Гроші-папірці. Як виявити пошкоджені банкноти, які надійшли в обіг з окупованих територій

На окупованих територіях відділення банків псують банкноти, аби ними не могли скористатися окупанти. Розплачуватися такими грошима неможливо. Ліга з'ясувала, на що звертати увагу, аби пошкоджені банкноти не потрапили у ваш гаманець.

Національний банк України зафіксував появу у грошовому обігу купюр, викрадених окупантами або мародерами з відділень на окупованих територіях. Такими грішми не можна розраховуватися — попереджають нас. 

НБУ розповів виданню, як викрадені кошти з окупації потрапили до обігу, як їх розпізнати та як уберегти від них свій гаманець.

Чому ці банкноти пошкоджені

Окупація нових українських територій призвела до того, що банки втратили контроль над деякими місцевими відділеннями. В них була готівка, яку банк або міг вивезти до безпечного місця, або не міг і потребував "плану Б" за чітким регламентом. 

"План Б" означає зробити купюру неплатіжною — пояснили в пресслужбі Нацбанку. Тож якщо є ризик захоплення, а працівники банку не можуть вивезти готівку — вони повинні її пошкодити фізично (зафарбувати, зробити сильно зношеною, розрізати тощо).

Після такої процедури ці гроші у касах не прийматимуть. В теорії це має залишити викрадачів із "фантиками", що знижує цікавість до викрадення.

Існує регламент, за яким ці гроші можна обміняти: якщо їх вдалося вивезти, банк повинен доставити готівку до НБУ разом із відповідним документом. Після перевірки пошкоджені гроші можуть обміняти на придатні для обігу. Але цього не може зробити звичайний громадянин, якому дали здачу зіпсованими купюрами. Про це далі. 

Як виглядають пошкоджені банкноти

Платіжні ознаки банкнот гривні регулюються постановою НБУ №134. Серед найрозповсюдженіших ознак пошкодження, внаслідок яких гривня стає непридатною для розрахунків:

Зображення вже виявлених в обігу пошкоджених купюр, переданих банками до регулятора. Фото: НБУ
Зображення вже виявлених в обігу пошкоджених купюр, переданих банками до регулятора. Фото: НБУ

Якщо говорити про нещодавно виявлені купюри, то мова про просвердлювання отворів. Саме такі гроші — з трьома-чотирма отворами — вилучили з обігу банки та передали на дослідження до НБУ.

Як вони потрапили в обіг

В НБУ припускають, що пошкоджені банкноти викрали з відділень українських банків, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Як саме вони потрапили на підконтрольну Україні територію, невідомо. Але в Нацбанку знають, що вперше в обіг вони надійшли через термінали самообслуговування в Одеській області.

Утім, збути такі гривні можуть спробувати і в інших регіонах — кажуть у НБУ. І не лише в банках, фінансових організаціях чи банкоматах, а й у торговельних мережах.

Як захиститися від їхнього використання

НБУ рекомендує під час розрахунку готівкою використовувати лише ті гроші, які не викликають сумнівів — на них немає плям, отворів, розрізів тощо. 

Якщо вам пропонують пошкоджену банкноту, що має перераховані вище ознаки — краще відмовитися та попросити іншу. Можна також повідомити про розповсюджувачів таких банкнот до поліції.

Якщо ж така купюра вже є у вашому гаманці — вона недійсна і це фактично втрачені гроші. Вас за це не покарають, але розрахуватися ними неможливо. У першому ж банківському відділені їх конфіскують без обміну.

Якщо купюра не має чітких ознак пошкодження, але є сумніви — можна звернутися до найближчого банку. Якщо це викрадені кошти з окупації, їх конфіскують. Якщо купюра просто зношена від обігу — її вартість мають відшкодувати після перевірки в НБУ.

гроші нбу окупація банки

Знак гривні
Знак гривні