Щ

Що варто дивитися на ТБ? Шпаргалка для тих, хто забув, що таке «зомбоящик»

Чотири телеканали мають змістовні передачі. У патріотичному таборі нерідко полюбляють плаксиво нарікати на русифікацію інформаційно - культурного простору. Це правдива оцінка. Але правдою є й те, що кожен українець може творити прийнятне для себе інформаційне поле. Вибір, хоча й невеликий, але є.

Цікаві канали вишуковував:Олег Пустовгар, начальник управління інформаційної політики Полтавської ОДА у 2005-2010 рр.

«ТВі» є таким собі інтелектуальним острівцем.

Цікава і порядна журналістика, якісне документальне вітчизняне і зарубіжне кіно, неординарні особистості - ось фішка каналу.

Одна з найцікавіших передач щочетверга о 21-00 – «Вечір з Миколою Княжицьким». «Родзинкою» є її інтегрованість із «Фейсбуком»: гості відповідають не лише на запитання ведучого, але й користувачів інтернету. Торік студію Княжицького відвідало чимало митців й інтелектуалів.

Цікавих людей запрошують не лише в цю передачу, але й в « Ранок з ТВі» (з 7-00 до 9-30). Ще є пізнавальна передача для меломанів - щосереди о 21-30 «Музика для дорослих», яку веде Марія Бурмака. А наприкінці минулого року дебютувала ще одна культурологічна програма Єгора Чечеринди «Окрема думка», яка транслюється о 17-00, щосуботи. Вона приділяє багато уваги фестивальному рухові та українському етно-року.

Щодня о 18-30 Мустафа Найєм запрошує до себе у студію політиків чи громадських діячів поговорити «Про головне», а о 20-30 незаангажовані новини, по їх закінченню о 21-15 публіцистично-просвітницькі відео-колонки «Відверто» Віталія Портникова і Сергія Рахманіна.

Якісна аналітика подій за тиждень - «Підсумки з Віталієм Гайдукевичем» (щонеділі о 20-30). Нищівне висміювання влади, зокрема і поетична сатира від Олександра Ірванця та прискіпливий, тверезий погляд експертів на ключові тренди тижня – це «Альбернштейн» (щовівторка о 21-30).

Махінації влади розслідує «Знак оклику» (щопонеділка о 21-30). Незалежна позиція дорого коштує. Останнє чим порадувала Нацрада з телебачення і радіомовлення глядачів каналу це недопуском ТВі до цифрового діапазону, на який через три роки має перейти усе телебачення. Чи призведе це до повного вилучення каналу з інформпростору не відомо. Наразі ТВі можна дивитися в кабельних мережах, на супутнику в Неті http://tv.a.ua/show/tvi/

Державний канал «Культура»

Заснований ще у 2002 році. Втім, досі, на жаль, його аудиторія обмежена. Розміщений на маловідомому супутнику, тож власникам супутникових антен навіть при великому бажанні знайти його вкрай тяжко. В аналоговому режимі не мовить, відтак власники так званих «польських антен» теж його не бачать.

Один доторк до секретної кнопки і злий зомбоящик перетворюється на джерело інтелектуальної насолоди

НацРада «Культурі» в цифровому діапазоні також відмовила. Немає сподівань і на те, що ,уряд Азарова модернізує, технічно переоснастить «Культуру» оскільки в держбюджеті-12 кошти на це не передбачено.

До речі, річний бюджет російської телерадіокомпанії «Культура» - $80 млн.!

Цю суму ніяк не порівняти з тим мізером, що виділяється для українського каналу. Фактично українська держава нищить державний канал.

Каналу, м’яко кажучи, є куди рости. Однак іноді трапляються передачі, які можна дивитися. Наприклад, розмови на теми становлення незалежної держави, подолання наслідків совкової ментальності, сучасних тенденцій розвитку культури в країнах ЄС і у нас, які ведуть Оксана Пахльовська та головний редактор газети «День» Лариса Івшина.

Доволі якісні новини про основні культурні події дня о 19-00 у «Прайм-таймі Культури». Канал пропонує документальні історичні фільми за авторством відомого історика Романа Коваля, скажімо, «Отамани Холодного яру» про збройну боротьбу українців проти російсько-більшовицьких окупантів.

А ще про шестидесятників. Наприклад, наприкінці минулого року про Миколу Руденка. Подорож сучасним та історичним Києвом - передача «Київ раунд тріп». Показали п’єсу Івано-Франківського театру «Солодка Даруся» за твором Марії Матіос . Кілька разів транслювали

Єдиний в Україні дитячий канал «Малятко»

Успішний медіа-проект товариства «Просвіта». Генеральним директором є Володимир Кметик. До слова він був сценаристом і продюсером багатосерійного мультфільму «Лис Микита». Цей проект державним коштом через «Просвіту» за дорученням тодішнього віце-прем’єра з гуманітарних питань В'ячеслава Кириленка.

У 2010-му завдяки ентузіазму Кметика запрацював перший український дитячий канал. Тут, окрім вітчизняних, як от «Лис Микита», ще й зарубіжні мультфільми з якісним українським перекладом, як класичні,так і комедійні.

А ще зарубіжні пізнавальні документальні й художні фільми для підлітків.

Втім, «Малятко» спіткала така ж доля, як і «Культуру» та ТВі - не допустили до «цифри».

Канал має угоду із супутником «Астра» та й у кабельній мережі багатьх міст присутній.

Але наприклад, у моїй Полтаві є декілька дискримінаційних моментів. Російські канали «Карусель» і «Детский мир» включені у БІЛЬШІСТЬ пакетів.

А от «Малятко» включене лише у пакети «Україна і світ» (90 каналів, 45 гривень) та «Всесвіт» (77 гривень).

Українського каналу немає у найдоступніших, найдешевших пакетах, до яких підключена більшість полтавців. Це пакет «Турбота» (жодного дитячого каналу, 16 каналів, 6 грн.), пакет «Базовий» (найпопулярніший, 53 канали, 36 грн., «Карусель»), та цифровий пакет «Україна» (25 грн., «Карусель», 54 канали). Відтак, для того, щоб їх діти дивилися мультики українською, батьки мають сплачувати набагато більшу суму, а російські іноземні канали – навпаки, є загальнодоступними.

За «5 каналом» міцно утвердився імідж «політичного».

Але тут є ще і низка культурологічно-історичних передач. «Портрети» з Сергієм Дорофєєвим. Якісні документальні фільми про гетьмана Мазепу, українських меценатів Семеренка і Євгена Чикаленка. А ще на «п’ятий» перекочували дві передачі, які не прижилися на Першому Національному, де тепер заправляють арфуші-бенкендорфи.

Там закрили історичну програму Андрія Охрімовича «Далі буде…» після того, як Табачник назвав її «бандерівським рупором». На « 5 каналі» цей проект має назву «Машина часу». Програма акцентується на дослідженні змагань за незалежність минулого століття.

Постійними гостями є воїни УПА, відомий історик Володимир В’ятрович, герой України Левко Лук’яненко, професори інституту історії України Національної Академії Наук та ін. Передача виходить в ефір щосуботи о 22-00 з недільним повтором о 18-15. Наталка Фісич, котра готувала на Першому національному чудову передачу про народні ремесла «Майстер Клас», теж змушена повернутися на «5» канал.

медіа змі

Знак гривні
Знак гривні