Одиниця вимірювання: Мирослав Олешко. Які телеграм-канали хейтили отримувачів допомоги від USAID у російському стилі
Після приходу Трампа США призупинили допомогу, яку надавали через свою урядову структуру USAID. Цей факт збурив українську громадськість і породив бурхливі дискусії в соцмережах. Традиційно в дискусію включилися російські інформвійська, але й без них українці чудово впорались із цим срачем, адже російська кампанія сіяння ненависті до «соросят» бере свій початок ще з часів Януковича.
Еталон
Еталоном для нашого дослідження, у якому ми спробували перевірити, які телеграм-канали поширюють найбільш схожі повідомлення, став Мирослав Олешко — саме він генерував найбільше хейтерських повідомлень за обраний період із 25 по 30 січня 2025 року (довідка: нелегально виїхав за кордон, у 2023 році СБУ оголосила йому підозру, оскільки «займається інформаційно-підривною діяльністю, яка шкодить ЗСУ», регулярно постить антимобілізаційні заклики).
Ми проаналізували понад 3 тис. повідомлень телеграм-каналів, що писали про призупинення допомоги. Виявляли ті, що висловлювали позитивне ставлення до призупинення фінансування США або негативне ставлення до отримувачів грантів, і обчислили семантичну схожість кожної публікації з повідомленнями Олешка. Детальніше в методології нижче.
Ми досліджували телеграм-канали, які проєкт TeleZip позначив як україномовні. Однак автоматичне визначення мови має похибки, тому до вибірки потрапило кілька російських каналів.
Загалом ми дослідили 1646 каналів, 10 відсотків з них негативно писали про допомогу чи її отримувачів. За допомогою моделі o3-mini від OpenAI класифікували пости цих каналів за двома категоріями: позиція щодо призупинення фінансування з боку США/USAID і ставлення до отримувачів грантів/фінансування. Відібрали повідомлення, які отримали позитивну відповідь щодо першого питання або негативну щодо другого.
Далі обчислювали семантичну схожість цих постів із повідомленнями Олешка і рахували середнє значення схожості для кожного каналу. Якщо канал опублікував лише одне повідомлення і воно має високу схожість з одним із повідомлень Мирослава Олешка, тоді цей канал матиме високий загальний рівень схожості. Загалом до фінального переліку увійшов 160 каналів.
Відповідно ми виокремили такі рівні:
Рівень 1. Спробуй краще, до Олешка далеко.
Рівень 2. Трошки Олешка.
Рівень 3. Відчувається подих Олешка.
Рівень 4. Середня доза Олешка.
Рівень 5. Вже пахне стилістикою Олешка.
Рівень 6. Критичний рівень Олешка.
Скрольте графіку, щоб дізнатись, які канали були близькі до нього, а яким ще треба вправлятись у своїй ненависті до «соросят».
Хто писав про USAID у стилістиці Олешка
Серед каналів, які підтримують призупинення фінансування США чи негативно висловлюються про грантоотримувачів, визначили середню семантичну схожість із дописами Мирослава Олешка
Скрольте вниз
Ми не можемо сказати, з яких мотивів писав той чи інший канал. Причини різні: хтось щиро вірить у негативний вплив USAID, хтось спробував хайпонути на темі заради переглядів, хтось узяв гроші від невідомого посередника, а хтось є прямим агентом впливу. Зрештою, це не має значення, адже якщо еталонні російські пропагандисти поширюють певні тези, то всі інші повинні задуматися, на чиєму вони боці.
Стиль Мирослава Олешка
Олешко створює образ грантоотримувачів як неефективних, корумпованих структур, що витрачають гроші на сумнівні проєкти.
Приклад:
«Бюджет грантової організації “Українер” — 100 млн грн на рік. СТО МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ. Це лише одна грантова контора. Також керівництво (гадаю, як і інші працівники) має бронь від мобілізації. Але точну відповідь може надати сам @logvynenko. Незважаючи на гранти USAID, вони окремо ще збирають собі на зарплати 10 млн грн донатів на 2025 рік.
І, звісно, я вибачаюсь, авто надане автосалоном “Мазда”. Тобто окрім донатів та грантів вони ще й заробляють на рекламі. І в їхній команді, дивно, опинилася сестра члена команди Зеленського Мустафи Найєма, відомого грантоїда. Її інший брат Масі Найєм заявляв, що якщо не мобілізувати 160 000 зараз, то ми підпишемо капітуляцію. Хлопці, то як, ну його нафіг бронь і гайда на фронт? Ви ж хоробрі, не втікаєте. Невже ви не згодні з братом колеги?».
Крім того, блогер активно проводить контраст між грантоотримувачами і звичайними українцями, особливо тими, хто воює. “Грантоїдів” звинувачує в тому, що вони уникають мобілізації (нагадаємо, Олешко робить це, сидячи за кордоном і маючи порушену СБУ справу за нелегальний виїзд), отримують гроші з-за кордону і не допомагають фронту.
Ці меседжі чудово підіграють російській пропаганді, яка завжди прагне натравити одну частину суспільства на іншу.
Приклад:
«Пройшовся трохи по грантах, в тому числі з американським фінансуванням. Що я вам скажу, це просто піздєц! Тут збираєш на пластик з простягнутою рукою, щоб зробити бімби хлопцям на фронт, а люди вбухують сотні тисяч і мільйони баксів в таку хуєту, що волосся стає диба! Гляньте👇 — Сергій Савка».
Примітка: ми, Texty.org.ua, ніколи не отримували напряму грошей від USAID, але усвідомлюємо, що це великий удар по українській інформбезпеці та зміцненню ідентичності. Адже все, що фінансували американці в медіа, виходило українською мовою і поширювало проукраїнські наративи.
Оновлено 11.02.2025 21:20 Після ручної перевірки роботи алгоритму ми вилучили зі списку деякі канали. Публікації цих каналів були помилково визначені алгоритмом як такі, що мають схожість із постами Олешка. Дякуємо читачам, які звернули на них увагу.
Все буде Україна 🇺🇦 ✙
ПОДСЛУШАНО В Запорожье
▵ СКАДОВСЬКИЙ ЗАХИСНИК
🇺🇦 Info ua
Золочів 24/7 ✙ 🇺🇦
✙✙✙Офіцер 81 ДШВ ЗСУ✙✙✙
позивний «Стус»
Незламні 🇺🇦 Вільний Народ
Жорін ꑭ Третя штурмова
Сігай
Юрій Сиротюк