З

Замість реформ божевільна Рада наклепала масу законів, які збільшують витрати. Бендукідзе про наші перспективи

Чому я не бачив велику багатотисячну демонстрацію на підтримку зниження податків? Де люди, які скандують: «Підвищуйте ціни на газ!». Я не в захваті від законопроектів Реанімаційного пакету реформ, вони не радикальні, вони не стосуються важких питань, таких як правоохоронна система. У вас жахливо роздутий держапарат. Я навіть не чув, щоб якісь такі речі регулювалися десь ще. Наприклад, в Україні регулюють сівозміну.

Засновник Фонду знань, реформатор Грузії, Лібертаріанська політик Каха Бендукідзе провів відкриту зустріч, яку організувала Київська школа економіки (KSE). Platfor.ma законспектувала найцікавіші його думки про те, які реформи повинна провести Україна, якому прикладом Грузії нам необхідно слідувати, і чому від українців залежить майбутнє світу

Ви повинні не просто проводити реформи, а проводити їх дуже швидко. Чому податкова реформа у вашому випадку буде однією з головних? Тому що податки стосуються всіх. Ви можете прибирати регулювання, і це дуже важливо, але це регулювання не стосується всіх і вся, воно дуже часто має секторальний характер.

Наприклад, Санепідемнагляд до комп'ютерного бізнесу має набагато менший стосунок, ніж до харчового. Якщо ви його заберете, комусь це полегшить життя, а на когось зовсім не вплине. Це теж добре робити, але податки - універсальний ключ.

Ніхто не знає, що буде вашим головним товаром через 20 років, чим будуть пишатися українці. Наприклад, найбільший одиничний експортний товар з України за останні 20 років - це Ян Кум (американський програміст і підприємець укранського походження, розробник месенджера WhatsApp. - Ред), який заробив мільярди. Будь-який предмет фізичного світу, який вивезли з України, стільки доходів нікому не давав. Передбачити це було неможливо.

Що ми зробили в Грузії, і, мені здається, можете зробити ви. По-перше, ми дуже скоротили кількість разових податків. Ми прибирали ті, які доставляли незручності. Я вчора розмовляв з українською службою доходів, там хороша нова команда, хлопці прийшли з інвестиційного банкінгу.

Вони теж говорять, що є багато дрібних податків, які в цілому формують менше ніж 1% національного доходу. На їх сплату витрачається дуже багато сил, а толку мало. Чому не можна постригти свиню? Тому що вовни мало, вереску багато. Це ось з цього ж розряду. Можна ж прийти з перевіркою по сплаті ПДВ, а можна прийти з перевіркою по сплаті податку, який взагалі 100 грн на рік. Значить, деякі з цих податків потрібно знищити.

Ми ще в 2004 році, не чекаючи податкової реформи, провели очистку податкової системи від 15 податків, тобто залишилися тільки ті, які є і сьогодні. Це дуже правильний підхід, який можна було б використовувати і в Україні.

Неможливо провести ідеальні реформи: ось ми зараз сядемо і напишемо найкращі закони в світі - такого не буває.

У вас на це немає часу, потім вас або переоберуть, або у вас країну заберуть, що відбувається у вашому випадку. У вас немає часу, ресурсів і грошей, щоб зробити ідеальні податки. Завжди можна це розділити на дві фази. Одна фаза - це по-швидкому, може, не зовсім ідеально, але щось зробити, а друга - можна вже досконаліше і довго займатися тюнінгом, полірувати.

Ось перша частина у нас була така: ми позбавляємося від цих аудит-податків. А друга частина - залишилися податки повинні або зменшитися, або зменшитися пізніше. Податок на прибуток ми зменшили на 15%, прибутковий податок - на 12%, єдиний соціальний внесок, який у нас називався єдиний соціальний податок, ми залишили таким, яким він був, податок на нерухомість залишили, акцизи залишили, земельний податок залишили. Дуже різко знизили податок на прибуток, дуже різко знизили прибутковий податок.

Взяти ще кілька таких речей, наприклад, стовідсоткову амортизацію інвестицій. Ви вкладаєте гроші в розвиток компанії, відповідно, поки ви ці гроші не повернете собі, ви податок на прибуток платити не будете. Цей захід не нами придумана, це такий пробізнес засіб. Зрозуміло, що на деякий час бюджет гроші втрачає, але потім адже він їх все одно отримає.

Каха Бендукідзе вивів економіку Грузії із піке

У вас жахливо роздутий держапарат. Я навіть не чув, щоб якісь такі речі регулювалися десь ще. Наприклад, в Україні регулюють сівозміну. Ось посіяли буряк, після неї ще треба сіяти кукурудзу і квасолю, але це у вас визначає не людина, яка на землі працює, а спеціальний державний орган. Я, коли прочитав про це в газеті, подумав, що журналіст щось не так зрозумів.

Виявляється, ні - це було спеціально придумано, щоб діти начальства могли отримувати гроші. Це тільки маленький приклад того, що у вас регулюється.

Українська бюрократія під час переговорів з Євросоюзом успішно домовилася, що ви будете застосовувати ще додатково цілий ряд європейських регулятивних норм. Вас до цього ніхто не примушував. Просто бюрократії зручніше списувати все на Європу, і створювати нову гармошку вже ім'ям Європи, а не власним.

Причому у вас ситуація не така, що «найближчі 10 років будуть проблеми», немає. У вас не буде проблем найближчі 10 років, це я вам гарантую. Вас не буде - і проблем не буде. У вас така ситуація цього року. Уряд нічого не зробило, на жаль.

Мало того, зовсім божевільна Рада ще й наклепала масу нових законів, які збільшують витрати. Наприклад, збільшилися стипендії. З чого їх збільшувати, якщо грошей немає? Як ви думаєте, яка кількість молоді навчається в вузах в Україні, і яке у Швейцарії? В Україні 80%, а в Швейцарії - 20-25%. Але ми не говоримо, що швейцарці неосвічені, а українці навпаки.

Щодо реанімаційного пакету реформ. Я не в захваті від цих законопроектів, вони не радикальні, вони не стосуються важких питань, таких як правоохоронна система. Я не бачу ніякої боротьби у вас.

Я вчора був в Адміністрації президента, там на сходинках живуть люди. У них немає вибору, їм нема чого втрачати.

А що ви робите? От уявіть, ваша дитина захворіла, вам потрібно якісь ліки. Погода погана і аптека на іншому кінці міста, ніч. Що ви зробите? Ви підете за цими ліками в будь-яку погоду. Ось це називається потрібно. А вам зараз, значить, нічого не потрібно. Коли потрібно, люди діють, сплять на сходах, у них єдина надія. Ви тільки що змусили президента втекти. А потім цей запал начебто видихався - от і результат.

Чому я не бачив велику багатотисячну демонстрацію на підтримку зниження податків? Де люди, які скандують: «Підвищуйте ціни на газ!». Немає? А, ну тоді вибачте. Ви або не розумієте, що вам хана, або розумієте, але вас все влаштовує. Ви хочете жити в Росії? У Києві, але в Росії?

Покажіть гасло, який ви зараз розгорнете, коли вийдете на вулицю. Якщо ви розумієте, що зараз погано, чому нічого не робите? Де у вас сьогодні мітинг призначений?

Про Крим. Для того, щоб вам повернути Крим, Російська імперія повинна впасти. Чому я завжди приїжджаю в Україну і даю якісь поради, турбуюся про ваше майбутнє - тому що у вас в країні зараз формується майбутнє нашої планети.

Як би це сумно не було. Після Ялтинської конференції особливих глобальних змін у кордонах не відбувалося. Тільки добровільно. А цього року, після ситуації з Кримом, пост'ялтинської світ змінився на посткримскій світ. І в цій ситуації, якщо Росія в цій війні переможе, то виходить, що ми повертаємося в XVIII століття, коли це збавили, це додали, це моє, а це твоє.

І цей світ інший, може, він краще, але вже не такий миролюбний. І доля цього буде залежати від того, наскільки Україна зможе правильно провести реформи, врятувати себе, і таким чином залишити нас усіх у пост'ялтинської епосі, а не нової посткримской. І в цьому сенсі Російська імперія, в тому вигляді, в якому вона зараз є, яка бажає стати ще більше, впаде.

Вам повернеться Крим, молдаванам - Придністров'я, нам - Абхазія та Північна Осетія, і запанує мир. І це залежить від того, як ваш уряд і Рада будуть себе вести. Я бачу, що масштаб ось цієї величезної глобальної проблеми, ключ якої знаходиться тут, залежить від людей, які цим ключем оперують. Все від вас залежить.

Ви прокинулися, змусили президента втекти, і заснули. Прокидайтеся, давайте, прокидайтеся знову!

Якщо всі будуть розуміти, що підняття цін на газ - це неприйнятно для суспільства, і їх ніхто не підніме, то ви і розсиплеться. Ви хочете країну підняти? А вам зуби виривали? Це боляче, але ви ж самі рот відкривали, вас не били для цього. Ви розумієте, що це неминуча біль, ви відкриваєте рот, і вам виривають зуб. Тут така ж ситуація. Милі жінки, багато хто вже народжували дітей, це ж неприємна процедура, але ви розумієте, що це плата за життя вашої дитини. Тут те ж саме. А ні, ви думаєте, обрали владу, і вона нас змусить. Так не буває.

До речі, що буде, коли ті хлопці, які зараз воюють на Сході, повернуться сюди? Де реформи, де зміни? І вам, чоловікам, вони будуть по лобі давати, і за людей не рахувати. Тому що вони воюють, а ви ні. Якщо вам не вдасться зробити цивілізовану форму державного будівництва, то нічого не буде.

концепція бендукідзе реформи

Знак гривні
Знак гривні