ФСБ діє як НКВС у 1930-х, а фільтраційні табори слугують не лише для терору, а й вербування

ФСБ повернулося до старих методичок 30-х років, у Росії розгортаються масові репресії, а фільтраційні табори слугують не лише для зачистки й залякування, а й для вербування.

Про це пишуть російські журналісти-розслідувачі сайту agenturа.ru й дослідники російських спецслужб Андрєй Солдатов та Ірина Бороган.

Вони зазначають, що після початку повномасштабної війни "проблемою України" почали займатися набагато більше підрозділів ФСБ: наприклад, на території Росії та на окупованих територіях з'явилися фільтраційні табори.

За фільтраційні табори відповідає військова контррозвідка. "Це серйозний главк, який має забезпечувати безпеку російських військ, моральний клімат, ну і щоб не дуже багато крали. Але зараз саме ці люди займаються фільтрацією — і застосовують тортури, а ще займаються вербуванням українців", — пишуть розслідувачі. Вони зазначають, що ФСБ стає воєнізованішою — солдатам-строковикам дозволили укладати контракти на службу у ФСБ.

"Зрештою, відроджується практика часів чеченських воєн: співробітників центрального апарату ФСБ активно готують до того, що їх відправлятимуть у відрядження на окуповані території. Це означає, що так само як у дев'яності та нульові роки, велика кількість співробітників ФСБ пройде через війну. Враховуючи роль ФСБ у цій війні, а це тортури, фільтрація, допити, забезпечення політичного контролю на окупованих територіях, ми розуміємо, який досвід отримають ці люди — це досвід НКВС", — наголошують дослідники російських спецслужб.

Вони зазначають, що у роботі ФСБ на перший план вийшли методи, які використовувалися в так званих чекістсько-військових операціях.

"Наприклад, навіщо потрібні фільтраційні табори? Офіційна причина — не пускати на територію Росії якихось сумнівних персонажів, перевіряти, чи не мають слідів участі в бойових діях. Все це лише відмовка. Насправді причиною створення фільтраційних таборів, наприклад, у Чечні була проблема з агентурною роботою. Вербувати чеченців для роботи на ФСБ було важко, бо не може людина з Москви чи Рязані зайти до чеченського села і почати там вести агентурну роботу за підручником.

Тому було створено дуже жорстоку, але дуже ефективну систему, коли ти створюєш величезний концтабір і пропускаєш через нього велику кількість населення цього регіону — насамперед чоловічого. Сенс у тому, що поки люди перебувають там, їх можна вербувати — а потім випускати, і зовнішньому світу буде незрозуміло, хто з них є агентом ФСБ, а хто ні. Коли кожен другий пройшов через фільтраційний табір, як ти визначиш, хто почав працювати на російські спецслужби, а хто ні?

Таким чином виходить поєднання двох інструментаріїв. З одного боку, це інструментарій НКВС — використання армії у поєднанні зі спецслужбами для встановлення політичного контролю та залякування населення окупованих областей із застосуванням репресій. З іншого боку, це використання досвіду Чечні, і це не тільки фільтраційні табори, а й інші збіги до дрібниць. Навіть тортури одними й тими самими способами; є таке враження, що існує певний набір методів, які доносять до військ через органи військової контррозвідки", — пояснюють журналісти.

Дослідники спецслужб додають, що нинішні репресії у Росії стають масовими й сягають масштабів 1930-х років. Під приціл спецслужб потрапляють лікарі, які рекомендують хворим ліки іноземного виробництва. Безпрецедентний тиск чиниться на адвокатів і чиновників. У центрі уваги спецслужб РФ перебуває також російська діаспора

"Те, що ми бачимо зараз — це старі й не такі просунуті, але дуже ефективні фізичні методи придушення людей: страх, залякування, тиск на сім'ї та близьких, відлучення майна та тюремне ув'язнення", — резюмують журналісти-розслідувачі.

путінізм фсб спецслужби фільтраційні табори

Знак гривні
Знак гривні