Навіщо Путін просуває псевдореферендуми і посилює "мобілізацію", – пояснення ISW

Президент Росії Владімір Путін прагне анексувати окуповані території, щоб стримувати контрнаступ ЗСУ, оголосивши його "нападом на Росію".

Про це у свіжому звіті пишуть аналітики Інститут вивчення війни (ISW).

"Призначені Росією окупаційні чиновники Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей 20 вересня оголосили про проведення «референдуму» щодо приєднання до Росії, голосування за яке відбудеться 23-27 вересня.

Кремль хоче використати сфальсифіковані результати цих фіктивних референдумів, щоб незаконно анексувати всі окуповані Росією частини України та, ймовірно, також оголосить неокуповані частини Донецької, Херсонської та Запорізької областей частиною Росії", – вважають експерти.

Як зазначає ISW, плани Кремля з анексії спрямовані насамперед на внутрішню аудиторію. Путін, ймовірно, сподівається покращити можливості формування російських військ, закликаючи росіян добровільно піти на війну, щоб «захистити» нещодавно заявлені території Росії.

"Путін і його радники, очевидно, зрозуміли, що нинішніх російських сил недостатньо, щоб завоювати Україну, і що зусилля зі швидкого створення великих сил шляхом добровільної мобілізації досягають кульмінації, не відповідаючи потребам російських військових. Таким чином, Путін, ймовірно, створює правові та інформаційні умови для покращення формування російської армії, не вдаючись до розширеного призову, змінюючи баланс батога й пряника, який Кремль використовує для стимулювання добровільного призову", – наголошують аналітики.

Як припускає ISW, Путін вірить, що він може "звернутися до російського етнонаціоналізму та захисту нібито "російських народів" і претендувати на створення додаткових сил добровольців.

Він може спробувати покладатися на посилену риторику частково через те, що Кремль не може дозволити собі стимулювати новобранців преміями та пільгами. Тому Путін запроваджує нові та суворіші покарання, намагаючись стримати ризик розпаду російських військових підрозділів, які воюють в Україні та ухиляються від призову в Росії.

20 вересня Кремль пришвидшив ухвалення нового закону, який кодифікує різко посилені покарання за дезертирство, відмову від призову та непокору. Він також передбачає кримінальну відповідальність за здачу в полон і проголошує її злочином, який карається десятьма роками в'язниці.

Проте цей закон не впроваджує повномасштабної мобілізації чи ширшого призову, а також не проводить будь-яких підготовчих рухів до таких заходів.

Кремль робить кроки для прямого збільшення чисельності особового складу шляхом продовження "добровільної самомобілізації" і розширення своїх законних повноважень для розгортання російських призовників, які вже перебувають у лавах збройних сил, для ведення бойових дій в Україні.

Путін, ймовірно, сподівається, що збільшення самомобілізації та придушення російських сил, які не бажають цього, дозволять йому взяти решту Донеччини та втримати окуповані Росією частини Луганської, Херсонської та Запорізької областей.

"Він помиляється, – зазначають аналітики інституту, – Путін не має ні часу, ні ресурсів, необхідних для створення ефективної бойової сили".

Але Путін, найпевніше, почекає, щоб побачити, чи будуть ці зусилля успішними, перш ніж або піти на подальшу ескалацію або звинуватити у своїй поразці "цапа-відбувайла". Найімовірнішим кандидатом на роль останнього є міністр оборони Сергій Шойгу і його відомство загалом.

За даними ISW, Путін, ймовірно, також має намір стримувати контрнаступ України шляхом анексії окупованої української території, щоб представити боротьбу України за звільнення окупованих територій як "напад на Росію".

анексія окупація путін армія РФ контрнаступ зсу

Знак гривні
Знак гривні