Російська економіка у значно гіршому стані, ніж здається – дослідження
Масовий відхід бізнесу з РФ та міжнародні санкції завдають істотної шкоди російській економіці.
Про це йдеться в економічному аналізі групи дослідників з Єльської школи менеджменту на чолі з професором Джефрі Зонненфельдом, засновником Єльського інституту лідерства (CELI).
Експерти зазначають, що нині виникло загальне уявлення про те, що єдність світу в протистоянні Росії якимось чином перетворилася на "війну на виснаження економіки, яка вимотує Захід" з огляду на передбачувану "стійкість" і навіть "процвітання" російської економіки. Це просто неправда – і відображення поширеного, але хибного уявлення про те, як насправді тримається російська економіка в умовах відтоку понад 1000 глобальних компаній та міжнародних санкцій.
"Те, що ці хибні уявлення і досі зберігаються, не дивно. З моменту повномасштабного вторгнення економічні звіти Кремля стають дедалі скромнішими, російська влада вибірково відкидає погані економічні показники та публікує лише ті, які демонструють міцність російської економіки. Ці відібрані Путіним статистичні дані потім бездумно розголошують ЗМІ, і їх використовують безліч недбалих експертів під час складання прогнозів, які надмірно, нереалістично сприятливі для Кремля", – зазначають економісти.
Дослідники вказують, що вони здійснили один з перших комплексних економічних аналізів, який вимірює поточну економічну активність Росії через п'ять місяців після повномасштабного вторгнення та оцінює економічні перспективи Росії.
"З нашого аналізу випливає, що відплив бізнесу та санкції катастрофічно руйнують російську економіку. Ми розглядаємо широкий спектр поширених хибних уявлень і висвітлюємо те, що насправді відбувається в Росії. Отже, головні наші висновки є такими:
- Стратегічне становище Росії як експортера сировинних товарів незворотно погіршилося, тому що тепер вона діє з позиції слабкості, втративши свої колишні основні ринки, і стикається із серйозними проблемами при здійсненні "повороту в Азію" за допомогою експортних товарів, таких як трубопровідний газ.
- Російський імпорт переважно впав, і країна стикається з серйозними проблемами в забезпеченні найважливіших ресурсів, деталей і технологій, що призводить до дефіциту постачань у її внутрішній економіці.
- Попри путінські ілюзії про самодостатність та імпортозаміщення, російське внутрішнє виробництво повністю зупинилося, не маючи можливості замінити втрачені підприємства, продукцію та таланти; вимивання внутрішньої інноваційної та виробничої бази Росії призвело до зростання цін та невдоволення споживачів.
- У результаті відпливу бізнесу Росія втратила компанії, що представляють ~40% її ВВП, що звело нанівець майже всі іноземні інвестиції за три десятиліття і посилило безпрецедентну одночасну втечу капіталу і населення.
- Путін вдається до явно нестійких, драматичних фіскальних та монетарних інтервенцій, щоб згладити ці структурні економічні недоліки, що вже призвело до дефіциту державного бюджету вперше за багато років та виснаження золотовалютних резервів навіть за умови високих цін на енергоносії.
- Російські внутрішні фінансові ринки, що є індикатором як нинішніх умов, так і майбутніх перспектив, цього року демонструють найгірші показники в усьому світі, попри суворий контроль за рухом капіталу, і вони заплатили за стійку, постійну слабкість економіки, що призвело до скорочення ліквідності та кредитування – крім того, що Росія значною мірою відрізана від міжнародних фінансових ринків, що обмежує її можливості щодо залучення капіталу, необхідного для відновлення зруйнованої економіки.
- У перспективі для Росії немає шляху виходу з економічного забуття, поки країни-союзники зберігають єдність у збереженні та посиленні санкційного тиску проти Росії, а Київська школа економіки та Робоча група Макфола-Єрмака лідирують у пропозиціях додаткових санкційних заходів", – резюмують експерти.