К

Контроль, воєнізація і зросійщення: як росіяни промивають мізки українським дітям на окупованих територіях

«Дітей на окупованих територіях вивозять за місто, вдягають у військову форму, дають їм роль, наприклад, оператора БПЛА, сапера чи десантника і проводять “воєнно-патріотичні ігри”. Це фактично підготовка їх до участі в бойових діях, ви ж розумієте», — каже Станіслав Захаревич, голова окупованої громади в Запорізькій області.

Read in English

Росіяни на окупованих територіях придушують активну проукраїнську молодь, суворо контролюють школярів і просувають свою пропаганду через організацію “Движение первых”, що копіює піонерський рух у Радянському Союзі. Відбувається це зранку до ночі: у школі дітям промивають мізки вчителі, а весь вільний час займають куратори “Движения первых”. Розповідаємо про це.

Окупація і полон

Станіслав Захаревич — голова Софіївської сільської військової адміністрації Бердянського району Запорізької області. Ця громада була окупована в перші дні повномасштабного вторгнення. Станіслав залишався жити в громаді та допомагати місцевим, аж поки не потрапив у російський полон 25 квітня 2022 року.

Окупанти кинули його в карцер і змушували піти на колаборацію. У тій самій в’язниці разом зі Станіславом сиділо багато цивільних полонених, зокрема троє підлітків віком 16–17 років.

«Окупанти сказали, що вони нібито вкрали автомобіль, але це були липові звинувачення. З першого дня окупації росіяни роблять усе, щоб знищити потенційний спротив серед молоді. Зі мною в карцері сиділи хлопці з Бердянська, я не знаю нічого про їхню подальшу долю після виходу з в’язниці», — згадує Захаревич.

Це не поодинокий випадок. У селі Софіївка, де раніше жив Станіслав, хтось зняв із будівлі захопленої сільської ради радянський прапор і спалив його. Росіяни звинуватили в цьому трьох підлітків 15 та 16 років. «Їх схопили, вивезли до Приморського районного відділка поліції і проводили з ними “виховну роботу”», — розповів Захаревич. А в 2023 році у вже згаданому Бердянську окупанти вбили двох підлітків і назвали їх “проукраїнськими терористами”.

Росіяни відпустили Станіслава після 34 днів полону, але згодом продовжили переслідування. Він переховувався, врешті зміг вибратися з окупованих територій і почав допомагати жителям своєї громади із Запоріжжя. Тепер Захаревич допомагає переселенцям у цьому місті й підтримує зв’язок із громадою під окупацією, зокрема з батьками дітей, які залишилися там жити.

Контроль у школах

Наприкінці літа 2022 року окупанти поставили собі за мету запустити на окупованих територіях “освітній процес”. Але фактично вони використовують школи не для освіти дітей, а для “перевиховання” українців — поширення своєї пропаганди та промивання мізків. Тому почали схиляти освітян до колаборації. У Софіївській громаді ця місія провалилася.

«У деяких школах працювати за “російською програмою” погоджувалися один-двоє вчителів, тож відкритися для школярів із 1 вересня їм не вдалося. Тоді вони почали застосовувати жорсткіші методи до батьків і вчителів, а також залучили до роботи непрофесійні кадри, серед яких були 17-річні підлітки, які випустилися зі шкіл у травні 2022-го», — розповідає Станіслав.

Так окупантам вдалося відкрити три школи в жовтні й ще дві в листопаді.

Учнів до шкіл набирали під примусом. Якщо батьки не віддавали дітей на навчання, окупанти навідувалися до них і починали погрожувати. Тут варто зазначити, що діти на окупованих територіях не залишаються без освіти, якщо ігнорують російську школу. Українські вчителі проводять для них уроки онлайн. І цього окупанти дуже бояться.

Докладно про те, як росіяни захоплюють школи, схиляють освітян до колаборації і як вчителі херсонської школи організували підпільне викладання української програми під час окупації, ми писали тут.

Або завтра ваша дитина йде до школи, або ми забираємо у вас дітей і вивозимо вас до лінії розмежування

«Це відбувалося так: до батьків додому приходять представники окупаційної влади й ставлять батькам ультиматум: або завтра ваша дитина йде до школи, або ми забираємо у вас дітей і вивозимо на Василівку біля лінії розмежування, а ви йдете звідти пішки до України через зону бойових дій.

Росіяни справді практикували депортації людей і навіть знімали на відео, як вони начебто пішки йшли в бік України. Але ці люди до України дуже часто не доходять — їх або забирають назад на окуповану територію в карцери, або розстрілюють. Зрозуміло, що в батьків після такої “пропозиції” жодного вибору немає», — каже голова окупованої громади.

А в самих школах дітлахів замість навчання чекає такий рівень контролю, який нагадує в’язницю. Окупанти ставлять у школи так звану цивільну воєнізовану охорону — у кожному навчальному закладі постійно присутні від двох до п’яти людей з автоматами.

На вході та під час навчання в учнів перевіряють рюкзаки, забирають телефони. У деяких школах дозволяють залишити смартфон, але вимагають його вимкнути. Також школярам забороняють знімати фото чи відео всередині школи. Навіть тишком це зробити неможливо, адже окупанти з автоматами перевіряють листування, контакти та галерею в телефоні.

А на уроках вчителі просувають прокремлівську пропаганду і залякують дітей.

Вчитель сказав учням початкових класів: якщо туди повернеться українська армія, то їх усіх вб’ють за те, що вони ходили до російської школи

«Дітей змушують співати російський гімн, закликають дивитися російські новини, розповідають, яка російська влада хороша, а українці — це нацисти. Пропаганда ведеться не тільки на уроках історії, географії та російської мови, де це принаймні було б логічним, а й на заняттях математики та біології. Один вчитель сказав учням початкових класів: якщо туди повернеться українська армія, то їх усіх вб’ють за те, що вони ходили до російської школи», — розповідає Захаревич.

Назад в СРСР

Щоб українським школярам не було коли думати про Україну і все те зло, яке росіяни вчинили проти їхнього народу, окупанти намагаються займати весь їхній вільний час. Спеціально для цього у вересні 2022 року створили “Движение первых” — копію піонерського руху в СРСР.

Ось як описує себе цей рух на сайті: «“Движение первых” — це сотні унікальних програм виховання і становлення особистості, активного і відповідального молодіжного суспільства, для якого важливі повага до традицій і культур народів Росії, історична тяглість і причетність до долі країни, у якій головною цінністю була, є і буде родина».

Але по факту це просто ще одна можливість для російської влади промивати мізки дітям по всій країні та на окупованих українських територіях.

Станіслав Захаревич розповів, що дітей на окупованих територіях змушують вступати до цього руху під примусом, хоча заявлено, що це добровільна організація. З форумів і повідомлень російських журналістів виявилося, що і в російських школах діти повинні обов’язково вступати до цього “Движения” — вчителі змушують їх реєструватися на спеціальному порталі й надсилати їм для підтвердження скриншот про успішну реєстрацію. Тим, хто цього не зробить, кажуть, що адміністрація школи “зробить [про них] висновки”.

На окупованих територіях не розмінюються на дрібниці. Там не просять, а змушують дітей реєструватись у “Движении” прямо на уроках. А деякі педагоги сказали батькам, що їхні діти мусять доєднатися до руху, якщо хочуть уникнути “великих проблем”. Про це нам розповіли мешканці окупованих територій, із якими вдалося поговорити на умовах анонімності (це мешканці різних громад у різних областях України, окупованих у 2022 році). До батьків незареєстрованих у русі дітей, за словами Захаревича, приходять органи опіки окупаційної влади й обіцяють забрати батьківські права.

Одна з наших співрозмовниць з окупованої території розповіла, що навіть не знала про те, що її дітей примусили вступити до згаданого руху, а зрозуміла це вже після нашого звернення.

Всередині руху

Зареєстрованих дітей додають у вайбер-чат із куратором. Той дає їм завдання: зібратися на суботник, організувати катання на велосипедах чи візуалізувати свої мрії разом з однокласниками на плакаті.

«У більшості шкіл цими групами керують учителі або заступники директора, але в деяких закладах є невідомі куратори. В одній із таких шкіл дітям розповідали, що це якийсь дядечко з Бердянська. Хто це насправді, невідомо, але в мене є припущення, що це можуть бути навіть представники російських спецслужб», — каже Станіслав Захаревич.

Під час виконання цих завдань школярі збираються разом, і їм розповідають про велич Росії. На одній із зустрічей діти створювали колаж зі своїх спогадів і планів на майбутнє. Прямо посеред ватману там була розміщена фотографія російського диктатора й воєнного злочинця Володимира Путіна, а поруч фотографія Чебурашки у військовій формі — цей мультиплікаційний персонаж чомусь став фетишем для нинішнього російського режиму.

Плакат, який зробили школярі з окупованих територій
Плакат, який зробили школярі з окупованих територій

Інші завдання ще більш очевидно спрямовані на “перевиховання” і воєнізацію українських дітей. Наприклад, “Движение” організовує зустрічі з “героями СВО”, змушує школярів прямо на уроках писати листи солдатам окупаційних військ і брати участь у російському побєдобєсії.

“Вікна перемоги” на окупованих територіях
“Вікна перемоги” на окупованих територіях

Також “Движение” організовує “Зарницу 2.0”, аналог радянської гри “Зарница”. Учасників руху вивозять за місто, одягають у військову форму, роздають ролі й проводять так звану воєнно-патріотичну гру. Діти випробовують на собі роль російського солдата: тренуються керувати дронами й стріляти.

«Це фактично підготовка дітей до участі в бойових діях, ви ж розумієте. Школярам вибирають військово-облікову спеціальність, і вони протягом певного часу тренуються. Але й цього недостатньо: окупанти прямо оголосили, що навчатимуть дітей керувати БПЛА безпосередньо в школах», — каже Захаревич.

Мешканці окупованих територій, із якими нам вдалося поспілкуватися, розповіли, що вони намагаються уникати участі своїх дітей у заняттях “Движения”. Кажуть, що активні там найчастіше діти проросійськи налаштованого населення. Наші співрозмовники поділилися, що вдома спілкуються з дітьми про Україну й спонукають їх вивчати українську мову та історію. Однак школа робить усе, щоб зламати дітей.

На жаль, десь ця пропаганда спрацьовує. Мешканка однієї з окупованих громад розповіла нам, що після окупації у 2022 році пропаганда дуже вплинула на її дитину-підлітка, проте жінка не може нічого із цим вдіяти, адже побоюється зіпсувати стосунки з дитиною остаточно.

19 мільярдів

“Движение первых” щедро спонсорує російська влада. Річний бюджет організації, за словами голови правління Григорія Гурова, у 2023 році становив 19 млрд рублів (206 млн доларів). Частину цих коштів росіяни використовують для заохочення молоді до активної участі в їхніх завданнях. Осередки руху, створені в кожній школі, змагаються між собою, а переможцям обіцяють гроші чи безплатні поїздки в табори. Іноді такі поїздки відбуваються без відома батьків.

«Це було не в нашій громаді, а в інших селах на окупованих територіях. Якось діти не повернулися зі школи додому. Батьки дуже злякались, а потім дізналися, що окупанти повезли їх до дитячого табору в Крим. Але батьки не можуть висловлювати своє невдоволення в такій ситуації, бо бояться озброєних росіян», — розповідає Захаревич.

Цей рух у тимчасово окупованій частині Запорізької області курирує колаборантка Альона Трокай. До окупації Альона не мала досвіду роботи з публічним сектором і молодіжними організаціями, зате знала, як робити шугаринг-депіляцію, співати в національному ансамблі й брати участь у телешоу “Міняю жінку”. Також під час повномасштабного вторгнення Трокай почала співпрацювати з окупантами, вмовила свого свекра коригувати ракетні удари по Запоріжжю, а її чоловік доєднався до армії РФ.

Ми намагалися зв’язатися з Трокай, щоб отримати коментар, але її номер був недоступний.

спецслужби рф колабораціонізм окупація освіта

Знак гривні
Знак гривні