Шість способів вийти з депресивного стану в умовах війни від ізраїльських психологів
Психотерапевт Анастасія Богуславська радить шість способів виходу з пригніченого стану, розроблених ізраїльськими психологами. Далі пряма мова.
Ми зараз перебуваємо в депресивному просторі та фоні. Його створюють:
- хронічна втома від напруження, переживань, страху, від стримування злості, проживання безсилля;
- відкладене життя (нові проєкти, поїздки, ремонти, відпочинок – все здається зараз не на часі);
- відчуття непевності від того, що немає безпеки (в нормальному обсязі). Тому мозок витрачає купу сил на підсвідоме (чи свідоме) програвання різних ситуацій (аж до ядерного вибуху). Когнітивні здібності «провисають», бо частина «оперативки» зайнята прораховуванням того, що прорахувати загалом неможливо. Діти в цей час зависають у віртуальному світі, і це теж часто спосіб втекти від непевності.
Якщо у людини є довіра до Всесвіту чи людей, віра у свою удачу, в те, що все робиться на краще, оця базова психологічна стійкість, то їй легше ризикувати, виїжджати на інше місце, змінювати діяльність, оточення, а отже – пристосовуватись.
Що допомагає нам втриматись на плаву?
Ізраїльські психологи розробили модель basic_ph.
Ми маємо шість каналів, за допомогою яких можемо покращувати своє самопочуття, витягувати себе із депресивних станів. Чим більше способів ви використовуєте, тим краще. Отже, це:
- Віра (в себе, в справедливість, в Бога, у те, що Всесвіт діє не хаотично, що існує логіка чи прихований сенс). Оце відоме всім «не питай, за що це мені, а питай навіщо» – ця зміна фокуса робить людину з жертви активним діячем, допомагає знаходити вихід з будь-яких ситуацій.
- Емоції. Якщо їх ігнорувати, не проявляти, затискати, то затискається саме життя, а кольори вашого світу вицвітають. Спосіб розбудити цей канал – почати питати себе що ти відчуваєш в цей момент і відповідати собі по-чесному. Плюс додавати того, що хочеться, щоб збільшити хороші емоції: горнятко какао чи поспати, погуляти на природі чи купити сережки – будь-які дрібниці. Гумор теж відноситься сюди.
- Соціальні контакти. Люди підтримують. Навіть якщо ви просто побудете поруч. А тим паче, якщо ви переживаєте, обговорюєте щось разом.
- Мрії, фантазії, творчість, медитація, спогади, книжки – все, що пов‘язано із вигаданим світом. Там можна набратися сил, видихнути, виплеснути важкі емоції.
- Когнітивна складова: оці всі планування, розбирання чому і навіщо це сталося, пошук способів запобігти тим чи іншим негативним варіантам, заглиблення в теорії, в тому числі психологічні, соціологічні чи політичні. Все це допомагає асимілювати те, що сталося і відчувати себе більш підготовленим до того, чого не сталося чи, може, ніколи й не станеться.
- Тіло. Сюди відноситься будь-яка фізична активність, в тому числі прибирання, ремонт чогось, рубання дров. А також сон, їжа, душ, масаж, спорт, прогулянки.