "другорядною державою", значно ослабленою економічно і дипломатично на світовій арені".

Іншими словами, переможена Росія може виявитися не дуже корисним майбутнім союзником для Китаю – ще однієї країни, яка має небагато друзів у світі. А Китай, як найбільша торговельна держава світу, не може дозволити собі опинитися в такій ізоляції, в якій опинилася Росія. Це допомагає пояснити, чому Пекін простягає руки до Європи й намагається зменшити ворожнечу зі Сполученими Штатами.

В інтригуючій статті, опублікованій цього місяця в Foreign Policy, двоє науковців з Центру Стімсона – колишній офіцер розвідки Роберт Меннінг та експерт з Китаю Юн Сунь – стверджують, що адміністрація Байдена має скористатися амбівалентністю Сі щодо війни, щоб відвернути його від Росії. Вони запропонували "перевірити ранню пропозицію Китаю щодо посередництва в українській кризі" і що "Сполучені Штати мало що втратять, перевіривши припущення про те, що можуть відкритися нові можливості, достатні для співпраці між США і Китаєм щодо України".

Читайте також: У США є докази, що китайські компанії продають Росії каски та бронежилети, – CNN

Пол Гір, 30-річний ветеран ЦРУ і колишній співробітник національної розвідки у Східній Азії, каже, що погоджується з тим, що тут є "потенційна можливість": "Путін став для Сі незручністю, якщо ще не тягарем". Але питання в тому, що може запропонувати Пекіну Вашингтон? "Пекін не стане на наш бік проти Москви просто тому, що це буде правильно, – зазначив Гір. "Який з цього зиск для Китаю?"

У цьому і полягає проблема – і один потенційний недолік наростальної ворожнечі США з Китаєм. Продовжуючи справу Дональда Трампа, президент Байден посилює економічний тиск на Китай – аж до блокування експорту найсучасніших мікрочипів і обладнання для їхнього виробництва. Він створює враження, що метою політики США є не лише протидія військовій загрозі з боку Китаю, але, як зазначає оглядач Financial Times Гідеон Рахман, блокування економічного зростання Китаю.

Щоб схилити Китай до більшої співпраці щодо війни в Україні та інших нагальних питань, таких як Північна Корея, Гір сказав мені: "Нам потрібно переконати китайців, що ми зацікавлені в потенціалі мирного співіснування і стратегічного співробітництва принаймні так само, як і в продовженні нашого системного стратегічного суперництва". Але в нинішній атмосфері зростаючої напруженості це "дуже складне завдання".

Отже, сумнівно, що Сполученим Штатам вдасться переконати Китай стати партнером у припиненні війни в Україні. Але, принаймні, адміністрація Байдена може продовжувати тиснути на Китай, щоб він не надавав військове обладнання Росії. Допоки Китай залишатиметься здебільшого осторонь, Україна матиме шанс на перемогу.

російсько-українська війна китай-росія китай-сша

Знак гривні
Знак гривні