Що станеться з опадами, якщо в Україні буде застосована ядерна зброя малої потужності (Моделювання)
Інженер-моделювальник, фізик Ivan Stepanov спробував спрогнозувати рух радіоактивних опадів у разі застосування ядерної зброї малої потужності. Далі пряма мова.
Спроба відповісти на деякі питання про те, що станеться з ядерними опадами, якщо в Україні буде застосована ядерна зброя малої потужності. Наводимо результати моделювання HYSPLIT перенесення частинок від 4 вибухів (10 кт) за різних вітрових умов.
Як часто згадувалося, дуже ймовірно, що радіоактивні опади будуть переміщуватися в напрямку Росії, однак там осідатимуть лише невеликі обсяги радіоактивних відходів.
4 кольори від червоного до жовтого відображають інтегральну дозу опромінення в рентгені:
420 Р: доза LD50
100 R: променева хвороба, не смертельна
10 R: підвищений ризик раку
1 R: середня доза КТ
Ризик може бути набагато вищим, якщо частинки радіоактивних опадів потрапляють всередину організму.
Можливі вітрові умови, за яких радіоактивні опади можуть бути перенесені в західному напрямку. Проте вітер зазвичай повільний, і малоймовірно, що значна кількість радіоактивних опадів досягне країн НАТО.
При прогнозуванні випадіння радіоактивних опадів важливо враховувати вітер на потрібній висоті (понад 3 км). Більшість частинок підіймається на велику висоту, де вони переносяться на значні відстані. Вітер на поверхні не вказує на напрямок руху радіоактивних опадів.
Моделювання проводилося з використанням виходу 10 тис. т і частки поділу 100%. Я припустив наземний вибух з логнормальним розподілом частинок за розмірами. Повітряний вибух, ймовірно, призвів би до меншої кількості радіоактивних опадів.
Прогнозування радіоактивних опадів є дуже складним. Розрахунки перенесення частинок у моделі HYSPLIT є детальними, але вони не враховують підйом хмар, низьку роздільну здатність даних про вітер, а такі фактори, як дощові опади, представлені не дуже добре. Докладніше тут.