Україна почала купувати медичний кисень у Польщі

Це зробив один із постачальників, який сам ставав на "регламентні роботи".

Фото: Євген Малолєтка, для ЮНІСЕФ
Фото: Євген Малолєтка, для ЮНІСЕФ

Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в інтерв’ю УП.

Мінінфраструктури досить швидко, за один день, видало всі необхідні дозволи, і дистриб’ютор, який цей кисень постачає, привіз пару машин з Польщі та розвіз по лікарнях.

У відповідь на питання, за якою ціною Україна закуповує кисень в Польщі, Ляшко відповів, що "лікарня взагалі не відчула, звідки в неї цей кисень. Це було питання постачальника, який по своїх же контрактах закрив її потреби".

Уточнюється, що, як свідчать тендери на Prozorro, лікарні закуповують кисень в українських виробників по 10-15 тисяч гривень за тонну.

Споживання кисню одним пацієнтом, інфікованим штамом "Дельта" COVID-19, зросло у 5-6 разів, у порівнянні з попередніми хвилями пандемії.

Раніше кілька областей заявляли, що кисень починає закінчуватися.

Кисень України

Один виробник кисню, зупинений через технічні проблеми, відновив роботу, ще на двох заводах тривають планові регламентні роботи.

Про це повідомив перший заступник міністра охорони здоров'я Олександр Комаріда, — передає Інтерфакс-Україна.

"На двох заводах були заплановані регламентні роботи на жовтень, вони наразі як раз відбуваються у плановому режимі. Ще один завод — він трохи зламався, але станом на п'ятницю повністю відновив свою роботу. Тому ми наразі говоримо лише про планові регламенти на двох заводах, всі інші підприємства працюють у повному обсязі", — сказав він журналістам у п'ятницю, коментуючи інформацію про нібито дефіцит кисню в ковідних лікарнях.

Комаріда зазначив, що за рік в Україні кількість ліцензованих виробників рідкого та газоподібного кисню зросла з 16 до 22. Водночас у лікарнях різко зросло споживання кисню.

"Штам "Дельта" настільки агресивний, що споживання кисню на одного пацієнта зросло щонайменше вдвічі більше, ніж під час весняного спалаху. Якщо раніше в середньому споживалося 19 літрів на пацієнта, то наразі вже 38 літрів", - сказав він.

Заступник міністра охорони здоров'я наголосив, що загалом дефіциту та нестачі кисню в ковідних лікарнях немає.

Водночас, за його словами, "лікарні звикли, що у них завжди є певний запас кисню, наприклад, тижневий".

"Наразі цей запас два-три дні, але система працює, логістика є і кисень оперативно підвозиться, можливо, в меншій кількості, але регулярніше", — сказав він.

Комаріда уточнив, що постачання кисню з Польщі здійснюють "компанії, які стали на регламентні роботи".

"Вони просто частину кисню, яку виробляли в Україні, наразі везуть з-за кордону", — сказав він.

Заступник міністра охорони здоров'я наголосив, що два виробники кисню, які зараз проводять регламентні роботи, "стоять на ремонті не в найбільш піковий період".

"Ми ще не увійшли в піковий період. Коли кисень буде необхідніший, ці заводи працюватимуть на повну потужність, навіть після регламенту вони збільшать кількість кисню, який вироблятимуть", — сказав він.

Комаріда також уточнив, що "атомні станції є ліцензованими виробниками кисню, які заправляють кисень у балони та здійснюють планові постачання".

"Можливо, це звучить трохи незвично, але "атомка" виробляє кисень, і він надходить до лікарень. Це не проблемне питання, це нормальний робочий процес", — сказав він, коментуючи інформацію про постачання до лікарень Запоріжжя балонів із киснем із Запорізької АЕС.

Знак гривні
Знак гривні