Коронавірус і торгова криза: Україні слід готуватися до найгіршого. Як пережити?

Заступник міністра економіки й торговий представник України Тарас Качка розповідає, що нам загрожує та які можливості ми можемо знайти в цих умовах.

Ціни вниз

Нижчі ціни на сировину – нижча собівартість кінцевої продукції. Але ціни на українську продукцію теж просядуть. 

Гарна новина – попит на агропродукцію менш еластичний, ніж на IPhone. Тож в цілому попит на неї буде зберігатися. А в умовах глобальних карантинів в урбанізованих регіонах попит може навіть зростати. 

В умовах логістичних обмежень зростає також роль національних резервів і державних закупівель. Тому уряд матиме більше роботи. Загалом, роль продовольчої безпеки зростатиме. Україна є важливим суб'єктом глобальної продовольчої безпеки.

Валютні піддавки

Четвертий квартал минулого року навчив – занадто дорога гривня вбиває експорт. Усі великі торговельні країни вже грають у валютні піддавки, наввипередки здешевлюючи свої валюти. Це жорстоко стосовно громадян, але рятує економіку. Нам не можна допустити відносного здорожчання гривні (хоч сьогодні це й звучить смішно).

Фінанси

Пошук інвестицій і торгових фінансів буде складніший. 

У цих умовах нам потрібно переглянути підхід до кредитної політики місцевих банків. Зокрема, переглянути постанову Національного банку України №351. Також більше залучати страхові компанії та Експортно-кредитне агентство до зменшення ризиків, пов'язаних з фінансуванням експорту.

Епоха надійних постачальників

З початком епідемії коронавірусу багато постачальників з Китаю не виконали своїх контрактних зобов’язань, посилаючись на форс-мажор. Зрив поставок через різні обставини – один із найбільших ризиків для економіки. 

Тож успіх гарантований тому, хто буде, попри всі обставини, надійним постачальником. Завданням уряду буде сприяти безперебійності постачань і мінімально (або і взагалі не) втручатися в поточну торгівлю.

Нова реальність логістики

Нас чекає перенесення виробництва на внутрішній ринок (уряд буде його захищати по повній програмі) або на ринки, ближчі до центрів виробництва (Україна для Європейського Союзу).

Але поки ці довгострокові плани здійсняться, в умовах обмеження подорожей буде розквітати електронна комерція. 

Карантин і заблоковані кордони не відрізають вас від вашого споживача – він тут, поруч, онлайн. (Якщо треба прокачати свої навички у цій сфері, вам у E-Export School від Укрпошти і Export Promotion Office від Офісу з Просування Експорту).

Взагалі, цифрова економіка рятуватиме наші фінанси: люди сидять удома, але працюють, а попит на цифрові послуги зростає. Тож вся економіка оцифровується пришвидшеними темпами – ще один поштовх для українського ІТ.

А в класичній промисловості буде гра на нервах – уряди захищатимуть виробників, здешевлюватимуть сировину, боротимуться за ринки збуту. Інтенсивність використання усіх засобів торговельної політики лише подвоїться.

Використано форматування та лінки Бізнес-Ліги

коронавірус економіка

Знак гривні
Знак гривні