По суті, зе-питання були «непрофесійним екзит-полом», – соціолог Паніотто

Зараз нарешті зрозуміла методологія цього опитування і можна зробити більш обґрунтовані висновки про те, що це було. Фактично, це непрофесійно проведений екзит-пол.

Про це пише генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко на брифінгу 26 жовтня пояснив, що вони і не претендують на те, що це соціологічне дослідження, хоча сказав, що проводила його компанія "Зе медіа", яку він чомусь назвав соціологічною:

"Вони погодилися організувати це опитування – воно не є соціологічним опитуванням, тому тут не має бути якихось особливих вимог, але організувати цю кількість волонтерів-інтерв'юерів, організувати логістику тощо ця компанія взялася".

Результати цього опитування не є репрезентативними для населення України загалом (бо опитати планували лише тих, хто бере учать у виборах), але воно не є репрезентативним і для тих 37% населення, які взяли участь у виборах.

Звичайний екзит-пол проводиться нейтральною організацією, і соціологи намагаються опитати всіх, хто потрапив до вибірки, щоб забезпечити рівну можливість кожного потрапити до опитування.

А ініціатива Зеленського була персонізованим опитуванням президента та його політичної сили, тому участь його прихильників була істотно вищою, ніж прихильників інших партій (наприклад, 67% прихильників "Слуги народу" і 27% прихильників ЄС).

До того ж фактично опитували добровольців, – тих, хто висловив бажання взяти участь, що підсилило ефект самовідбору.

Проблема не в тому, що опитали лише приблизно 17% виборців України (на мій погляд, достатньо було б опитати 0,1%, тобто опитали в 170 разів більше, ніж треба), а в тому, що неможливо сказати, як думка опитаних відображає думку населення України.

Результати нерепрезентативні, від них немає жодної користі. Їх не можна використати, щоб обґрунтувати якесь рішення. Ви не можете сказати, наприклад, що населення України підтримує скорочення кількості депутатів, бо, можливо, 83% тих, кого не опитали, мають іншу позицію.

Інша річ, що, якщо б ми провели нормальне опитування, репрезентативне для населення України, то, гадаю, результати не дуже відрізнялися би від результатів проведеного опитування. Це тому, що це популістичні запитання, за якими варіація відповідей дуже невелика, і тому навіть жахливо проведене опитування дає більш-менш нормальний результат.

Наприклад, якщо запитати: "Скільки у Вас рук?", то 99,9% відповість, що дві, навіть за нерепрезентативних опитувань. Але щоб дізнатися, наскільки опитування президента відображає думку населення України, треба провести нормальне опитування на 2000 респондентів – і його справді можна використати для прийняття рішень. А от як застосувати результати опитування Володимира Зеленського, поки ще не зміг придумати. Маю підозру, що ніяк.

Хочу ще додати, що мені подобається ідея президента проводити регулярні опитування населення, але якщо це не буде проводитися такими аматорськими методами.

критика вибори-20 соціологія псевдосоціологи зеленський паніотто

Знак гривні
Знак гривні