Що відбувається на ринку праці в Україні: основні тенденції

Попри поступове відновлення економіки України, зарплати в приватному секторі впали на 25-50%. Підприємства скорочують персонал.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Макроекономічний та монетарний огляд НБУ (травень 2021 року).

Як зазначається в огляді, середньозважений рівень зайнятості поліпшився, що, однак, може пояснюватися сезонністю. Крім того, він все ще на 25% нижчий, ніж до війни (на 40% на початку березня).

"Зростання кількості вакансій суттєво поступається приросту резюме, навіть для спеціалістів ІТ", – зазначили в НБУ.

1_926.jpg

За різними опитуваннями падіння зарплат у приватному секторі в середньому становило від 25% до 50% у порівнянні з довоєнним часом.

За опитуванням НБУ, найбільше таких у добувній промисловості та будівництві. Поступово зростає частка підприємств, які знизили оплату праці на 10-50%, зокрема в енергетиці, секторі послуг, транспорті та торгівлі. С/г підприємства переважають серед тих, хто не змінив або навіть підвищив зарплати

За оцінками grc.ua, зарплати у травні були на 10-60% нижчі за довоєнні (залежно від виду діяльності). Водночас у травні проти квітня зросли зарплати для водіїв, медиків та фармацевтів, переробній промисловості та с/г.

За даними НБУ, дещо краща ситуація в бюджетному секторі – персонал частково відправляли в простій з виплатою 2/3 зарплат.

"Утім, доходи домогосподарств підтримуються соціальними виплатами, підвищенням пенсій та зростанням грошових виплат військовим", – йдеться в огляді.

2_788.jpg

За даними НБУ, кількість підприємств, які повністю зупинили діяльність, у другій половині травня скоротилася до 14% (17% у квітні), проте загальний рівень завантаженості потужностей надалі залишається на 40% нижчим за довоєнний рівень.

3_526.jpg

7 червня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд розробляє грантову програму підтримки малого й середнього бізнесу. "Завдяки грантовій підтримці українських малих і середніх підприємців та виробників розраховуємо розігріти економіку, простимулювати створення нових робочих місць та задовольнити попит українців на якісну продукцію", – заявив Шмигаль.

зарплати економіка ринок праці

Знак гривні
Знак гривні