Ч

Чи треба тримати оборону до останнього солдата? Колонка бойового офіцера

Цей текст я написав після того, як втратив одного зі своїх бійців. Одного з тих, хто був моєю «гвардією», надійним тилом і підтримкою. На кого міг покластися в будь-якій ситуації. І коли доходило до того, що «комбат іде на нуль і, можливо, трошки на зачистку», вони йшли зі мною. Не за мною, а зі мною. Як друзі і як команда. Це був один із тих, хто був моїм особистим командирським резервом. Хоч він був у взводі звʼязку, але мав усі скіли: розвідника, звʼязківця, водія, кулеметника, механіка, оператора БПЛА.

Це допис на особистій фейсбук-сторінці військовослужбовця Івана Матейка. Передруковуємо з дозволу автора, оскільки вважаємо написане важливою темою, яка заслуговує на увагу наших читачів. Нижче пряма мова.

Іван Матейко, фото з фейсбук-сторінки автора
Іван Матейко, фото з фейсбук-сторінки автора

Крайній тиждень морально підкосив мене настільки, що це позначилося на фізичному стані. І в час, коли ніби мав би відновитися, новини з підрозділу добивають ще більше.

Боєць, якого я втратив, опинився на позиціях через наказ ОТУ (оперативно-тактичне угруповання. — Ред.) перевести людей із підрозділів забезпечення в піхоту. Тобто кухарів, звʼязківців, водіїв поставити на позиції «з метою підвищення ефективності ведення бойових дій».

ОТУ — це така структура, яка за цифрами не бачить людей. За цією логікою гіпертоніки-дядьки (які в більшості потрапили в підрозділи забезпечення після поранень або через непридатність за станом здоровʼя) або вузькопрофільні спеціалісти (електрики, водії всіх категорій, звʼязківці), — суперефективні піхотинці. І коли їх поставити на позиції, наша оборона стане стійкою і міцною як ніколи!

Але повернуся до початку. Поставлю питання навіть інакше. Чи маємо ми ПРАВО воювати до останнього бійця в підрозділі?

Це табуйована тема обговорень для широкого кола, але серед військових «нормальність» підрозділу окрім бренда й репутації командира (бригади/батальйону) визначається ще якомога меншою кількістю «обнулень».

Скільки разів ваш батальйон обнулився?

Скільки разів ваш батальйон обнулився?
Для командирської ланки в більшості оцінка дещо інша. Здебільшого командири авторитетних бригад (з іменем, історією) не паряться зовсім щодо відсутності особового складу. Бо «нових пришлють». А кількість людей у роті на рівні 10–15 осіб і 20–30% у батальйонах — це швидше привід для гордості: «От бачите, ми ж воюємо».

А «в моїх батальйонах на позиціях бійці взагалі не міняються» говориться з такою інтонацією, що коли у вас не так, то ви лохи, воювати не вмієте.
Але в цій ситуації вимушені героїчність і стійкість тих, хто місяць сидить в окопі без звʼязку, а воду й провіант отримує скидами з дрона, приписується командиру, а не тим, кого поставили в такі обставини.

То коли треба триматися до останнього? Де межа відповідальності бійця, а де межа відповідальності командирів різних рівнів?

Не буду вдаватися до статуту. Кадрові військові кичаться зазубреними нормативами і правилами, але по факту сучасна війна вносить свої корективи. І до статуту звертаються тільки, коли треба когось ви@бати і покарати.

Межа стійкості бійця

Отже, де межа стійкості бійця на позиціях?

Є в мене друг і боєць, із яким ми цю війну почали ще з десятої бригади. Руслан «Стетхем». Хлопці про нього кажуть «справжній мужик». Людина зі сталі.

Під час оборони Нетайлового він тримав оборону в двоповерховому монолітному будинку. За цей час із ним помінялося дві групи, були загиблі, поранені, були хлопці, які не витримали інтенсивності обстрілів і відійшли. Скидами противник спалив усе. Подвірʼя перед будинком зрівняли у вертолітний майданчик, із монолітного бетону залишилося півтори стіни. Днів чотири точно противник навіть не намагався просувати в тому напрямку піхоту. І Руслан тримав цю позицію. В один момент сам. Із кулемета косив до останнього. Після купи контузій і поранень.

Він знав: якщо відійде, то хлопці на сусідній позиції опиняться в оточенні

І робив він це все, бо знав: якщо відійде, то хлопці на сусідній позиції опиняться в оточенні й навряд чи вийдуть.

Якщо впаде одна позиція, посиплеться решта. Відійшов, уже коли загроза оточення зникла. Зараз його нагородили орденом «За мужність» і він лікується.

Критичні моменти

Інший приклад. Двоє бійців терміново знімаються і йдуть займати СП (спостережний пост) на позиціях, звідки втекли суміжники. Займають їх для того, щоб противник не відрізав ще два взводних опорних пункти. Коли на другий день суміжники так і не підійшли, вони самі вийшли на радіостанцію: «Ми залишимося тут, бо тоді нас обійдуть». Останнє, що від них почули: «Нас оточують». Позицію вони не здавали до останнього.

Так, були критичні моменти, коли довелося виводити кухарів, банщиків, заправників на позиції. Але це було контрольовано, бо знали, що через кілька днів проведемо заміну. Поставили їх у другу лінію оборони готувати окопи. Поставили поруч кілька досвідчених сержантів. Тому, коли на них випадково вийшла група заблукалих противників, вони прийняли бій. І на третій день із ранковими променями сонця, після зміни, кухарі ще й гордо привели полоненого непальця.

Як думаєте, скільки фізично такі бійці можуть активно воювати? Скільки часу їм потрібно на відновлення? Чи варто їх знов і знов використовувати, щоб затикати дірки в обороні? Чи краще зробити сержантами або поставити вчити нове поповнення?

Межа стійкості підрозділу

Де має бути межа стійкості на рівні роти/батальйону?

Є рубежі, які просто треба тримати, інакше противник підтягне артилерію, обійде з флангу сусіда, займе панівну висоту, візьме під вогневий контроль логістику і т. д. і т. п.

І часто в такій обороні ключову роль може відігравати якийсь маленький СП або кілька позицій, втрата яких тягне за собою обвал по всій лінії.
Зазвичай, коли ти поясниш це людям, вони роблять усе можливе, щоб цю оборону тримати.

А є побудова оборони по точках, яку люблять трошки вище батальйонів і бригад.

Це коли підрозділ займає оборону на непідготовлених позиціях, коли ти мусиш займати саме оцю хату, а якщо її спалили і знищили, а ти відійшов у сусідню, то це вже втрата позиції. А втрата позиції карається.

Тримаєш крайню хату в селі тільки тому, що тоді село вважається нашим

Це коли ти тримаєш крайню хату в селі тільки тому, що, поки ти в хаті, село вважається нашим. І пофіг, скільки там людей ляже за ту хату. Бо, поки ви тримаєте крайню хату в селі Копиздичі, Копиздичі — українське село. І без різниці, що та хата вже в оточенні тиждень, туди не можна довезти бк, провізію, неможливо провести евакуацію поранених і загиблих. Ви тримаєте ту хату, бо якщо «втратимо село, то буде розслідування і когось знімуть із посади». Відновити позиції! Терміново! Хата в Копиздичах і СП у посадці важливо!

І коли ситуація патова, людей не вистачає на оборону, приймаються рішення: «В бій усіх». Тобто мета покладених життів і здоровʼя людей — це страх втратити посаду, страх бути покараним.

Відповідальність командирів

На цьому моменті настає відповідальність командирів.

І найважливіше в цьому всьому ПРАВДА. Правда командира роти сказати, що виставив позиції не там, бо вважаю інакше, або навіть сказати, що людей не стільки, як мало би бути.

Правда командира батальйону/БТГр/полку/бригади сказати, що в нас недостатньо людей. І цими силами та їхньою мужністю ми витримаємо день/два/тиждень. А далі треба приймати рішення комусь вище. Бо командир батальйону не вміє «наростити штурмовиків до 16» за два дні, коли піхоти всього залишилося 4.

Людський ресурс не безмежний

Інакше ми воюємо до останнього бійця. А людський ресурс у нас не безмежний.

І таких, як Стетхем, більше немає. І його потрібно берегти. А щоб хтось став хоч на краплинку таким, потрібні роки досвіду, сталеві нерви і, головне, мотивація.

На нашому напрямку хлопці стримують оборону вже чи не третього російського батальйону. І перші два рази це були мʼясні штурми: діди по 60 років, зеки, найманці (у тому числі згадані непальці).

Тому, коли через них хтось гине чи дістає поранення, це боляче: противник давить мʼясом, тоді як ми обороняємося цвітом нації.

Наостанок згадаю цитату одного капітана армії США, який проводив колись для нас навчання штурмових дій: «Mission First, People Always» («Завдання передусім, люди завжди»).

Я сподіваюся, що десь у владних кабінетах зрозуміють, що мобілізація сама по собі не вирішить питання оборони.

Людьми треба вміти керувати. Бо дрони, артилерію, снаряди можна дістати. А мотивованих, навчених патріотів більше немає. І «бабы нарожают» не спрацює.

офіцери оборона зсу армія

Знак гривні
Знак гривні