Як працює новостворена антикорупційна система України (ІНФОГРАФІКА)
Сьогодні Верховна Рада прийняла закон про зміни електронного декларування – останній закон, необхідний для відкриття безвізового режиму, та один з важливих у створенні нової антикорупційної системи. За рік стараннями експертів, депутатів, іноземних грантодавців і політиків Україна зробила нову систему, яка виявлятиме і розслідуватиме корупцію.
Це саме ті «інституційні зміни», про які пишуть розумні книжки і без яких жодна революція не має сенсу.
Збір даних: Марта Пугач, графіка: Дмитро Мокрий-Вороновський
Це не означає, що завтра корупція зникне, а топ-чиновники відправляться під суд. Створення цієї системи означає лише те, що ми стали на правильний, але довгий шлях. Хорватія, в якій після війн із Сербією панувала мафія, пройшла його за десять років: від створення антикорупційного органу до арешту колишнього прем'єр-міністра. Ми теж зможемо.
Щоб подивитися всю інфографіку, клікайте на малюнок
Депутати довго не хотіли приймати електронне декларування доходів чиновників і кримінальну відповідальність за недостовірні дані. Але сьогодні прийняли.
Електронні декларації в новому форматі держслужбовці подаватимуть уже цього року. Мають на це два місяці. А цього тижня запрацює Національне агентство із питань запобігання корупції, котре займатиметься деклараціями. Таким чином, одна з основних складових антикорупційної системи діятиме вже цього року.
Що декларуватиме чиновник:
- готівку та кошти на банківських рахунках, якщо перевищують 68900 грн;
- витрати, розмір яких перевищує 68900 грн;
- подарунки, вартість яких більша, ніж 6890 грн;
- нерухомість чиновника та його сім’ї, а також спільна власність;
- майно, щодо яких чиновник або його сім’я є бенефіціарними власниками (контролюють);
- майно чиновників, зареєстроване на третіх осіб;
- об’єкти незавершеного будівництва, побудовані за кошти чиновника або на його земельній ділянці;
- рухоме майно вартістю більше 137800 грн —те, що належить чиновнику та його сім’ї, є спільною власністю або перебуває у користуванні чи володінні.
Кримінальна та інша відповідальність за брехню в деклараціях:
- ув'язнення на два роки, якщо посадовець не задекларував більше, ніж 344500 грн (250 мінімальних зарплат), при цьому можливі також виправні роботи і штраф.
Штраф від 42500 грн до 51000 грн або громадські роботи від 150 годин до 240 годин, або позбавлення волі до двох років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк до 3 років;
- штраф – якщо не задекларував від 137800 грн (100 мін. зарплат) до 344500 грн (250 мін. зарплат);
- дисциплінарна відповідальність – якщо не задекларував менше, ніж 137800 грн (100 мін. зарплат).
За несвоєчасне подання декларації без поважних причин нараховуватиметься штраф від 850 до 1700 грн. Упродовж семи днів можна виправити декларацію.
Як працює вся нова антикорупційна система, вивчайте на нашій інфографіці