Еволюція FPV-дронів. Які інновації з’явились упродовж повномасштабної війни
У перший день вторгнення росіяни сунули на Київ через білоруський кордон. Вони наближалися до столиці Житомирською трасою, коли 15-річний підліток із села Колонщина Андрій Покраса побачив зі свого FPV-дрона колону їхньої техніки. Хлопець передав координати російської техніки нашим артилеристам, а ті підбили першу й останню машини в колоні, змусивши всіх зупинитися поблизу села Березівка за 30 км від Києва. Тоді українці розстріляли її шквальним вогнем з усіх боків. Розбита техніка окупантів залишилася догорати на Житомирській трасі.
Ця історія, можливо, увійде в підручники як початок стрімкої еволюції FPV-дронів (FPV First Person View перекладається як «вид від першої особи», тобто від оператора) та зміни їх ролі у великій російсько-українській війні. Хоча дрони використовувалися у війні задовго до початку повномасштабного вторгнення. Ми простежили ключові її етапи (усі дані взято з офіційних та відкритих джерел).
Лютий 2022 року — розвідка
У лютому 2022 року розуміння, що дешеві «весільні» китайські дрони Mavic можна адаптувати під військові потреби, стало набувати масовості. Тож ворожі позиції почали розвідувати цивільними коптерами з простим керуванням, із яким міг впоратися навіть недосвідчений оператор.
Березень 2022 року — скиди осколкових гранат
На початку російського вторгнення українські дроноводи розробили кріплення для FPV, до яких чіпляли різні дрібнички на зразок їжі чи ліків. Такі речі швидко доставляли в окопи. Тоді ж на фронті поширили ідею зі скидами осколкових гранат типу ВОГ-17/ВОГ-25, яку підхопили різні підрозділи.
Оператори дронів протидіяли росіянам малими групами. Одні вели FPV з підвішеними гранатами на ціль, а інші коригували атаку з дронів-розвідників. Під час таких ударів один оператор міг витрачати по ящику осколкових гранат за добу.
Згодом системи скидів допрацювали — друкували хвостові стабілізатори для снарядів на 3D-принтерах, щоб скиди не зносило поривами вітру. І це дало змогу точніше влучати в цілі з висоти.
Квітень 2022 року — дрони-камікадзе
Підрозділ SIGNUM одним із перших застосував дрони-камікадзе на фронті. Про це розповідає оператор FPV Сергій Жуковін із позивним Швайгер. Це була весна 2022 року. Тоді волонтери передали їхньому добровольчому загону спортивний дрон. Військові встановили на нього потужніший відеопередавач, докупили окуляри й приєднали детонатор.
Як розповідає Швайгер, перший ударний дрон трохи не долетів до цілі — відмовила батарея. Але проблему усунули і за кілька місяців почали уражати ворога своїми дронами-камікадзе. Цю інновацію поширили на інші підрозділи.
Поява ударних FPV-дронів на фронті кардинально змінила характер війни. Дорогу техніку почали знищувати дешевими дронами.
Український дрон-камікадзе поцілив російську вогнеметну систему ТОС-1А «Солнцепек»
Липень 2022 року — важкі FPV-бомбери з нічним баченням
Влітку 2022-го росіяни заговорили про «Бабу Ягу». Це були важкі FPV-дрони Vampire з тепловізором, здатні нести до 20 кг вибухівки, яку прицільно скидали на їхні позиції.
Важкий бомбер R18 із тепловізором нищить російський танк
Інший нічний дрон R18 на вісім двигунів може переносити кілька ручних кумулятивних гранат (РКГ), якими бомбардує танки, броньовані машини та оборонні споруди. І якщо перший скид не влучає в ціль, справу довершує наступний снаряд після того, як оператор коригує траєкторію.
Березень 2023 року — дистанційне мінування
Навесні 2023-го Міноборони допустило до роботи на фронті FPV, які несуть на собі модифіковані протитанкові міни і розкладають їх на місцевості. Такі дрони рухаються зі швидкістю до 120 км/год.
У мінах, які скидають дрони, стоїть електричний детонатор, що вмикається після контакту із землею. Він працює від заряду батареї до двох тижнів. Отримує сигнали від вбудованого магнітометра, гіроскопа й акселерометра. Ця система активує вибух, коли міну переміщають або якщо на неї наїжджає важка техніка.
Дистанційне мінування дороги
Серпень 2023 року — автоматичне наведення на ціль
Влітку 2023 року українські фахівці розробили FPV з автонаведенням на ціль. Оператор лише позначає об’єкт, а далі керування бере на себе бортовий комп’ютер дрона і він самостійно летить курсом на військову техніку.
Дрон втрачає зв’язок з оператором через дію ворожої РЕБ, однак продовжує атаку і влучає в російський танк
Якщо ворожа РЕБ глушить зв’язок, дрон усе одно атакує визначену ціль. За словами розробників, такі FPV можуть наздоганяти рухомі об’єкти.
Навесні 2024-го волонтер Сергій Стерненко зібрав 50 млн грн на 1300 дронів з автонаведенням. За його словами, ці гроші пішли як на розробку FPV, так і на застосування такої технології в безпілотниках інших типів.
Вересень 2023 року — дрони з машинним зором
У вересні 2023 року на озброєнні Сил оборони з’явився інший комплекс дронів зі штучним інтелектом. До нього належать коптер-розвідник із просунутою оптикою та дрони-камікадзе.
Розвідник самостійно розпізнає навіть замасковану техніку ворога, фіксує її координати і передає ці дані в командний пункт. Він може відрізнити танк від артилерії, військове авто від цивільного тощо. На місце летять дрони-камікадзе, які знищують визначену ціль.
Український дрон із машинним зором розпізнає російську техніку
Такі FPV розрізняють понад 60 типів військових цілей. Дрони навчають, коли потрібно виявити нові, невідомі їм об’єкти. Зібрані дані заносять до розвідувальної системи Delta, яка створює карту поля бою. Таким чином FPV виконують роботу, на яку людина витрачає сотні годин.
У жовтні 2023-го військо отримало близько двох тисяч дронів зі штучним інтелектом. Вони допомагають у розвідці, коригують удари артилерії і виявляють добре замасковані російські об’єкти. Про це розповів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Жовтень 2023 року — підрив боєприпасів у повітрі
Українські підрозділи стали застосовувати FPV з підривом бойової частини в повітрі. Такі коптери оснащують уламково-фугасними снарядами, а оператор дрона активує вибух у потрібний момент.
Дрон знищує росіян повітряним підривом
Цими дронами Сили оборони нищать ворожу піхоту, яка ховається за перешкодами. Уламки розлітаються на великій площі й уражають живу силу противника в зоні дії.
Листопад 2023 року — збільшення радіуса польоту FPV-дронів до 25 км
Малі FPV уражають цілі на відстані 3–4 км. Літати далі їм заважає обмеженість радіозв’язку. Коли дрон залітає за нерівності рельєфу чи за горизонт, із ним втрачається сигнал.
Восени 2023-го українські підрозділи розширили радіус польоту дронів-камікадзе до 25 км. На важкі FPV встановили ретранслятори сигналу. Безпілотники з такими передавачами летять услід за дронами малої дальності й збільшують для них покриття зв’язку. А ті, своєю чергою, атакують техніку, сховану подалі від лінії зіткнення.
Лютий 2024 року — FPV із захистом від дії засобів РЕБ
Інженери компанії SkyLab UA створили FPV з посиленим захистом від дії засобів РЕБ. Ці безпілотники мають дубльовані модеми зв’язку. Якщо сигнал глушать, оператор дрона перемикається на інший модем.
Коли ворог подавляє перший ступінь захисту, вмикається GPS-приймач із фільтрами, які автоматично ловлять найстійкіші сигнали із супутників. І таким чином FPV може витримати кілька подавлень ворожими РЕБ.
У випадку глушіння обох систем зв’язку оператор дрона орієнтується на картинку з камери. Тобто в разі зникнення сигналу з модемів і GPS-приймача дрон повертають на базу.
Червень 2024 року — збиття розвідувальних безпілотників
Влітку 2024 року мережу переповнили відео, як українські FPV збивають російські дрони «Орлан», Supercam і ZALA. Ці ворожі розвідники літають за лінію фронту на відстань більше ніж 70 км і вистежують наші війська, техніку, системи ППО та авіацію. Згодом по знайдених ними об’єктах відпрацьовують дрони-камікадзе або балістика.
Українські FPV влаштовують розвіддронам окупантів «небесний русоріз»
Щоб збивати розвідники для Сил оборони, в Україні розробили FPV, які піднімаються на висоту до кілометра і летять зі швидкістю близько 100 км/год. Оператор підриває бойову частину дрона з наближенням до ворожого БПЛА.
Такі FPV здешевлюють знищення російських безпілотників, а також економлять дефіцитні ракети ППО. Адже один постріл по розвіддрону із зенітної установки західного зразка може коштувати до пів мільйона доларів.
Липень 2024 року — дрон-матка
Спільнота «Дикі Шершні» створила найбільші FPV-дрони «Королева Шершнів». Ці безпілотники діють як камікадзе, скидають снаряди на цілі й переносять вантажі до 9,5 кг.
Багатофункціональний FPV-дрон «Королева Шершнів»
Найцікавіше — такий дрон може бути «маткою» для інших FPV малої дальності й переносити їх на значні дистанції. Дрони-камікадзе закидають до віддалених російських позицій без витрати заряду їх батареї.
Вересень 2024 року — летючі гранатомети
Підрозділ безпілотних систем «Булава» випробував FPV-дрон, до якого приєднали ручний гранатомет Bullspike-AP.
Такі коптери атакують цілі з дистанції понад 5 км. Але передусім їх застосовують у міських боях, коли треба швидко залетіти на ворога й прицільно по ньому вдарити. Інший варіант — знищення пошкодженої техніки, яку росіяни ще можуть забрати з поля бою на ремонт.
Летючий гранатомет
Дрони з гранатометом багаторазові. Їх повертають на базу для перезарядки. І завдяки цьому менше витрачають дрони-камікадзе. Адже одноразові FPV не завжди нищать російську техніку з першого заходу. Тож оператори летять на ціль знову й знову.
«Інших подробиць про дрони з гранатометом поки що повідомити не можемо, окрім того, що ми і далі працюватимемо над цим спільно з підрозділом “Булава”, щоб вийти на масове виробництво і допомогти нашим військовим», — кажуть розробники з «Диких Шершнів».
Вересень 2024 року — дрони з автоматом
Сили оборони вперше в історії застосували FPV-дрон з автоматом для стрільби по російській піхоті.
У листопаді 2024-го бійці підрозділу «Булава» відбивали штурм окупантів біля Великої Новосілки в Донецькій області. Колону росіян знищили дронами-камікадзе, а зачищати піхоту в посадці відправили «Королеву Шершнів» із прикріпленим до неї автоматом. Під час перестрілки цей FPV дістав кілька куль від росіян, але продовжив атаку. Про це розповіла спільнота «Дикі Шершні», яка оприлюднила відео роботи своїх дронів.
«Королева Шершнів» стріляє в окупантів поблизу Великої Новосілки
Бійці 102-ї окремої бригади ТрО тестують дрон з автоматом
Наразі невідомо, як часто на фронті використовують такі FPV. Але «Дикі Шершні» кажуть, що військові розвивають дрони з автоматичною зброєю.
Вересень 2024 року — «дрони-дракони»
У вересні 2024-го українські дрони почали випалювати росіян у посадках термітом. Ця суміш алюмінію й оксиду заліза горить за температури близько 2200 градусів. Вона знищує фортифікації, пропалює сталевий або розплавляє алюмінієвий корпус техніки.
«Дрони-дракони» випалюють окупантів у посадці
Один малий FPV-дрон несе до 1 кг терміту, а найбільші моделі — до 8–9 кг. Терміт палає суцільною смугою. Загасити таке полум’я надзвичайно важко. Тож після його скиду піхота тікає з посадок і не може повернутися у свої укриття.
Грудень 2024 року — дрони на оптоволокні
Дрони на оптоволокні — інновація, мабуть, із найбільшим попитом на лінії зіткнення. Оскільки росіяни випереджають нас у застосуванні цих FPV.
На такі коптери ставлять котушки з дротом, який розмотується під час руху до цілі. Через дріт передається стабільний сигнал. Тож дрон не реагує на «глушилки» зв’язку. Оператор отримує чітку картинку з цифрової камери. Дрон летить низько, а тому його важко помітити.
У грудні 2024-го в полку ударних безпілотників «Птахи Мадяра» оголосили про створення власних FPV-дронів на оптоволокні. За словами командира полку Роберта Бровді, цю розробку передали на кодифікацію до Міноборони.
«Птахи Мадяра» палять дроном на оптоволокні російський танк
Сьогодні дрони на оптоволокні активно масштабують і українці, і росіяни. А інженери шукають рішення, як протидіяти таким FPV.
Грудень 2024 року — FPV-дрони з дробовиком
У грудні 2024 року Фундація допомоги захисникам України показала відео, як безпілотник із дробовиком збиває російський FPV. На іншому записі в січні 2025-го такий коптер знищує щонайменше 20 ворожих дронів.
Фундація допомоги захисникам України показала роботу дрона з дробовиком по ворожих FPV
Коптер із дробовиком «саджає» кілька десятків російських дронів
Як пише Мілітарний, ці дрони здатні уражати російську піхоту. Адже дріб добре розлітається і б’є по площі.
«Використання дробовиків на фронті стає дедалі поширенішим, оскільки вони дають змогу одним навіть не дуже влучним пострілом збивати або підбивати дрони супротивника», — кажуть аналітики видання.
Січень 2025 року — детектори ворожих дронів на оптоволокні
Це експериментальний метод. «Птахам Мадяра» встановили станції, які фіксують наближення російських дронів на оптоволокні.
«Такі мобільні радари “бачать” ворожі безпілотники на відстані 3–4 км. На місце вилітає FPV-перехоплювач, який підривають керованим вибухом у повітрі», — розповідає командир підрозділу Роберт Бровді (Мадяр).
«Птахи Мадяра» збивають російський дрон на оптоволокні
На думку Бровді, армія має якнайшвидше оснастити підрозділи цими РЛС у розрахунку — один радар на кілька кілометрів фронту.
Лютий 2025 року — збиття «Шахедів» FPV-дронами
Українські вогневі групи збивають «Шахеди» за допомогою FPV-дронів. Про це розповів командувач Сил безпілотних систем Вадим Сухаревський.
Цю інформацію редакції Texty.org.ua підтвердило анонімне джерело в Силах оборони. Мобільні групи піднімають у повітря мультироторні FPV з потужним зарядом вибухівки. Дрон ведуть услід за російським БПЛА, а позиції в повітрі відстежують за допомогою радіолокації. FPV заходить на «Шахед» згори й уражає його.