Bellingcat: Офіс президента відклав операцію щодо вагнерівців задля домовленостей з російськими гібридними військами про режим тиші

Ймовірна планована операція української розвідки із затримання російських найманців була зірвана після того, як Офіс президента України Володимира Зеленського вирішив її перенести заради перемир'я з російською гібридною армією.

Ілюстрація Ann Kiernan спеціально для Bellingcat
Ілюстрація Ann Kiernan спеціально для Bellingcat

За висновками розслідування, яке тривало рік, українська військова розвідка планувала захопити 33 найманців російської приватної військової компанії «Вагнер» 25 липня 2020 року. Це мало статися після приземлення їхнього літака, який летів із Мінська до Стамбула, в Україні під вигаданим приводом.

Оригінал розслідування

Посадка літака мала стати останнім етапом складної операції військової розвідки за підтримки внутрішніх спецслужб, щоб виманити та заарештувати російських найманців, причетних до бойових дій на Сході України.

Однак за кілька днів до того, як літак мав вилетіти з Білорусі, президент Зеленський досягнув угоди про припинення вогню з Росією та російськими гібридними військами на Донбасі.

Угода про тишу мала набрати чинності 27 липня і, за даними журналістів, спонукала Офіс президента відкласти операцію на п’ять днів. Про це автори повідомляють із посиланням на колишнього начальника Головного управління розвідки Василя Бурбу.

Bellingcat посилається на трьох колишніх співробітників спецслужб, включно з Бурбою. За словами останнього, голова ОП Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень після того, як стало відомо про угоду щодо припинення вогню. Бурба натомість пропонував затримати операцію на чотири дні. Зрештою її вирішили перенести на п’ять днів.

«За словами Бурби, позиція Офісу президента була такою, що, якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманнями 25 липня, то припинення вогню буде приречене ще до початку», – йдеться в спільному розслідуванні.

Зеленський та українські розвідувальні відомства заперечували існування будь-яких планів із захоплення, які викликали б міжнародний резонанс, якби були втілені.

Чергова домовленість про «повне та всеосяжне припинення вогню» на Донбасі набрала чинності з 00:01 27 липня 2020 року. Формально вона чинна й далі, попри численні порушення її російськими гібридними силами.

Найманці прибули до Білорусі 24 липня і були заарештовані білоруським КДБ у своєму готелі в Мінську 29 липня, що зірвало план української розвідки.

Використано переклад Радіо Свобода

білорусь єрмак найманці вагнер росія зеленський скандал

Знак гривні
Знак гривні