Чи дозволяти дітям бабратись у брудних баюрах? Відповідь медицини
Багато батьків переживають, що діти захворіють, якщо змокнуть або забрудняться. Втім, захисники "брудної гри" вказують на посилення імунітету, особливо до кишкових хвороб.
Про це пише гонконзька South China Morning Post.
Переважно критика гри в болоті йде в Гонконгу від літніх людей, які бояться хвороби. Часто в цій країні батьків навіть публічно присоромлюють за ігри дітей у калюжах або багнюці. Втім, особливо в міських зонах, існує інший ризик – не від мікробів, а від хімічних речовин міста.
Щодо мікробів, то дослідження показують прямий зв'язок між відсутністю контакту з різноманітними мікробами та розвитком таких хронічних станів, як астма, алергія, ожиріння, діабет, – каже професор Brett Finlay, знаменитий канадський мікробіолог.
Jack Gilbert, мікробіолог і автор книги "Бруд – це добре", пояснює, що дві помилки батьків – це надмірна чистота й заборона дітям спілкуватись із тваринами.
З іншого боку, інші дослідники заперечують конкретно зв'язок між надмірною чистотою й алергіями. Виразних доказів цьому немає.
Зростання кількості інфекційних хвороб (зокрема, коронавірусу в цьому році) говорить про зростання ролі гігієни у громадських місцях, надто приміщеннях. Але водночас перебування надворі у природному середовищі допомагає дітям відтворювати необхідний мікробіом.
Всі дослідники, схоже, сходяться на тому, що ігри в калюжах чи копання тунелів у землі добре впливає на шлункове та кишкове здоров'я – якщо батьки мають здоровий глузд і стежать за відсутністю штучних отруйних речовин.
Немає доказів того, що наслідком таких "брудних ігор" є хвороби – особливо враховуючи, що "застуди" спричиняють віруси, а в землі перебувають бактерії.
Додатково "брудні ігри" надворі допомагають розумовому розвитку та емоційному здоров'ю, збільшують пізнавальні та творчі навички, зменшують стрес, розвивають здатність до зосередження, – ідеться в дослідженні, опублікованому в Frontiers of Psychology.
Сторінка з книжки "Улюблені вірші", малюнок Катерини Штанко