Зеленський, олігархи, інтернет і коронавірус: Як це працює в Україні?

Віртуальні наради та олігархи-куратори. Про те, як Зеленський бореться з коронавірусом, розповідає УП.

6a24e90-ze.jpg

Останні 6 років Україна живе, що називається, без права на відпочинок. Революція, зміни влади, агресія, анексія, війна…

За цей час Україна знайшла багатьох друзів і виявила ворогів. І хоч проживала свою трагедію на самоті, проте мала партнерів, які могли принаймні прикрити спину.

Зараз Україна мусить розділити зі світом його життя і його найбільш актуальну проблему – пандемію коронавірусу. 

Уся планета завмерла перед обличчям невидимого спільного ворога. Але сподіватись на "єдиний фронт" і всесвітню солідарність – марна річ. Не тільки люди – цілі країни пішли на самоізоляцію. 

Замикають на ключ кордони. Закривають небо і землю. Ізолюють міста і регіони. Затуляють вуха, щоб не чути криків про допомогу своїх сусідів, яким треба елементарні маски, халати, антисептики, пеніцилін. 

Речі, які вчора нікого не цікавили, а сьогодні стали на вагу золота.

Глобальний світ за якісь кілька тижнів сепарувався, пересварився, замкнувся. Єдине, що лишилось глобального – паніка у режимі онлайн.  

Україна поки "пасе задніх" в офіційній кількості діагностованих випадків хвороби.

Але це тільки поки що. Адже уже завтра будь-які Санжари можуть перетворитись на українське Бергамо. 

Спіраль лих України заходить на новий виток. І цього разу боротися вже зовсім скоро доведеться в тотальній самотності, адже у наших друзів ситуація теж критична.

Але чи готова Україна? Що робить її влада для уникнення катастрофи? Хто у владі за що відповідає? Чи варто чекати надзвичайного стану? Для чого Зеленському допомога олігархів?

"Українська правда" шукала відповіді на усі ці питання.

Обличчя боротьби: Зеленський 

Останній тиждень у президента Володимира Зеленського є дві обов'язкові щоденні зустрічі. 

Перша з них – віртуальна. Раз на день Зеленський у своєму кабінеті чи в пресцентрі Офісу записує звернення до громадян. 

Він розповідає людям, що цього дня було зроблено для боротьби з коронавірусом, що буде зроблено найближчим часом, для чого закривають школи, чому слід іти на карантин, яких обмежень чекати тощо. 

Такий собі вечірній випуск новин про коронавірус із перших вуст країни. Головна мета цієї віртуальної зустрічі президента з виборцями – персоналізація боротьби. 

Так склалось, що в масовій свідомості українського електорату за все і завжди відповідальний президент. Тож в ОПУ вирішили і справді закріпити за президентом роль відповідального за протистояння вірусу. Зробити Зеленського обличчям, символом цього протистояння.

Це дозволяє дещо заспокоїти людей. Коли люди бачать, що перша особа країни у щоденному режимі постійно включена у вирішення питання, це дозволяє трохи погасити паніку. Принаймні серед тієї частини громадян, які не переживають гострої ненависті до президента.

Крім того, Зеленський – єдиний рейтинговмісний суб'єкт нової влади. 

У новій владі більше немає нікого, чиє слово було б таким вагомим. Верховна Рада поступово, але неухильно втрачає довіру, а новий уряд Дениса Шмигаля поки не має жодного авторитету, бо працює менше трьох тижнів.

Тож безпосередня залученість і лідерство Зеленського у протистоянні з COVID-19 дозволяє легітимізувати в очах більшості населення дуже непопулярні дії влади, як-то карантин, зупинка транспорту, закриття метро тощо.

Мозковий центр боротьби: Координаційна рада

Друга щоденна зустріч Зеленського – реальна. Близько 11 ранку президент збирає засідання Координаційної ради з протидії поширенню COVID-19.

До цієї Ради крім Зеленського входять:

Примітно, що в нарадах з протидії коронавірусу, які проходять на Банковій, ніким не представлений парламент, хоча саме депутатам доведеться затверджувати введення надзвичайного стану, якщо Зеленський на це піде.

На зустрічах Ради часом бере участь і глава СБУ Іван Баканов. Його відомство має окремі оперативні штаби в центріта регіонах. 

"СБУ посилила такі напрями роботи, як виявлення та знешкодження ботоферм, які розповсюджують інформаційні фейки, пов'язані з епідемічною ситуацією. Окремо Служба протидіє незаконному вивезенню з території України виробів медичного призначення, масок, захисних респіраторів тощо", – розповів УП Баканов.

Засідання ж президентської Ради відбувається щоранку об 11-й.

"Немає фізичної зустрічі, як завжди на Банковій, все проходить у формі селектора. У президента є спеціальна кімната, у прем'єра, в МВС є така. У декого з міністрів немає селекторних кімнат, то, наприклад, Кулеба приходить до Шмигаля в Кабмін", – розповідає УП один із учасників цих нарад.

Такі зустрічі модерує Зеленський. Він уточнює ситуацію, контролює виконання попередніх домовленостей.

"Це не так, що всі сидять і звітують президенту по черзі. Ні, це реальна розмова, де всі озвучують проблеми, намагаються їх гуртом вирішити. Часом розмови дуже складні бувають, – ділиться член Ради. І додає:

Наприклад, по надзвичайному стану. Зеленський вагається у цьому питанні і просить всіх про додаткові дані, показати досвід інших країн, проаналізувати, що і чому робилось, що дасть нам НС, у чому він нам може заважати. 

Сказати, що хтось, там Аваков, один нав'язує Зеленському надзвичайний стан, не можна. Є люди біля президента, які взагалі проти НС. І він зважує, думає".

Проте найбільш активним лобістом запровадження НС є, звичайно, саме Аваков. Він уже навіть публічно виклав своє бачення тотального карантину, на який має перейти країна. 

Частина громадянського суспільства бачить у цьому спробу глави МВС узурпувати фактично безконтрольну владу в руках підконтрольних йому силових відомств. 

Сам Аваков на запитання на цю тему просто показує дані зі своєї улюбленої Італії, яка через зволікання на початку пандемії перетворилась на світовий епіцентр епідемії. І для президентської команди картини переповнених моргів і крематоріїв у Бергамо та колапс медичної системи у Ломбардії виглядають достатньо переконливими.

"Насправді ж не тільки Аваков за надзвичайний стан. Навіть на наших селекторах є багато прихильників НС. Питання тільки в тому, чи є у нас механізми забезпечення прийнятих рішень? Якщо ми введемо НС, а люди просто на нього наплюють, то втрати для держави будуть ще більшими", – пояснює один із міністрів. 

Окрім великого ранкового засідання, упродовж дня може відбуватися по кілька малих селекторів неповним складом Групи, якщо треба оперативно вирішити якусь специфічну задачу. 

Ну, і візити в кабінет президента ніхто не скасовував. Особливо частим гостем Зеленського, як розповідають на Банковій, в останні дні став все той же глава МВС.

"Ну, Аваков і на селекторах говорить найбільше. Але це не тільки тому, що це Аваков. У нього ж і МВС, і Нацгвардія, і прикордонники, і міграційка. Йому є за що розповісти", – розповідає один із учасників нарад.

Єдине, що незмінне під час усіх форматів – вирішальне слово завжди залишається за президентом Зеленським. Тобто по суті він є і публічним обличчям боротьби з вірусом, і реальним її двигуном.

зеленський коронавірус карантин

Знак гривні
Знак гривні