Зміни клімату загрожують культурній спадщині у всьому світі

Археологи опублікували кілька наукових статей у журналі Antiquity, в яких заявили про небезпеку змін клімату для світової культурної спадщини. Якщо нічого не буде вжито, попереджають вчені, неймовірна кількість руїн та артефактів буде пошкоджена або втрачена назавжди,

Про це пише Ancient origins, повідомляє ZN.ua

«Зміна клімату прискорюється, посилюючи наявні ризики та створюючи нові, наслідки яких можуть бути руйнівними для археологічних даних. Однак з глобальної точки зору дуже мало робиться для захисту археологічних даних від зміни клімату», – заявив один з авторів археолог з Національного музею Данії Ярген Холлесен.

Археологи, які написали статті, репрезентують різні країни світу, які перебувають під загрозою через кліматичні зміни. У всіх археологічні пам'ятки, вже виявлені або ще приховані, можуть бути пошкоджені через сили, які вчені не можуть контролювати.

Так, під загрозою знаходяться водно-болотні угіддя, які створюють ідеальні умови для збереження артефактів чи останків людей та тварин. Підвищення рівня моря може призвести до затоплення, а посуха – висушити їх.

Людина з Толлунда – одна з найважливіших знахідок, зроблених у торф'яних болотах Данії. Вона жила близько 2000 років тому, але умови болота зберегли її тіло настільки добре, ніби вона померла кілька років тому.

1024px-Tollundmannen.jpg

Людина з Толлунда. Фото: Sven Rosborn

«Археологічні знахідки показують, як органічні матеріали можуть зберігатися протягом тисячоліть у заболочених місцях», — сказав професор Хеннінг Маттісен, який також працює в Національному музеї Данії та є співавтором ще однієї статті, де детально описується небезпека змін клімату для культурної спадщини.

Маттісен зазначив, що майже половину водно-болотних угідь світу вже втрачено, в основному через розвиток та розростання міст. За його словами, зміна клімату лише посилить цю тривожну тенденцію, а оскільки водно-болотні угіддя вловлюють вуглець, їхня втрата може фактично прискорити процес накопичення вуглекислого газу в атмосфері.

І дослідники вже спостерігають наслідки таких змін. Так, у Соммерсеті (Англія) рівень води в заболочених місцях на території селища Гластонбері-Лейк-Віллідж, який колись був домом для поселення залізної доби (800 р. до н.е. – 43 р. н.е.), знизився майже на третину метра за останні чотири роки. Більш сухі умови не підходять для древніх артефактів, які швидше розкладаються на свіжому повітрі. Це означає, що археологам доводиться фактично вести перегони з часом, відновлюючи якомога більшу кількість артефактів, поки ті не перетворилися на порох.

Зміни клімату загрожують і Світовому океану. Вчені проаналізували дослідження, які вивчали вплив кліматичних змін на підводні археологічні пам'ятки. І ці наслідки «зловісні».

Вчені побоюються, що підвищення температури води та її кислотності через додаткове поглинання вуглекислого газу призведуть до швидкого розкладання артефактів, які все ще містяться на морському дні.

Ще однією проблемою є очікуване збільшення кількості екстремальних погодних явищ. Вони можуть пошкодити уламки кораблів та інші артефакти, які зараз захищені навколишніми умовами.

І ці побоювання не є чимось гіпотетичним. У 2015 році сильний тайфун на Північних Маріанських островах сильно пошкодив кілька кораблів, що затонули, часів Другої світової війни. Визначити кількість невиявлених корабельних аварій, які були знищені такими штормами, неможливо.

Вчені зазначають, що уряди в деяких країнах розробляють плани боротьби зі змінами клімату. Але зараз відомо лише про 34 країни, які розробляють такі плани, і лише 17 із них враховують наслідки для культурної спадщини.

культурна спадщина зміни клімату артефакти археологи

Знак гривні
Знак гривні