Як Болгарія таємно допомогала Україні у критичні місяці війни – Welt

Офіційно Болгарія з початку повномасштабної війни Росії проти України заявляла, що не підтримує постачання зброї ЗСУ, але Софія активно допомагала Києву з боєприпасами та дизельним пальним для військової техніки у вирішальні місяці війни.

Про це йдеться у дослідження Welt, повідомляє Liga.net.

Welt зазначає, що коли 28 квітня прем'єр Болгарії Кирил Петков приїхав до Києва, щоб запевнити у підтримці президента України Володимира Зеленського, "йому не було чого запропонувати, принаймні офіційно", оскільки його партнер по коаліції в Софії, Соціалістична партія, виступила категорично проти постачання зброї із солідарності з РФ.

Водночас прем'єр сильно ризикував: близько 70% болгар побоювалися бути втягнутими у війну і тому не хотіли "надмірної" підтримки України, пише видання. Ці настрої підживлював голова соціалістів, президент Румен Радев, і його заява про те, що країна може стати "учасницею війни", "також була почута частиною СДПН у Німеччині".

Але на цей момент болгарський уряд "вже ініціював процедуру всебічної військової допомоги Україні", додали журналісти.

"На квітневих кадрах видно, як вантажні літаки, до країв завантажені боєприпасами, літають туди-сюди між Болгарією та Польщею", – пише видання.

Розслідувачі пишуть, що болгарські соціалісти "неодноразово погрожували вийти з коаліції у разі прямої підтримки Києва, але не могли діяти, оскільки офіційно такої не існувало".

Офіційно Петков та Зеленський оголосили тоді про угоду, що Болгарія лише "ремонтуватиме військову техніку з України". До цього доклав руку також міністр фінансів Асен Василев.

Військова допомога йшла опосередковано, причому часом, зазначили розслідувачі, Болгарія покривала третину потреб ЗСУ у боєприпасах та озброєнні, і до 40% потреб танків та іншої техніки з квітня до серпня у солярці.

"Болгарія на той час переробляла тільки сиру нафту з Росії на своєму нафтопереробному заводі", – зазначили у Welt.

У статті йдеться про те, що в Києві підтвердили таємну військову допомогу Болгарії: "Кирил Петков показав свою чесність, і я завжди буду йому вдячний за те, що він використав усю свою політичну майстерність для пошуку рішення", – сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

За його словами, на зустрічі глав МЗС країн ЄС у Брюсселі 25 лютого Петков "ходив від одного колеги до іншого, включно з Емманюелем Макроном та Олафом Шольцом".

Василев на зустрічі з міністрами фінансів ЄС у Парижі, поки його колеги були шоковані, виступив і говорив не про цифри та економічні наслідки, а про те, що мав на увазі російський диктатор Путін під "денацифікацією України".

"Це те, що росіяни зробили в Болгарії після Другої світової війни: вони вбили тисячі дисидентів, професорів і священників", – говорив 25 лютого Василев і закликав до негайних рішень, які й були зроблені.

Читайте також: Болгарія візьметься за ремонт бойової техніки ЗСУ, але не дасть озброєння та боєприпасів (новина за 4 травня 2022 року)

На зустрічі 19 квітня в Софії, за словами Кулеби, Петков говорив, що його внутрішньополітичне становище "непросте", але він "зробить все, що може", щоб допомогти ЗСУ озброєннями, боєприпасами та іншим.

Тоді уряд Болгарії дав посередникам дозвіл на експорт, каже зараз Петков: не безпосередньо в Україну, а компаніям-посередникам за кордоном: "Наша приватна військова промисловість працювала на повну потужність. Ми подбали про те, щоб сухопутний маршрут через Румунію та Угорщину також був відкритий для вантажних автомобілів. За нашими оцінками, близько третини боєприпасів, необхідних українській армії, надійшло з Болгарії на ранніх етапах війни".

Кулеба відмовився дати всю інформацію про те, що відбувалося, але підтверджує, пише Welt, що українським компаніям та компаніям з країн НАТО було надано можливість закуповувати необхідне у болгарських продавців.

Видання пише, що постачання "сплатили США та Велика Британія".

Пройшла інформація у червні, що було експортовано всього "на два мільярди євро", зокрема снаряди для РСЗВ "Град".

Welt нагадує: влітку 2022 року уряд Петкова було повалено, оскільки парламент висловив йому недовіру, і "свою роль відіграли й проросійські сили". До осені Петков і Василев були т.в.о.

Обидва хочуть знову балотуватися на наступних виборах – і продовжувати боротьбу за проєвропейську Болгарію. Одне, каже Петков, незворотно: "Ми показали, що світ без залежності та страху перед Росією можливий".

Після їхньої відставки на виборах голоси були розподілені між безліччю дрібних партій, і з того часу країна коливається між реформами та поверненням до старих часів.

"Але ставлення до України дещо змінилося. У грудні парламент ухвалив рішення офіційно дозволити постачання зброї в Україну", – наголосили у статті.

Кулеба зазначив, що лобісти РФ у Болгарії намагаються торпедувати це рішення: "Неймовірно, з якою наполегливістю ці сили намагаються перетягнути Болгарію на бік агресора та ката".

"Уряд однієї з найбідніших країн ЄС, яка, як колишня країна Східного блоку, довгий час вважалася придатком Москви, набув мужності, яке зразково показує іншим країнам: попри залежність від Росії та побоювання щодо путінської агресії, є творчі способи стати на бік Києва ", – підсумували у Welt.

болгарія російсько-українська війна допомога

Знак гривні
Знак гривні