Д

Диво світла. Як інтернет змінює життя сільської глибинки

Бібліотека віднедавна – головне місце дозвілля селян від мала до велика. Тепер тут стоять комп'ютери з інтернетом, і навіть є зона Wi-Fi. Можна сказати, оплот цивілізації. Поки влада країни працює на «покращення» свого власного життя, прості українські селяни виходять в інтернет за рахунок американських меценатів.

Селами мандрувала: Неллі Вернер

Їдемо по бездоріжжю. Спочатку через ліс, похмурий, з голими темними деревами. Потім уздовж вузької безлюдної головної вулички села Березівка - всього 500 жителів в Олександрівському районі Кіровоградської області, самий центр України.

На узбіччях пасуться корови та качки. Машина щохвилини підстрибує і акуратно обходить величезні калюжі у вибоїнах на якійсь подобі асфальту. Десятка три гусей повільно, але впевнено шльопає нам назустріч з дружним гелготом, немов першотравнева демонстрація. Сигналимо, кричимо - нахабні вгодовані птахи знехотя звертають убік і голосно, очевидно, лаючись, дозволяють нам проїхати.

Зупиняємося біля одноповерхового, як і всі в окрузі, цегляного будиночка. На фасаді – великий яскравий постер ніби з іншого світу, з зашифрованими в QR-кодах посланнями і українськими словами: «Сучасна бібліотека».

Бібліотека віднедавна – головне місце дозвілля селян від мала до велика. Тепер тут стоять комп'ютери з інтернетом, і навіть є зона Wi-Fi. Можна сказати, оплот цивілізації.

- Якби ви знали, яка це радість! - з благоговінням промовляє директор місцевого Будинку культури Дарина Ратушняк, що прийшла в бібліотеку позайматися з дитиною після школи. Поруч з нею сидить хлопчик років 7-ми, розглядаючи у великій книзі картинку з кометою. - Зараз в селах робити нічого, всі виїжджають, і ці комп'ютери – просто величезний стимул, щоб залишатися. У райцентрах, великих містах діти можуть, наприклад, сходити в театр, або в кіно, гуртки різні відвідувати. А для наших діток інтернет став головною розвагою.

Поки культпрацівників Дарина розсипається в похвалах раптового щастя, котре звалилося на село, хлоп'я запитує дозволу піти до звільнився комп'ютера. Жваво включає якусь іграшку – кілька секунд, і його увагу повністю поглинена картинкою на РК-моніторі.

- Влітку бібліотека була повною з самого ранку і до закриття. Зараз на день, в середньому, заходять 11-12 школярів, і двоє-троє старших, - прикидає Анжела Зіненко, струнка, видна світловолоса дівчина – завідуюча сучасною бібліотекою.

До появи комп'ютерів, в її обитель знань заглядали, в основному, хлопці за книжками зі шкільної програми. Тепер тут справжній пункт спілкування із зовнішнім світом.

Діти та молодь, як їх міські однолітки, в основному, сидять у соціальних мережах і грають в комп'ютерні стрілялки-бродилки. Старші люди приходять не так часто - занадто багато роботи у сільських жителів. Зате відносяться до технологій серйозніше і вживають їх з користю: знаходять родичів в соціальних мережах, роботу, професійну інформацію і матеріали для хобі.

Без води – зате з технологіями

Раніше березовчани були потрібні своїй країні: до 2009 р. поряд з селом діяв розріз «Костянтинівський», в якому добували буре вугілля – сировину для промисловості і паливний матеріал. Більшість працездатних жителів працювало на цьому об'єкті або пов'язаних з ним підсобних підприємствах. Родовище, в свою чергу, давало людям воду: її качали з трьох глибинних свердловин, розташованих прямо в розрізі, після чого по трубопроводу вода надходила в хати селян. Але кілька років тому сталося нещастя – кар'єр закрили.

- Розріз збанкрутував. Людей звільнили, світло відключили там – і качати воду вже стало нікому і нічим. Потім затопили розріз - вода в колодязях і свердловинах при будинках теж стала убувати, - розводить руками Ратушняк.

- А чому так сталося? Напевно, вугілля закінчився? - припускаю я.

- Ні, запасів вугілля вистачить ще років на 80. Просто видобуток став невигідним. Ви ж бачите, вугільні шахти та на Донбасі тепер збиткові, - зітхає молода жінка.

Майже два роки Березівка існувала практично без води - лише на околиці, подалі від кар'єру цілюща волога ще зберігалася в колодязях. Звідти її носили у відрах і мисках, хто як міг, ділилися між собою.

У червні цього року місцева влада, нарешті, згадала про селян: протягнули через Березівку гілку від обласного комунального водопроводу «Дніпро-Кіровоград». У кранах березовчан знову з'явилася вода – щоправда, вже не «халявна», як у часи видобутку на розрізі, а по 7,60 грн за 1 куб.м.

Інтернет з'явився раніше, у вересні минулого року. Завдяки американському проекту – абсолютно безкоштовно.

- Ми дали два комп'ютери, а пізніше Анжела виграла ще ноутбук, - говорить Олександр Шлеєнков, регіональний представник організації IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів) в Кіровоградській і ще 15-ти областях України. Його організація реалізує програму «Бібліоміст» - встановлює комп'ютери в українській глибинці і навчає бібліотекарів роботі з ними.

- Раніше в селі не було навіть ксерокса. Щоб зробити копії документів, потрібно було їхати в місто - платити 7 грн. за дорогу. Зараз ми в бібліотеці робимо ксерокопії документів по 40 копійок, кольоровий друк - 1 грн. 50 коп. Якість хороша, навіть фотографії друкуємо, - хвалиться Зіненко.

Багатофункціональний пристрій - принтер, ксерокс і сканер в одному - вона також отримала від IREX.

Всього в області з 2010 року комп'ютеризована 41 бібліотека, встановлено 116 компютерів. В цілому по Україні – майже 4 тис. машин. «Бібліоміст» - українська «філія» просвітницької програми «Глобальні бібліотеки» фонду Мелінди і Білла Гейтс. Фонд надає цільові гранти, а впроваджувати технології в нашій країні допомагає IREX, за підтримки USAID (Агентства з міжнародного розвитку США) та Міністерства культури України. Компанія Microsoft надає бібліотекам-учасницям безкоштовний ліцензійний софт: офісні програми, захист від вірусів, а також обмежувачі контенту.

Для участі в програмі районні бібліотечні центри подають заявки, в яких вказують населені пункти, готові до прийняття нових технологій.

- Будівля повинна опалюватися, проводка - заземлена, також потрібні автоматичні запобіжники і засоби охорони, наприклад, грати на вікнах перших поверхів, - перераховує вимоги до апелянтів Шлеєнков. Найголовніше – провести інтернет до бібліотеки повинна місцева влада. Провайдери різні: де є можливість підключаються через Укртелеком, де немає і село більш-менш заможне – тягнуть свою виділену лінію. IREX також організовує тренінги для бібліотекарів, всього 5 модулів у відповідних обласних центрах. Учасники програми, в свою чергу, передають отримані знання односельцям.

Інтернет – на все відповідь

У минулому році місцевий житель Андрій Лепетенко, дізнавшись, що через інтернет можна знайти роботу, прийшов у бібліотеку за допомогою. Побачив у мережі оголошення: в Якутії сезонно потрібні працівники на золоті копальні.

- Я допомогла йому заповнити всі форми, анкету. Документи відправляли з мого е-мейла. У відповідь практично відразу прийшло повідомлення: заявка прийнята, відповідь чекайте протягом 10 днів.

Отримавши «добро» на поїздку, Лепетенко розповів про це односельцям. Пропозицію відправитися на заробітки юрбою народ прийняв з ентузіазмом. Так у квітні цього року 21 березовчан відправилися в Сибір мити золото. Всі повернулися задоволені і при грошах.

- У наступному році теж поїдуть, - посміхається Анжела, хоча і зазначає, що не в «трудовий сезон» заробітчани в бібліотеці не з'являються.

Використовуючи доступ в інтернет, Анжела допомагає селянам, які втратили зв'язок з родичами – відправляє заявки в програму «Жди меня», чи шукає близьких у соціальних мережах. Створила і веде групу Березівки в «Однокласниках» і сільський блог. Через ці соціальні медіа колишні земляки дізнаються новини села, дивляться сучасні фотографії, які Зіненко регулярно завантажує в мережу.

- Я організувала гурток для майбутніх матусь - вони шукають в мережі книги, журнали для вагітних, дивляться, як оформити допомогу (грошову допомогу при народженні дитини - Н. В.), ми з ними заповнюємо декларацію про доходи. Також працюємо з колишніми ув'язненими, які проживають у нас в селі. Їм складно влаштуватися в житті після звільнення. В інтернеті вони шукають роботу, знайомляться, спілкуються з друзями в соціальних мережах, - перераховує свої ініціативи молода бібліотекар.

За одним із комп'ютерів – сільський фельдшер Олександр Полозенко. Він вивчає документи на сайті МОЗ. Фельдшерський пункт знаходиться в цій же будівлі - зручно заглядати в інтернет за необхідними формами, новими постановами з центру, інструкціями до ліків.

- Я читаю про результати медичних конференцій, підтримую зв'язок з колегами через «Одноклассники» та медичні форуми, навіть консультуюся. У лікарнях у великих містах комп'ютери є в кожному кабінеті. Якби в кожному селі було хоча б 2 комп'ютери, було б набагато простіше – не тільки нам, лікарям, але всім людям підтримувати зв'язок, знаходити інформацію за інтересами, - упевнений Полозенко.

Відчиняються двері – в бібліотеку заходить майже казкова бабуся в хусточці на голові, старенькому пальті і теплих капцях на ногах. Це Євдокія Миколаївна Белінська, учасниця школи «Вік життю НЕ завада», яку Зіненко заснувала для односельців старшого віку.

- Я ходжу до Анжелі Миколаївни, щоб вона мене вчила. Дуже хороша це річ – комп'ютер. Я займаюся самодіяльністю - співаю в ансамблі, тому в інтернеті часто шукаю пісні за іменем композитора. Ще підбираю візерунки для вишивки, - говорить Белінська. Бачить, що комп'ютери зайняті – вирішує зазирнути іншого разу: дітям потрібніше – вони шукають навчальні матеріали, реферати.

Пенсіонерка осягає комп'ютерну грамоту вже пару місяців, правда, нерегулярно: 1-2 рази на тиждень, і завжди намагається звільнити місце, якщо приходять школярі. Вже вивчила, як вмикати, вимикати машину, гортати сторінки сайту, освоює пошукові системи.

«Складно, але цікаво», - говорить про своє навчання Белінська. Її привела в бібліотечний комп'ютерний клас подруга - Любов Михайлівна Мосур, яка регулярно спілкується з онуком в Росії за допомогою Skype. Відеозв'язок – взагалі новий світ для більшості селян. Інші знаходять родичів – через десятиліття, в інших країнах - плачуть, розмовляючи з ними онлайн.

Знайомство з інтернетом Наталії Яцків, виховательки з Березовського дитячого садка, почалося з того, що вона, подаючи в райцентрі документи, пов'язані з роботою, забула залишити ксерокопію свого паспорта. Не повертатися ж в місто – бібліотекар допомогла відсканувати паспорт і відправити копію електронною поштою. Для міського жителя – дрібничка, для селянина збережений день.

Потім Яцків за допомогою Анжели підібрала в мережі музику для дитячої ранкової зарядки, із записаними командами до вправ. Навчила свою дочку Яну за інструкціями в інтернеті виготовляти вироби зі спеціального тіста, фігурки орігамі. Тепер вихователь передає секрети майстерності своїм підопічним в дитсадку.

- Виписувати газети-журнали зараз дорого. На свою зарплату я не можу дозволити, і сільрада нас не фінансує. Тому я в інтернеті підглядаю ідеї для виховання, навчання дітей, і впроваджую у нас. Ось знайшла малюнки - виготовила природні зони для дитячого садка, і тварин до них, - хвалиться Яцків.

Виходжу глянути на плоди її творчості: будівля дитячого садка знаходиться поруч з бібліотекою. На вході зустрічають все ті ж гуси, недовірливо поглядають у мій бік з традиційним «Га-га-га!». Така ж маленька цегляна будівля, у дворі – яскраво розфарбовані фігурки з покришок. Ось у «преріях» стоїть смугаста зебра. Далі, в блакитному озерці - прекрасний білий лебідь.

Сільські ентузіасти

- Анжела в Березівці - найважливіша людина, - з гордістю за підопічну говорить Надія Чуянова, директор Олександрійської районної централізованої бібліотечної системи. - Вона користується великим авторитетом, тому що відгукується на всі потреби селян, намагається допомогти.

Нещодавно Зіненко дізналася, що в сусідній Протопопівці, де знаходиться загальна для двох населених пунктів сільрада, в школі встановили нові меблі. «А чим наша школа гірша?», - обурилася молода бібліотекар. Взялася за справу - і, незважаючи на бюрократичні перепони, «пробила» парти для березівських школярів. Земляки підтверджують: ця дівчина не раз бралась відстоювати їх права. Таке завзяття навіть приводило до зауважень «зверху»: «Щось ваша Анжела занадто багато собі дозволяє!».

Анжела Зіненко – переможниця конкурсу «Краща сільська бібліотека» (вересень 2012), виграла ноутбук

Директор районної бібліотеки в смт. Олександрівка Марія Гриб подавала свій район на участь в «Бібліоміст» двічі. В перший раз не пройшла. Спочатку засмутилася, вирішила: «Значить, не наше». Але зустріла Шлеєнкова на тренінгу по Web 2.0 у Львові – той переконав не зневірятися, а підготуватися і спробувати щастя знову. Документи збирали з особливою ретельністю: заяви, звіти про технічне оснащення, гарантійні зобов'язання.

- З цих паперів вийшла посилка вагою 3 кг. Всі стали навколо і почали над нею молитися -тільки б виграла! - із захопленням згадує Марія Григорівна.

Вдруге їй пощастило. Бібліотека в Олександрівці отримала 4 комп'ютера - 2 для дитячого і 3 для дорослого відділень, багатофункціональний пристрій, фліпчарт. Ще п'яти селам Олександрівського району дістався десяток комп'ютерів і супутнє обладнання.

- У селі Цвітне бібліотекар назбирала біля Будинку культури горіхів на 500 грн. Продала їх – купила до приїзду комп'ютерів в бібліотеку нові штори, матеріали для оформлення залу: вагонку, клейку стрічку, кольоровий папір, - розповідає Гриб. Вона сама перед прибуттям техніки організувала в бібліотечному залі підвісні стелі замість старих гіпсових.

У селі Несваткове (800 людей – переселенців з чорнобильської зони) інтернет з'явився раніше, ніж освітлення на вулицях. Два комп'ютери бібліотека отримала рік тому від IREX. Ще один купив для неї голова сільради, коли оцінив всі переваги доступу до всесвітньої мережі.

Бібліотекар з Несваткового Юлія Бінко згадує, як одного разу інтернет допоміг врятувати дитині життя. Школярку Аню з ознаками депресії викладачі через сторінку мережі «ВКонтакте» виявили зареєстровану на сайті для самовбивць. Батьки терміново звернулися до психотерапевта і провели лікування.

Юлія Бінко у своїй маленькій бібліотеці в Несваткове

Її колега Наталія Солдатенко з села Приютівка Олександрійського району навчилася створювати презентації в Power Point і так захопилася, що готує тепер барвисті слайди з музичним супроводом до більшості святкових заходів села, які, до речі, сама організовує. Демонструє слайди на білій стіні будівлі за допомогою проектора і не уявляє, як раніше жила без комп'ютера.

Намагаюся зрозуміти, звідки у цих простих людей стільки ентузіазму? Адже зарплатня бібліотекарів – копійки. І все ж вони так наполегливо роблять свою справу – несуть людям знання.

Намагаюся підрахувати, скільки сіл можна було б комп'ютеризувати за гроші, витрачені на президентський будинок у Межигір'ї, на маєтки сина прем'єра в Австрії, або хоча б на реконструкцію стадіону «Олімпійський». Швидко гублюся: бракує точних цифр.

***

На вулицях села Несваткове світло з'явився зовсім недавно, буквально влітку. Його урочисте підключення перетворилося на справжнє свято: коли рубильник опустили і запалилися ліхтарі, люди раділи, як діти. Правда, у вечір мого візиту освітлення вже не було – село заборгувало оплату за електроенергію. На відміну від нього, подаровані американцями комп'ютери продовжували тішити селян доступом в інтернет.

ТЕКСТИ дякують IREX за допомогу в організації поїздки

освіта бібліотека технології інтернет самоорганізація

Знак гривні
Знак гривні