Вперше в історії: як тисячі дрібних «інвесторів-дегенератів» з форума на reddit потопили великого біржевого гравця на акціях компанії GameStop

Головна новина тижня у США – це ситуація з акціями мережі крамниць компакт-дисків з іграми під назвою GameStop, які збільшилися в ціні майже як амстердамські тюльпани. Винуватцями називають форум на reddit, куди біржові гравці-аматори неначе перейшли з сумнозвісного 4chan та змогли організувати вдалу атаку на великі компанії Wall Street.

Історія почалась кілька місяців тому, коли дописувач на форумі r/WallStreetBets (гасло: "4chan, який дібрався до блумберг-терміналу", учасники називають себе інвесторами-дегенератами) розказав читачам, чому він купив на $50 тис. опціони на придбання акцій відносно маловідомої за межами Сполучених Штатів компанії GameStop. Зараз, після зростання ціни, його виграш становить кілька мільйонів.

GameStop_NYT.png

Графік: NYT

Коротко: у правління компанії GameStop тоді зайшов дуже успішний бізнесмен, який мав історію розвитку іншої схожої компанії, а її фундаментальні показники були значно кращими, ніж це відображала ціна акцій. Також інші учасники форуму виявили, що один із великих фондів, які торгують акціями, Melvin Capital Managment мав на той момент протилежну, "коротку" позицію, тому що очікували падіння ціни (якщо дуже спрощувати, ось що таке "гра в коротку": фонд продав за поточною ціною позичені на короткий час акції, щоб купити їх назад, коли ціна впаде, і віддати позичені акції початковим власникам – а прибуток залишити собі). На форумі r/WallStreetBets дуже не люблять великі фонди, які торгують "в коротку" (для цього треба мати справді великий капітал), і використовуючи відомий мем, називають їх "педоведмедями" (гра слів: на біржевому сленгу "ведмеді" – це ті, хто грає на пониження ціни).

Тому, щоб покарати Melvin і заробити трохи грошей, у справу втрутилася велика кількість дрібних гравців із форуму, що організувалися і домовилися лише купувати акції GameStop. На момент, коли Melvin мав віддати "позичені" акції, він не зміг купити їх назад – ажіотажний попит дрібних гравців на акції підняв ціну, що збільшило попит і ще більше збільшило ціну і так далі (це називається "short squeese" проти Melvin). 26 січня акції піднялися ще більше після схвального твітта від Ілона Маска. Гасло учасників форуму "ми можемо дуркувати довше, ніж ви можете залишатись платоспроможними" цього разу спрацювало.

Нічого з цього не відбулося би без ще однієї складової: сервісів на кшталт тих, що пропонує стартап Robinhood, коли можна торгувати акціями за допомогою програми на смартфоні, що драматично знизило ціну входження на біржу та дозволило участь у торгах великій кількості дрібних інвесторів.

Що у підсумку? Поки що невідомо, чим це закінчиться, але станом на сьогодні:

Також читайте: що таке 4chan (матеріал ще з 2009 року)

4chan майбутнє біржа акції

Знак гривні
Знак гривні