Т

Техніка маніпуляції. Вісім брудних прийомів, які використовують пропагандисти в соцмережах

Як у Фейсбуці від «вашого імені» поширюють певну інформацію? Чому ваші друзі вважають, що ви залайкали сайт із поганою репутацією? Люди, котрі створили розважальні групи, заробляють на політичній пропаганді. Ми визначили 8 найпоширеніших прийомів маніпуляції та обману, які використовують українські політичні штаби, комерційні компанії та російські пропагандисти.

Досліджували: Данило Малуха та Сергій Клімович

1. Мимовільний лайк ФБ-сторінки

Ваші друзі у Фейсбуці бачать, що ви залайкали якийсь сайт-помийку, яка пропагує зраду чи, навпаки, неадекватну перемогу. Ви про це дізнаєтеся, тільки коли вам напишуть у приват щось типу: «Чувак, ти що здурів? Чому переметнувся до них?»

Як так сталось? Вас обдурили і використали. Колись ви клікнули на якийсь крикливий заголовок у тому ж ФБ і потрапили на сайт, який опублікував цей заголовок. Тоді вам на екран вискочило нав'язливе вікно "Дізнавайтесь новини сайту на нашій ФБ-сторінці". І ви роздратовано клікаєте по ньому і навколо нього, аби закрити.

Це вікно зроблено не маленьким, як ви бачите, а на весь екран. Просто 80% його – прозоре поле. А налаштування даної програмки таке, що будь-який клік мишкою зараховується як лайк. Подібний прийом дозволяє відносно швидко набрати аудиторію, але, звісно, порушує правила Facebook.

2. Поширення від вашого імені

Ваші друзі вам пишуть, що ви виправдовуєте забудовника. А ви про нього взагалі не чули.

Все почалося з того, що до вас у друзі попросилася незнайомка із надзвичайно звабливою аватаркою. Хто ж такій відмовить? Значить, майже напевно дали доступ до свого списку друзів. В налаштуваннях можна заборонити цей доступ, але як це зробити, мало хто знає. Тепер ваша нова віртуальна подруга пише пропагандистський пост (світлина з рекламою, запис, який розганяється Мережею, якась подія-івент, гра тощо), тегає вас - і чимало ваших друзів побачать це. Частина подумає, що це ваш допис.

Проста математика. Нехай у вас 1000 френдів. Спамер затегав сотню таких, як ви. Якщо цей контент побачить хоч 5% "ваших друзів", то це вийде аудиторія до 5000 фейсбукерів. А якщо таких спам-інтервентів з десяток? А потім ще по всій цій купі людей є можливість замовити таргетовану рекламу.

3. Купівля мережі популярних груп/спільнот

У 2014 році один з авторів цієї статті на власні очі бачив, як за одну годину десь з півтора десятка груп на кшталт "Цікава Вінниця" стали набором груп "Цікава Волинь". Бо їх модератори хотіли отримати замовлення на поширення політичної агітації, спрямованої на мешканців Волині. Зрозуміло, що реального ефекту на результати виборів це не справило.

4. Забанити топа

Ви не можете знайти акант вашого знайомого у Фейсбуці, або пишете йому листи в месенджер, а він вперто не відповідає, хоча завжди був пунктуальною людиною? Його забанили. Ймовірно, він написав щось, що не сподобалося російським тролям, і вони масово почали на нього скаржитися.

Подібну тактику й досі дуже широко використовують ольгінці.

Існує "антидот" у вигляді резервних профілів. Втім, шкоди від бану на, наприклад, 30 діб, достатньо для передвиборчої кампанії, щоб займатися таким "під ключ".

5. Спам-коментарі

Ви хочете почитати всю дискусію під постом, але бачите тільки півдесятка коментарі, вирваних з контексту. Це алгоритм Фейсбуку, який пропонує усім найбільш цікаві чи резонансні (на його машинну думку) коменти. І цим користуються. «Анти-троль», який захищає свого клієнта від навали тролів, приходить в дискусію з кількох акаунтів і лишає свої «нейтральні» думки. Але в його роботі важливо не користуватися функцією «Відповісти», а робити начебто нові коменти – їх сервіс і пропонуватиме свіжим читачам. А справжній негатив ховатиметься десь нижче.

6. Боти і тролі

Незнайомі люди починають вам писати в особисті повідомлення і щось доводити, або ображати вас та вашу затишну компанію в коментах. Розслабтесь, вас атакують боти. Як правило вони – жіночої статі. Є тут щось від підсвідомої фрейдистської довіри до жінки. Зазвичай, минає кілька днів або й навіть тижнів після додавання "в друзі", коли бот починає "працювати".

Власне, тролів тому так і назвали, що вони приходили на якийсь сайт чи форму без премодерації коментарів, і там своїми образливими і занадто емоційними коментарями припиняли будь-яку конструктивну дискусію. Звісно, профіль бота є максимально загальним – не більше півдесятка світлин, вкрадених зазвичай десь на американських іміджбордах.

Боти і тролі – це гарматне м'ясо на полях гібридної війни, на бото-фермах таких виробляють у промислових масштабах. Якщо вірити телеграм-каналу "Исповедь кремлебота", в Ольгіно для цього навіть існує спеціальний виробничий відділ.

Боти - найпримітивніший, проте, внаслідок величезного обсягу таких профілів, ефективний інструмент.

Причому, ботів застосовують не тільки для війн між країнами, а навіть на рівні розборок у міськраді. Боти - це масовість, примітивні образи і тролінг. З боку ольгінців пішла мода створювати акаунти від імені українців. Деякі пишуть українською. Можуть навіть причепитися, якщо опонент пише російською.

- Коментування ботами [при цьому] завжди було і залишається головним способом взяти гроші з замовника, – говорить фахівець з перевиборчих інтернет-комунікацій Микола Малуха. – Найбільш прибутковий бізнес, а ефекту – нуль. Він будується на ірраціональних бажаннях замовника бачити, як його хвалить аудиторія, і прибирати будь-який негатив.

7. Елітарна спільнота

Ви долучилися до якоїсь групи у ФБ і вважаєте, що тут зібралися однодумці? Будьте обережні.

Задовго до часу Х (передостанній тиждень передвиборчої кампанії) створюється "напівзакритий", "елітарний" тематичний майданчик для дискусій. У тих, хто потрапить сюди, складатиметься враження причетності, допущеності до певного кола обраних. Слово Миколі Малусі: "Запуск такої групи у ФБ не особливо затратний і цілком дієвий. Реальні факти можна змішувати з чутками, чорнухою і навіть "трешняком". Грамотна робота доведе аудиторію до того рівня, коли буде сприйматися будь-яка інформація".

Як людині, яка попала в таку пропагандистську спільноту, вирахувати, що нею хочуть маніпулювати?

Для цього необхідно критично мислити і перевіряти бодай поверхнево факти, з якими стикаєтеся. Гугл багато чого може розповісти.

8. Реклама у Facebook

У США багато дискутують з того приводу, як політична реклама у ФБ, за яку платила Росія, вплинула на вибори. Пропонується, щоб соцмережа вказувала, хто оплатив політичну рекламу. В Україні політична реклама у ФБ використовується на повну котушку.

Адже ФБ толком не перевіряє фейкову інформацію. Тому можна побачити, як через рекламу поширюють відверту чорнуху. Створюється паблік (тематична публічна сторінка, наприклад, "Не надто типова Шепетівка"), через який йде атака на конкурента, публікації ставляться на рекламу. Причому, нерідко трапляється, що сторінки мають розважальний характер, але на них поширюється політична агітація. Такими є майже всі великі (у десятки, сотні тисячі фоловерів) столичні міські пабліки, які регулярно "продаються" політичним замовникам.

Facebook часто пропускає треш-рекламу і без жодних маніпуляцій. Є низка стоп-слів, за якими ФБ визначає тематику оголошень і те, чи не порушує така реклама правила. Наприклад, після заборони реклами Initial Coin Offering (криптовалюти), спритні рекламники або прибирали це слово з текстів, або змінювали букву "O" на цифру "0"… і ФБ дозволяв публікувати рекламу.

Як цьому протистояти? Дуже просто - не вірте тому, що пишуть у соцмережах незнайомі люди. Перед тим, як поширити пост навіть свого знайомого, перевірте основні факти через гугл. Тоді ви не станете корисним ідіотом, якого використовують інші для досягнення своїх цілей.

Читайте також:

Комп’ютерно-Модифіковані Організми. Як машинні алгоритми визначають наше життя

Вигадка перемагає реальність. Як алгоритми YouTube спотворюють правду

інтернет фейсбук пропаганда

Знак гривні
Знак гривні