ОНОВЛЕНО 09.04.2022. 9 квітня 2022 року стало відомо, що Марунич був затриманий СБУ, зокрема за поширення кремлівської пропаганди дискредитації України на міжнародній арені.
Політичний коментатор та експерт з енергетичних питань, до війни був частим гостем «медведчуківських телеканалів», де поширював антизахідні та проросійські месиджі, а також піарив Віктора Медведчука. Просував російську вакцину «Спутник V».
За даними СБУ, Марунич тісно співпрацював з російським інформагентством «Россия сегодня».
Так, за 12 днів до війни в інтерв’ю «ukraina.ru» (входить до пропагандистського холдингу «Россия сегодня») Марунич називав дискурс про російське «вторжение» «совершенно бредовым», а попередження західних розвідок про можливий напад Росії, на його думку, — це «продолжение контрпродуктивной риторики США, они делают это не ради Украины, а чтобы создать некое несуществующее вторжение, потом его героически отразить и частично реабилитироваться за позор в Афганистане».
У ЗМІ також фігурував як директор «Інституту енергетичних досліджень» та співголова «Фонду енергетичних стратегій».
При цьому Марунич часто коментував теми, в яких не є спеціалістом (наприклад, на тему коронавірусу чи вакцинації).
«Мочіння» Коломойського на каналі «Інтер»
За повідомляло видання «Детектор медіа» у лютому 2015 року, Марунич був постійним фігурантом замовних матеріалів телеканалу «Інтер».
Так, в ефірі від 14.02.2015 він коментував черговий критичний сюжет проти Ігоря Коломойського.
У червні 2014 року у сюжеті того ж «Інтера» про відкачування нафти з магістральних нафтопроводів Марунич звинувачував структури Коломойського в діях на шкоду державі. На думку експертів «Детектора медіа»», цей матеріал містив ознаки замовності.
Просування інтересів Ахметова на каналі «Україна»
У січні 2015 року на телеканалі Ріната Ахметова «Україна» Марунич просував вигідні олігарху месиджі щодо необхідності поставок вугілля з зони проведення АТО.
Участь у кампанії «Україні не вистачить газу» (2016—2017)
Як з’ясували експерти «Центру контент-аналізу», у січні 2017 року Марунич брав участь у кампанії з дискредитації «Нафтогазу України» щодо недостатніх обсягів газу в підземних сховищах, зокрема активно поширював негативні прогнози, що запасів палива не вистачить на весь зимовий сезон.
Подібні негативні прогнози поширювали також Юрій Корольчук (експерт «Центру енергетичних досліджень», як і Марунич) та Валентин Землянський (був помічений у піарі Медведчука та просуванні інтересів ОПЗЖ).
Піар Медведчука
У січні 2021 року в ефірі «медведчуківських каналів» казав, що з Медведчуком можна домовлятися, а з українською владою домовлятися немає про що1.
Інші прикладу піару Медведчука (далеко не всі):
- Марунич: Медведчук обращался с письмом к Зеленскому по вопросам, решения которых требуют украинцы, но власть выбрала другой путь (vz.ua, 30.10.2020)
- ОПЗЖ Медведчука догоняет партию Зеленского, потому что предлагает обществу, как выполнить предвыборные обещания президента, - эксперт (vz.ua, 02.12.2020)
- Марунич: Лидерство Медведчука в рейтинге «ТОП-100» вполне обосновано (vz.ua, 18.12.2020)
- Марунич: Медведчук является единственной альтернативой Зеленскому (vz.ua, 17.03.2021)
- Марунич: Власти надо было соглашаться на инициативу Медведчука по «Спутник V», так как Украина не способна сама производить такую вакцину (vz.ua, 22.04.2021)
- Марунич: Медведчук как опытный политик видит ошибки и необоснованные аргументы нынешней власти (ubr.ua, politeka.net, 31.08.2021)
- Марунич: И Порошенко, и Медведчук знали о готовящихся обвинениях, но Медведчук не побоялся и не убежал (capital.ua, 27.12.2021)
Просування проросійських та антизахідних месиджів
Так, 22.11.2021 в ефірі телеканалу «Наш» (належить Євгенію Мураєву) Марунич поширював російську пропаганду про громадянську війну в Україні:
«Просто всі події 14-го року до чого призвели? До втрати приблизно 15% територій, до громадянської війни на території держави Україна, глибокої соціально-економічної кризи та іншого…»
Інші приклади:
- Эксперты советуют Кабмину не отказываться от российского газа (vz.ua, 10.10.2014)
- Для порятунку ГТС Київ повинен знизити градус протистояння з РФ і почати домовлятися, – Маруніч (politeka.net, 02.04.2018)
- Эксперт: Европе невыгодно развитие технологичного производства в Украине (vz.ua, 25.02.2019)
- Украинская газотранспортная система обесценится к 2020 году - Марунич (ukraina.ru, 28.06.2019)
- Сурков-Медведчук. Пшик вместо сенсации (сapital.ua, 27.02.2021)
Поширення сумнівних соціологічних даних
У контексті соцопитувань Марунич з’явився у 2012 році — як координатор соціологічних проектів Центру науково-прикладних досліджень «Соціо» оприлюднював і коментував результати опитування, вигідні для Комуністичної партії України. Дані Центру «Соціо» у 2012 та 2014 роках використовувалися у прихованій рекламі Компартією2,3, а у 2015-му — Олександром Вілкулом4.
У липні 2016 року уже як соціолог Агентства соціальних комунікацій разом із директором Агентства Сергієм Бєлашком презентував дані соцопитувань, за якими «значно посилила позиції волонтер, помічник міністра оборони України Тетяна Ричкова»5.
У жовтні 2020 року під час виборів у Києві поширював результати сумнівної організації «Роботизовані телесистеми».
Марунич про вакцинацію
Наприкінці вересня 2021 року в одному з ефірів стверджував, що вакцинація щопівроку нібито «вбиває імунітет».
Затримання СБУ у квітні 2022 року
9 квітня 2022 року стало відомо, що Марунич був затриманий СБУ у Києві — за те, що в ефірі санкційних телеканалів і в соцмережах поширював кремлівську пропаганду та займався дискредитацією України на міжнародній арені. За даними спецслужб, «експерт» отримував «інструкції» від російського куратора з тимчасово окупованого Криму, а мільйонні «гонорари» — з Росії, через заборонені в Україні електронні платіжні системи.
Інше
Помічник народного депутата 4 скликання (2002—2006) Геннадія Горлова (Блок «За єдину Україну!») на громадських засадах6.
Статтю суттєво доповнено: 11.04.2022
Взаємозв'язки
Як пов'язані псевдосоціологи та приховані піарники
Марунич Дмитро
Агентство соціальних комунікацій
Соціо (Центр науково-прикладних досліджень)
Центр досліджень проблем громадянського суспільства
Бєлашко Сергій
Мороз Віталій
Кулик Віталій
Коровніченко Максим
Ярова Тетяна
Чигрин Віктор
Городецька Олена
Стоякін Василь
Стратегія РОСТ
Третій сектор
Інститут досліджень регіонального розвитку України
Київський інститут мирних досліджень
Центр політичного маркетингу (Дніпро)
Помічений(а) у піарі:
Хронологія маніпуляцій
2016
Проміжні вибори до Верховної Ради (округ №27)
Піар відомої волонтерки Тетяни Ричкової — компромісної фігури БПП і УКРОПу
«Серед усіх опитаних респондентів за Тетяну Ричкова готові віддати голоси 20% виборців. Важливо, що серед виборців, які висловили готовність прийти на виборчі дільниці, Ричкова набирає 30% голосів. Такі цифри говорять про те, що зняття Оксани Томчук дало сильний кумулятивний ефект для рейтингу Ричкової»1.
— Дмитро Марунич
«Спочатку ситуація складалася так, що Оксана Томчук і Тетяна Ричкова ділили практично навпіл одне електоральне поле, хоча з деякою перевагою все-таки йшла Ричкова. Зараз стався кумулятивний ефект, який, до речі кажучи, не завершений. З урахуванням сильної ідеологічної і політичної схожості, ми прогнозуємо 90-процентне додавання електорату»2.
— Сергій Бєлашко
Цікавий факт:
За даними «Дзеркала тижня», підставою для зняття кандидатури Томчук була домовленість між групою «Приват» Ігоря Коломойського і Адміністрацією Президента в питанні припинення кримінального переслідування випущеного під домашній арешт філатівського помічника Михайла Кошляка, підозрюваного в причетності до вбивства співробітника СБУ у Волновасі3.
Хто оприлюднив:
Сергій Бєлашко, директор Агентства соціальних комунікацій,
Дмитро Марунич, соціолог Агентства соціальних комунікацій
Оприлюднено:
08.07.2016
Проведено:
05.07—07.07.2016
2012
Парламентські вибори
Піар Компартії
Цікавий факт:
04.10.2012 на близькому до КПУ телеканалі «Гамма» вийшла джинса із коментарями Марунича та близького до комуністів директора Центру політичного маркетингу (Дніпро) Василя Стоякіна1.
«Комуністи не обмежуються рекламою, а агітують за себе реальними справами. Комуністи цілеспрямовано проводили роботу з виборцями задовго до виборів. Наприклад, партійний проект “Робота. Зарплата. Захист”, орієнтований на повернення заборгованостей із зарплат, стартував ще влітку 2010 року. У своїй парламентській діяльності КПУ ніколи не підтримувала законопроекти, які б вважала невідповідними своїм програмним установкам»2.
— Василь Стоякін, з прес-релізу на «Інтерфаксі»
Дані опитування:
КПУ вже в серпні вийшла на тверде друге місце за східними областями України.
Хто оприлюднив:
Віктор Чигрин, директор центру «Соціо»,
Дмитро Марунич, координатор соціологічних проектів Центру «Соціо»,
Олена Городецька, супервайзер проектів Центру «Соціо»
04.10.2012
Проведено:
Серпень — вересень 2012