Хто може передати Україні танки: позиції Польщі, Фінляндії, Німеччини та Великої Британії

Після того, як стало відомо, що Франція, США та Німеччина передають Україні БМП, активізувалися розмови про передачу Україні танків. Низка країн уже висловила готовність надати певну кількість основних бойових танків, бодай як "символічний жест", однак поки ніхто не наважився і всі апелюють до "скоординованого рішення".

Позиція Польщі

Зараз Польща може передати Україні невелику кількість танків Leopard. Це буде символічний жест, щоб спонукати партнерів до рішення про передачу техніки Збройним силам України.

Про це повідомив радник президента Польщі з питань зовнішньої політики Якуб Кумох, інформує "Мілітарний".

Він наголосив, що про передачу сотень одиниць техніки наразі не йдеться. “Нам потрібно визначити, що саме хочуть робити наші союзники. Скільки Leopard поставить Польща? Абсолютно не всі. Говорити про те, що Польща віддасть кілька сотень штук, — абсурд. Польща нічого не робитиме самотужки“, — сказав Кумох.

Щоб визначитися з рішенням, у Польщі відбудеться засідання Ради з питань національної безпеки, де з-поміж інших буде обговорюватися і це питання.

Позиція Фінляндії

Передати Україні танки Leopard 2 також закликали у парламенті Фінляндії. Голова комітету з питань оборони фінського парламенту Антті Гяккінен повідомив, що країна повинна надати таку допомогу Україні. Водночас це буде можливо, якщо таку допомогу нададуть і інші європейські країни.

“Якщо Європа збирається розпочати більш масштабне постачання танків Україні, Фінляндії було б доцільно долучитися до цього процесу. Звичайно, з невеликим власним внеском, тому що для нас, як для прикордонної з Росією країни, власна обороноздатність завжди є пріоритетом“, – пояснив він.

Позиція Німеччини

Не виключає постачання танків Leopard 2 також і Німеччина. Про ймовірну передачу бронетехніки повідомив міністр економіки, віцеканцлер Роберт Габек в інтерв’ю німецькому телеканалу ARD, повідомляє Reuters.

“Звичайно, цього не можна виключати“, – сказав він під час інтерв’ю.

А от в німецькому парламенті розповіли, що передача Україні такої техніки можлива в координації з міжнародними партнерами. Таку позицію висловила співголова Соціал-демократичної партії Німеччини Саскія Ескен під час дебатів про постачання зброї в Україну.

“Якщо ми діємо в хорошій координації, то ми також сильні, і це також зміцнює тил України“, – підкреслила Ескен, відповідаючи на питання про постачання основних бойових танків в Україну.

Розмови про передачу Україні танків Leopard 2 активізувалися у грудні 2022 року. Тоді з’явилося кілька заяв від посадовців США та Німеччини, щодо перемовин про передачу Україні важкої броньованої техніки, зокрема танків Leopard.

1-12.jpg

Танк Leopard 2А4. Фото: mil.in.ua

Йшлося про те, що американська влада підтримає рішення Німеччини про передачу танків, але окремо не наполягатиме на такому.

Предмет цих перемовин підтвердила очільниця оборонного комітету Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерман.

Вона зауважила, що підтримка союзників була також засвідчена під час її візиту у Вашингтон. Зокрема підкреслила, що про передачу танків Україні йшлося під час дискусій у Держдепартаменті, Конгресі та Сенаті.

“Наші партнери очікують, що Німеччина виконає свої зобов’язання. Ми не повинні залишати Україну. Вам потрібні танки“, – написала тоді глава оборонного комітету Бундестагу в Twitter.

9 січня речник уряду Німеччини заявив, що Берлін наразі не планує відправляти танки Leopard 2 в Україну.

Позиція Великої Британії

Як повідомляє Sky News, Велика Британія розглядає можливість постачання Україні танків Challenger 2 для боротьби з російськими військами.

Джерело видання розповіло, що протягом декількох тижнів обговорюється постачання кількох основних бойових танків британської армії Challenger 2 українським збройним силам.

Такий крок ознаменував би значне посилення підтримки України з боку Заходу і міг би спонукати інших союзників по НАТО, зокрема Німеччину, наслідувати його приклад.

Уряд Ріші Сунака ще не прийняв остаточного рішення, але якщо Велика Британія таки піде на це, вона стане першою країною, яка відгукнеться на прохання українських лідерів оснастити свою армію потужними західними танками.

Будь-які оголошення про нову допомогу, наприклад, танки, можуть бути приурочені до засідання Контактної групи з надання військової допомоги України (так званий Рамштайн – ред.), яке відбудеться 20 січня.

Одне з джерел припустило, що Британія може запропонувати близько 10 танків Challenger 2. Співрозмовник Sky News додав, що саме по собі це не буде "зміною правил гри", але все ж таки матиме величезне значення, оскільки цей крок подолає бар'єр, який досі заважав союзникам надавати західні танки Україні через побоювання щодо реакції Росії. Це своєю чергою може спонукати інших союзників зробити те саме, зазначає Sky News.

військова допомога танки західна зброя

Знак гривні
Знак гривні