Що буде з продуктами та цінами в Україні: прогноз міністра агрополітики

В Україні через російську агресію виростуть ціни на деякі продукти. Втім, дефіциту зерна не буде, оскільки лишились торішні запаси, а також фермери планують зібрати достатньо врожаю цього року.

Про це в ефірі марафону «Суспільного» розповів міністр аграрної політики Микола Сольський, інформує Zn.ua.

За його словами, новий урожай України буде значно менший, ніж у 2021 році, але більший, ніж прогнозували при посіві.

Прогноз по пшениці – 19 млн тонн. Крім цього, лишилися запаси збіжжя з минулого року, які не вивозяться в запланованому обсязі. Для порівняння, у 2021 році в Україні був рекордний урожай зернових – понад 106 млн тонн, з них пшениці – близько 33 млн тонн.

Водночас, каже Сольський, Україна споживає менше, ніж збирає зараз. «Споживаємо в 3-4 рази менше в рік, ніж збираємо зараз», – зазначив міністр.

За його словами, через війну й окупацію частини регіонів у порівнянні з минулим роком було посіяно на 25% менше. «Там, де контролюємо територію, практично скрізь засіяли. Озимі пшениця та ячмінь історично сіялися на півдні України, тому там втрати більші, тому що суттєва частина в Херсонській та Запорізькій областях, які зараз під окупацією», – пояснив міністр.

На ринку овочів і фруктів є кілька проблем. «Найбільше хвилювання було на початку сезону, коли були ціни більші, ніж стандартні. Причина зрозуміла – перші овочі з окупованих регіонів. Ситуація вирівнялася, але овочі й фрукти будуть цього року дорожчі, ніж раніше. Логістика стала дорожчою. Транспорту менше, але попит на нього більший», – каже міністр.

Ситуація з гречкою – єдина, що може викликати критичний стрибок цін та нестачу продукту. За словами міністра, детальніше стане зрозуміло ближче до вересня. Він пояснив, що пізно почався посів гречки через нестачу насіння.

«Допомогла Канада, але через логістичні проблеми, насіння прийшло досить пізно. Втім, посіяли в достатній кількості. Але як буде розвиватися, побачимо в серпні-вересні. Якщо погода дозволить, у нас не будуть критичні ціни по гречці», – сказав міністр. 

Щодо м'яса, за словами міністра, тут ціни в Україні найдешевші в Європі. «У нас дешеве зерно, що впливає на ціну. Але часи будуть складні, особливо для українських фермерів», – підсумував він.

ціни дефіцит врожай

Знак гривні
Знак гривні