Рада планує спотворити закон про мову. Активісти закликають депутатів це зупинити

17 грудня передбачено розгляд на пленарному засіданні парламенту урядового законопроєкту №3683 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку розроблення, прийняття та впровадження авіаційних правил України», – йдеться у повідомлення спільноти "Мова об'єднує"

За безневинною назвою поміж технічними нормами ховається грубе втручання в мовне законодавство.

Особливо небезпечною є зміна до статті 13 закону про державну мову. Положення, що «мовою нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування є державна мова» пропонується доповнити словами «ЯКЩО ІНШЕ НЕ ВСТАНОВЛЕНО ЗАКОНОМ».

Йдеться не про авіаційні правила, а про будь-які нормативно-правові акти, які на підставі будь-якого закону зможуть видаватися не українською мовою. ЦЕ – РУЙНАЦІЯ ОДНІЄЇ З БАЗОВИХ СТАТЕЙ ЗАКОНУ ПРО МОВУ.

Науково-експертне управління Верховної Ради у своєму висновку відзначило: така пропозиція суперечить Конституції України. Аналогічну позицію висловив і Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Здавалося б, проблему вирішити нескладно – вилучити з законопроєкту 3683 антиконституційні норми, що втручаються в мовне законодавство, і голосувати в першому читанні проєкт без цих норм.
Зробити це ще у вересні одноголосно рекомендував гуманітарний комітет парламенту, і присутні на засіданні керівники Державіаслужби з цим погодилися.

Однак профільний транспортний комітет несподівано підтримав ухвалення проєкту 3683 за основу без жодних вилучень. Тобто цілком проігнорував позицію гуманітарного комітету, науково-експертного управління і мовного омбудсмена.

На словах ініціатори такого рішення обіцяють виправити проблему в другому читанні. Однак, по-перше, жодної віри цим заявам нема, по-друге, регламент Верховної Ради містить безліч можливостей провалити в другому читанні будь-які зміни.

Складається враження, що проєкт про авіаційні правила свідомо використовується для ревізії закону про мову.

Спільнота «Мова об’єднує» засуджує провокаційні дії уряду, який вніс законопроєкт з антиконституційними і антиукраїнськими нормами, а також транспортного комітету парламенту, який, маючи для цього всі підстави, не підтримав рішення про вилучення цих норм із законопроєкту.

Закликаємо Верховну Раду зняти законопроєкт 3683 із розгляду на пленарних засіданнях до вилучення з нього норм, що втручаються у мовне законодавство.

Якщо цього не буде зроблено, закликаємо депутатів у жодному разі не голосувати за цей законопроєкт.

Знак гривні
Знак гривні