Українці за три місяці змінилися більше, ніж за 30 років і нарешті прийняли свою державу, – соціолог
Українське суспільство за три місяці змінилося більше, ніж за 30 років до цього.
Про це свідчать соціологічні дослідження, розповів в інтерв'ю НВ соціолог Євген Головаха.
"Якщо оцінювати загалом результати таких досліджень, то можна сказати, що насамперед в Україні принципово змінилося ставлення до своєї держави. Тобто українці нарешті прийняли свою державу. При чому прийняли її не тільки в абстрактному баченні, а саме як країну, що у своєму нинішньому стані заслуговує поваги, прийняття й високої оцінки, оскільки українці побачили, що таке сусіди поруч, наскільки українська держава принципово відрізняється від того, що робиться там, і того, що несуть звідти в Україну", – розповів Головаха.
За словами соціолога, у листопаді 2021 року Інститут соціології України проводив дослідження з оцінки українцями своєї держави, а в середині травня 2022-го соціологічна група Рейтинг це дослідження повторила. У листопаді 2021 року на запитання: «Якими, на ваш погляд, є умови життя в Україні для більшості населення?» 53% респондентів відповіли, що умови загалом погані, а 38% сказали, що умови загалом задовільні або гарні. А вже в середині травня 2022-го тих, хто вважав умови життя в Україні загалом поганими було 28%, а 62% респондентів відповіли, що ці умови загалом задовільні або гарні.
У 2021 році на запитання: «Що ви скажете про досягнення та невдачі України, починаючи з 1991 року і до сьогоднішнього дня?» 53% сказали, що переважали невдачі, 34% вважали, що невдачі й досягнення компенсували одне одного, і тільки 4% громадян України заявили, що переважали досягнення. І ось як бачать громадяни цю ж ситуацію зараз: 30% сказали, що переважали невдачі, 44% схиляються до думки, що невдачі та досягнення компенсували одне одного, і 18% впевнені, що переважали досягнення.
У запитанні: «Що ви думаєте про майбутнє України?» у 2021 році респонденти відповіли, що скоріш за все ситуація буде погіршуватися — 35%, ситуація не буде погіршуватися, але навряд чи покращиться — 38%, скоріш за все ситуація буде покращуватися — 13%. Тобто впевнених оптимістів у листопаді 2021 року в Україні було лише 13%. А ось результати 2022-го: скоріш за все ситуація буде погіршуватися — 7%, ситуація не буде погіршуватися, але навряд чи покращиться — 13%, скоріш за все ситуація буде покращуватися — 76%.
"Отже, у цій страшній ситуації, в якій нині перебуває країна, 76%, або понад ¾ українців вважають, що ситуація в Україні покращуватиметься. І цей показник вирішальний. Це означає, що українці сьогодні прийняли свою державу остаточно, і головне, що нема суперечностей між регіонами. Якщо раніше у нас, залежно від регіонів, були принципові відмінності в оцінці майбутнього України, її загального стану, культури, досягнень тощо, то зараз такої різниці немає", – констатує Головаха.