Д

День Перемоги не повинен бути святом ностальгії за СРСР

Радянське керівництво забрало Перемогу у народу, приватизувало її, використовувало для зміцнення власної тоталітарної влади і просування свого впливу в світі. 9 травня це не привід вихваляти радянське керівництво на чолі із Сталіном, радянських полководців, ностальгувати за могутністю Радянської країни та вихваляти її нинішнього спадкоємця Російську Федерацію.

Над тим, як варто відзначати День Перемоги розмірковував Володимир Рапопорт

Людство готується відзначити 65-у річницю Перемоги над гітлерівським режимом. Готується до цієї дати й Україна. Всі готуються по-різному. Хтось організовує спільний з сусідами військовий парад, замовляє пам'ятник Сталіну. Хтось доводить, що немає що святкувати.

Що ми святкуємо?

Дивно, але це питання до сьогодні залишається актуальним. Для мене, воно виглядає диким. З дитинства чув спогади про війну як про найстрашніший період життя. Спогади тих, що воювали, що пережили окупацію, й евакуйованих, інтелігентів, що голодували в Ленінграді, і бабусь у селі, куди приїжджав влітку. Дорослі жінки, що ніколи не бачили своїх батьків, і літні, які так і не дізналися, де поховані їхні сини, плакали, згадуючи, ніби це було вчора, а не 30 років тому.

Навколо було немало людей, які критично ставилися до Радянської влади, які не визнавали радянські свята. Але 9 травня вони святкували завжди.

У лавах Радянської Армії воювали і майбутні дисиденти, і люди, які не сприймали радянську владу. Але всі вони прагнули до перемоги над нацизмом, і вважали 9 Травня святом.

Коли я став дорослим, почув й інші спогади, в основному, від сільських жителів, в селах яких не було військових дій і постою німецьких військ. Люди розповідали, що німецька влада не була гірше радянської, селян поважала, не в приклад комуністам.

Інтелігенції, спеціалістам було важче, гітлерівська доктрина не передбачала їхнього використання за фахом. В особливо важких умовах використовували робітників, інженерів-механіків.

Були люди, які спочатку були позитивно налаштованими до окупаційної влади що чекали побачити «європейських визволителів». Усі вони рано чи пізно розчаровувалися, а багато хто заплатив за свої помилки життями. Багато говорять про колабораціонізм. Факти підтверджують, в більшості випадків він був формою виживання людей, що потрапили в нелюдські умови. Іноді - проявом шкурництва і мародерства. Але дуже рідко ідеологічним, причому саме ідеологічний часто погано закінчувався.

9 травня для більшості наших громадян - свято закінчення цих нелюдських умов, переходу до звичного мирного життя. Свято тих, що вижили, зберегли родину, рідних. День пам'яті рідних, які загинули на тій війні.

Таким він був і є для моїх рідних старшого покоління. Я дуже сподіваюся, що таким він залишиться і для моїх дітей, і для майбутніх онуків. Подібні речі не повинні забуватися з роками, їх слід передавати від покоління до покоління.

Незважаючи на різні долі людей, це свято може і має стати об'єднуючим для України. Тим, у кого зовсім інші сімейні спогади, слід спробувати прийняти це свято як факт і святкувати разом зі своїми співгромадянами.

Крім особистої, у цього свята є ще громадська сторона.

9 травня був знищений один з двох страшних тоталітарних режимів 20 століття. Внесок у Перемогу українців, як нині живуть, так і наших батьків, дідів, величезний. Ми були разом з Європою, робили одну велику і величну справу, ми повинні разом святкувати.

Що не варто святкувати?

У святкування дня Перемоги є й інша сторона. Більшість українців, що брали участь у розгромі фашизму, перебували в лавах Радянської Армії.

Війну разом із союзниками виграла радянська держава, її комуністичне керівництво, особисто Сталін і його оточення. Цей факт давав привід радянському керівництву представляти перемогу народів Європи над нацистським режимом як свій тріумф, політичну перемогу над ворогами, підтвердження своєї шляхетності, величі, історичної правоти.

Абсолютно невірно святкувати 9 Травня як «День Перемоги радянської держави».

Так, ми в дитинстві уявляли собі цей день як перемогу «наших над німцями». Наші - були радянські, червоні війська. «Німці» - напали на нас, але «наші» виявилися сильнішими, маршали мудрішими, воїни сміливішими, техніка кращою. «Наше діло праве, перемога буде за нами».

Справа не в тому, що тієї держави більше немає. Просто за минулі роки ми дізналися багато про ту війну, що не вписувалося в засвоєну в дитинстві картину. І позиція СРСР була не настільки бездоганною, як нам втовкмачували. Участь у розподілі Польщі, співпраця з Гітлером до 22.06.1941, допомога його військам проти країн антигітлерівської коаліції.

І поведінка після війни, коли героїзм народу використовувався для виправдання претензій на гегемонію в Європі. Коли в ряді європейських країн були встановлені маріонеткові режими, насильно здійснювалися економічні та політичні зміни, який перетворював європейські країни в подобу СРСР.

Багато що ми знали і раніше, просто це не вибудовувалося в систему.

Мільйони загиблих, особливо на початку війни, втрачені території розміром у кілька європейських держав, були результатом невмілого, помилкового керівництва. На чолі армій і фронтів опинилися люди, політично близькі до Сталіна, але не здатні керувати великими військовими об'єднаннями.

Ті командувачі, які їх змінили, були професійними військовими і змогли довести війну до Перемоги. Але вони не були великими полководцями, головним їх ресурсом було людське життя. Втрати не рахували, ворога закидували трупами. Від якої-небудь висоти, яка не мала особливого значення, але при взятті якої гинули сотні солдатів, до непідготовлених і безглуздих фронтових операцій, в яких гинули сотні тисяч.

Усе це багаторазово описано по окремих випадках. Є спогади і маршалів, і рядових. Навряд чи можна сказати про це краще російського письменника Віктора Астаф'єва: «... Полководці були дуже поганими вояками. ... Не армія перемогла фашизм, а народ наш багатостраждальний. Це в його крові втопили фашизм, закидали ворога трупами. Тільки злочинці могли так смітити своїм народом! ».

Результатом важкої Перемоги було не тільки повернення людей до мирного життя. Люди повернулися в тоталітарну Імперію. Ешелони переможців-фронтовиків прямували до ГУЛАГу, на примусові роботи.

Голод 1946 р., убогий побут, відсутність паспортів у селян, цілі народи, вислані з місць свого проживання. Брежнєв у «Цілині» наводить слова Ворошилова на засіданні Політбюро: «А в смоленських селах ще подекуди люди на собі землю орють». Це 1953 р., 8 років після Перемоги. І в наклепі не звинуватиш!

І сьогодні ще в лісах і болотах знаходять останки солдатів, які загинули в ту війну. Не влада, а ентузіасти знаходили їх родичів, ховали. Влада в цей час влаштовувала паради і грозила усіх тим, «які намагалися переглянути підсумки війни».

Усе перераховане відомо давно. Але взяте разом, воно переконливо доводить - радянське керівництво забрало Перемогу у народу, приватизувало її, використовувало для зміцнення власної тоталітарної влади і просування свого впливу в світі.

День Перемоги не повинен бути святом ностальгії за СРСР, вихвалянням радянського керівництва, радянських полководців, демонстрацією могутності Радянської країни та її нинішнього спадкоємця РФ.

Перш за все, тому, що це не справедливо і не відповідає дійсності. І ще тому, що справді велике свято непристойно перетворювати в PR нинішньої російської влади, на інструмент реалізації їх геополітичних намірів.

Як же нам святкувати?

Ми повинні відзначити 9 травня як свято людей, наших співгромадян.

Ми повинні не забувати, що це свято єднає нас з Європою.

Ми повинні відійти від звичної радянської естетики військових парадів, переможних маршів, фільмів про маршала Жукова і далекоглядних НКВДистів.

Чому ми не запрошуємо на свято делегації ветеранів, політиків, громадян з країн антигітлерівського блоку? Чому наші делегації не їздять до них на святкування? ТБ не освітлює їхні святкові церемонії? Різниця в 1 день дає можливість відзначити свято і в Європі, і у нас, не перетинаючись.

Ні, делегації країн - союзників їдуть на 9 травня в Москву, яка, чомусь, репрезентує всі країни колишнього СРСР. Очевидно, тому, що їх дипломатія для цього більше старається. Але у нас не менше ветеранів та їхніх спадкоємців.

Свято Перемоги повинно бути родинним святом. Вдень, коли старші члени родини розповідають дітям про пережите у роки війни їхніми дідами і прадідами. Добре коли школи пропонують учням приносити військові фотографії та ділитися спогадами.

Герої війни можуть стати об'єднуючою фігурою, пам'ять про яких буде шанувати вся країна. 9 травня було б добре публічно згадати генерала Григоренка (командира дивізії і дисидента) та лейтенанта Береста (керував загоном, який встановив прапор Перемоги над Рейхстагом), партизанів Ковпака і Руднєва, десятки інших героїв, чиї подвиги викликають повагу, а життя й діяльність яких проходила в Україні.

У різних регіонах, містах і селах є свої учасники, ветерани війни, яких пам'ятають люди, тому що їх діяльність була пов'язана з конкретним місцем. Звичайно, десь це будуть радянські воїни, а десь - герої, які не мали відношення до Радянської Армії, наприклад бійці УПА

До кожної річниці варто було б готувати свою головну подію. Відкриття нової експозиції в музеї або нового госпіталю для ветеранів, прийом нового будинку на вулиці Героя або призначеного для ветеранів війни. Не обов'язково ця подія має відбуватися в Києві, добре, щоб вона кожен рік була в новому місці.

Те, що відбувається в урочистій обстановці у присутності перших осіб держави та іноземних гостей, давало б поштовх святкуванню, зустрічам людей якось пов'язаних війною, їхніх дітей та онуків.

Міста і села могли б збирати людей, які пережили окупацію, та тих хто їх звільняв, нащадків цих людей. У європейських країнах це - нормальна практика.

Добре було б організувати зустріч дітей і онуків радянських воїнів, які воювали на заході країни з жителями цих місць, їхніми нащадками. Люди б просто поговорили, розповіли «свою правду», як вони її бачать, почали б розуміти один одного, почалося б формування спільної історії.

Такі зустрічі в рамках святкування активно практикують у Німеччині, в інших країнах, громадяни яких опинилися в роки війни по різні сторони окопів або колючого дроту.

У багатьох містах і селах практично не залишилося нащадків корінних жителів. Але й там, де вони залишилися, далеко не всі знають, що відбувалося у них в роки війни, які люди тут жили, які трагедії розігрувалися. У результаті такого святкування люди дізналися б історію своїх міст і сіл, родин і рідних. Ми б почали долучатися до європейської практики, відходити від прославлення помилкових героїв, від шанування тиранів.

Протягом попередніх 5 років наше керівництво намагалося виробити нову естетику святкування. Вийшло погано, мабуть, тому, що не було підтримки суспільства.

Нове керівництво долучається до відзначення в РФ, погоджується брати участь у прославленні сумнівної військової потужності сусідньої держави, мабуть, сподіваючись в обмін отримати знижку на газ.

Думаю, ініціативу слід взяти на себе суспільству. Замість безплідних дискусій, про маршала Жукова або про те, що нам святкувати, треба починати святкувати самим. По-європейськи, по-людськи.

концепція війна 9 травня

Знак гривні
Знак гривні