Гей-батальйон і ЗСУ в оточенні: фейк-помста Росії за Bayraktar (ОГЛЯД)

Як відреагує Росія на використання ЗС України безпілотників Bayraktar? Це головне питання, яке виникло після ураження українським БПЛА ворожої гармати на території окупованого ОРДО.

630_360_1635343378-482.jpg

Огляд державного Центру стратегічних комунікацій

Аналіз інформаційного поля свідчить, що ця реакція була здебільшого однотипною: росіяни хоч і по-різному, але публічно засуджували таку різку відповідь ЗСУ. “Вой на болотах” був такий, що це лунає й досі. Крім того, російські інформаційні війська вдалися до спецоперації: зламували українські сайти, розміщували на них дискредитуючі ЗС фейкові повідомлення, а потім “розганяли” їх по російських ЗМІ.  

Центр стратегічних комунікацій спільно з комунікаційною командою головнокомандувача ЗС провели аналіз цієї інформаційної атаки. 

Одразу після залпу Bayraktar по ворожій гарматі, яка обстрілювала населений пункт Гранітне в Донецькій області, українська сторона підкреслила особливості контратаки. А саме, що цей крок:

У відповідь російська сторона звинуватила Україну в усіх смертних гріхах: порушенні Мінських угод, застосуванні забороненої зброї, підготовці до подальшої ескалації конфлікту і навіть широкомасштабного “звільнення територій” (тут Ольга Скабєєва проговорилась). А також, що постачання такої високоточної зброї Україні “не сприяє врегулюванню ситуації на Донбасі”. 

1.jpg

Але поміж цих заяв впадало у вічі те, що росіяни до кінця не могли повірити в рішучість українських ЗСУ. Навіть глава МЗС РФ Сергій Лавров підкреслював, що “інформація перевіряється”, адже “важко розібратись де правда, а де вигадка”. 

“Ви все брешете”

Підстави цих сумнівів частково стали зрозумілими після ретельнішого аналізу інформполя окупованого Донбасу та Росії. Виявилось, що крім войовничих наративів і “бою в військовий барабан” розповсюджувалось також і спростування: ніякого удару Bayraktar, мовляв, не було. А це була постановка. Мало того, таку заяву приписали міністру оборони України Андрію Тарану.

«Україна ще жодного разу не використовувала у конфлікті на Сході України ударних безпілотників Bayraktar… Відео, яке розповсюджується у ЗМІ – фейк проросійських найманців. На відеозаписі чітко видно, що спрацював заздалегідь закладений інженерний заряд, а не боєприпас безпілотника», — приводиться фейкову цитату немаловідомий сайт “Діалог”.

Центр стратегічних комунікацій зв’язався з редакцією сайту, попросивши уточнити джерело появи такої заяви. У відповідь нам заявили, що таку новину вони не ставили й що їх “зламали”. Пізніше на їхньому сайті з’явилась відповідна заява, а сам текст новини був переписаний.

2.png

Але ця “інформація” уже пішла гуляти по російському сегменту інтернету. Першими її “легалізували” пабліки колаборантів у Telegram, де з’явилось багато публікацій на цю тему.

vot-1536x1086.jpg

А згодом вона перекочувала до більш “статусних” пропагандистів: Алєксандр Коц, телеканал “Царьград”, Lenta.ru тощо.

4.jpg

Очевидно, що автором і виконавцем цієї спецоперації могли бути тільки російські спецслужби – почерк дуже схожий на ГРУ ГШ РФ.

Але вона далі не розвинулась, адже стала очевидною абсурдність самого фейку, джерело його публікації було підозрілим, а також широко були розтиражовані очевидні докази (відео, достовірність якого підтверджена). 

Росіяни були готові розвивати напрямок  “українці знову збрехали” і далі, вже на федеральне ЗМІ та телебачення. Зірвала цей план грамотна публічна комунікація українських ЗСУ. І хтось з ворогів, хто розраховував на премію чи хоча б грамоту від начальства, може піти хіба в наряд поза чергою.

Гей-батальйон, злочини проти дітей і ЗСУ в оточенні – повтор старих фейків

Оскільки фейк з Тараном не пройшов, підрозділи ІПСО ворога кинулись творити нові “казочки”. На основі старих наративів. І слідом медіапростір сколихнула ціла серія хакерських атак на українські сайти. 

Спочатку один із ТГ-каналів розмістив посилання на сайт, де зібрали “злочини ЗС проти дітей”.

5.png

Згодом цей же ресурс вигадав історію про те, що на базі 80-ої бригади ЗСУ планують створити окремий батальйон “Голубий смерч”, який буде укомплектований тільки геями! Відповідне оголошення було розміщене на зламаному сайті “Ігри нескорених”: спортивному порталі для військовослужбовців, які отримали поранення чи інвалідність.

7.png

Наступним (і, здається, не останнім) фейком стало “звернення” українських військових до президента Зеленського з “оточення”. Тим самим реалізоване пряме відсилання до “Іловайського котла”. Цей фейк виявився поки що “найуспішнішим”, оскільки його цитувала навіть Ольга Скабєєва у своїй 60-хвилинці ненависті на телеканалі “Россия”.

9.png

Таким чином, останні кілька днів спостерігалось проведення типової інформаційно-психологічної спецоперації (ІПСО) Росії. Яка складалася з наступних етапів: 

Її мета – дискредитувати військовий успіх України, зупинити підйом морального духу військових ЗСУ та української громадськості після вдалої контратаки. 

Вибір же такого способу – масована атака фейками з боку російських інформаційних військ – пояснюється тим, що арсенал реагування РФ уже досить обмежений. Адже, якщо відповідати військовими способами, то тепер від України вже можна отримати Bayraktar-ом по носі. 

дезінфомонітор пропаганда росія дезінформація дрони

Знак гривні
Знак гривні