Б

Без генератора і ліхтариків. Досвід господаря, який цілком покладається на сонячні панелі

Торік із настанням холодів росіяни вдарили по електростанціях, унаслідок чого почалися відключення електроенергії. Без світла сиділи і села, й великі міста. Експерти попереджають, що зима 2023-2024 теж стане випробуванням. Генератори й сонячні панелі — дві основні можливості не залежати від центральної енергомережі.

Анатолій Дворецький з Чернігівщини ділиться власним досвідом обладнання системи автономного енергозабезпечення будинку, яка працює вже не перший рік.

40-річний Анатолій Дворецький з родиною три роки тому оселився за містом у дачному кооперативі під Черніговом. У його дворі два будинки, на дахах яких він установив сонячні панелі. Це дві автономні окремі підстанції. "Зеленим" тарифом не користується. Сонячні панелі працюють на власника і всю його побутову техніку.

Сонячні панелі на даху будинку Анатолія Дворецького. Фото авторки
Сонячні панелі на даху будинку Анатолія Дворецького. Фото авторки

20 тис. доларів вкладень

— Частина панелей розрахована на 540 вт, інша — на 435 вт, — запрошує до двору Анатолій Дворецький. — На одному даху — 16 панелей, на іншому — 20. Загальна потужність — 16 кіловат. Якщо продавати електроенергію в загальну мережу за "зеленим тарифом", держава дозволяє встановлювати панелі потужністю до 30 кіловат. Із цієї потужності в літній період можна згенерувати близько 2000 кіловат на місяць. Узимку — кіловат 100. Зазвичай це кінець листопада, грудень. У січні-лютому сонечко починає добре гріти й життя стає веселішим.

Від 16 кіловат генерація менша. Але "зеленого тарифу" в мене немає. Коли почали будуватися, знав, що електрика в нашому дачному кооперативі дуже слабка. Розрахована на те, щоб увімкнути світло й нагріти чайник. Частенько бувають стрибки напруги в мережі. А ми вирішили тут жити постійно. Тому сонячні панелі — найкращий вихід.

Установлював їх цілеспрямовано — не щоб заробляти, а щоб користуватися енергією сонця. На кожній із фаз стоїть інверторна підстанція, розрахована на 20 кіловат. Переробляє енергію сонця в електрику. Кожна працює автономно на два будинки. Щоб вистачило енергії на довгий час, додатково придбав акумулятори. За моїми підрахунками, на все це пішло близько 20 тис. доларів. Довгострокове вкладення, яке себе виправдовує.

Котел на дровах і басейн з підігрівом

— Опалення в одному будинку встановив твердопаливне, котел на дровах, — продовжує Анатолій Миколайович. — Бо взимку електрики з моєї кількості панелей ще й на опалення не вистачає. Від квітня до вересня повністю себе забезпечуємо. Усе потрібне для комфортного життя працює від сонця.

За місяць середнє споживання доходить до 1000 кіловат. Для порівняння: у мене власне виробництво з металообробки. Працюють токарні верстати й печі. За місяць підприємство споживає трішки більше, ніж 1000 кіловат.

У сонячні дні вдома є залишок електроенергії, ще й дівати нікуди. Кіловат 15 на годину можу легко віддавати. Але ні. Хіба що заряджати акумулятори, але де їх стільки набрати? — сміється. — Установив тепловий насос у басейн, — веде до басейну, який просто неба, у дворі. — Нормальна температура води для купання 24-26 °C. У нас — 30 °C.

Анатолій у своєму дворі. На задньому плані відкритий басейн з підігрівом і будинок. Фото авторки
Анатолій у своєму дворі. На задньому плані відкритий басейн з підігрівом і будинок. Фото авторки

Інверторний кондиціонер з тепловими насосами

— Акумулятор на 20 кіловат заряджається за 1 год. Узимку в мене працює інвертор з акумуляторами й гібридна електростанція. Вони заряджаються одразу з двох джерел: від сонця й від електрики із загальної мережі. І цього мені достатньо, щоб пересидіти відключення світла.

Обладнання в будинку багато: холодильник, телевізори, електроплита й електродуховка, пральна машинка, посудомийка. Якщо акумулятори повністю заряджені і я все ввімкну відразу, запасів вистачить на 1 год. Але якщо вмикати найнеобхідніше — на 4 год вистачає з головою.

Зимували вдома. Опалення в одному будинку дров’яне, — нагадує, — в іншому домі встановив інверторний кондиціонер з тепловими насосами. Їх часто встановлюють у торговельних бутиках. Система працює так: кіловат електроенергії віддає теплової енергії в три-чотири рази більше.Площа будинку — 60 м кв. Кіловат 200-300 на місяць вистачає. Вигідно.

Над хвірткою теж встановив невеличку сонячну панель, десь 50 на 50 см. Улітку світить усю ніч. Похмурого зимового дня вистачає на 1 год.

Акумулятори

— Минулої зими світло вимикали на 6 год і більше. Як пережили блекаут, коли сиділи без електроенергії майже добу?

— Особливо не експериментував. Я тримав резерв. Акумулятори завжди були повністю зарядженими. Доби на дві вистачило б точно. А якщо це зимові сонячні дні, то акумулятори хоч потрошки, але заряджаються саме від сонця. Працює холодильник, можна нагріти чайник, щось приготувати поїсти, дивитися телевізор. І завжди є світло.

— Генератор, ліхтарики додатково не купували?

— Ні. А навіщо?

Ракети літали, система працювала

Під час повномасштабного російського вторгнення у лютому-березні 2022 року на цій околиці Чернігова тривали бої. Дачі опинились на лінії вогню. Щоб вижити, родина виїхала. Деякі панелі Дворецького було частково пошкоджено. Довелося замінити.

Коли він це все встановлював, заморочився, щоб підсвітка в дворі працювала автоматично. Світло вмикалося від датчиків руху. Керувати, вимкнути їх можна було на відстані, але інтернет тоді зник. Над хатою літали ракети і снаряди, а система працювала й освітлювала все навколо.

— Слава Богу, нічого не порозтягували, — оцінює Анатолій Миколайович. — Хоча вже зараз думки приходять, що треба було панелі зняти, завантажити в машину й вивезти, встановити в батьків, і була б своя альтернативна станція. Хоча тоді електроенергію в нас вимикали максимум на два дні. Батькам у селі Кнути на Сосниччині Чернігівської області встановив станцію саме під «зелений тариф». Вони вже пенсіонери, і я не знаю, як інакше можу допомогти, щоб покращити їхнє життя. Виплати за електроенергію дають додаткових 15-20 тис. грн до пенсії. Щоправда, від квітня держава не виплачує кошти за "зеленим тарифом", та, сподіваюся, це тимчасово.

Після деокупації області, щоб якось пережити зиму, і батькам встановив інвертор, щоб у хаті була електроенергія. Потужність невелика, десь 5 кіловат.

Трансформатор за 800 тис. грн

З минулого року Анатолій Дворецький став головою дачного кооперативу. На території немає свого трансформатора.Тому не може оформити як споживач договір напряму з "Обленерго", щоб продавати залишок електроенергії з панелей.

До повномасштабного вторгнення звернувся в "Обленерго", щоб вони прорахували і встановили трансформатор. Проєкт уже готовий, усе оплачено, зобов’язані встановити.

Спочатку нарахували за це близько 500 тис. грн. Потім зробили перерахунок і довелося заплатити 800 тис. грн.

— Роблю це на перспективу. Зараз у нашому товаристві почали активно купувати землю й планують будуватися, — підсумовує Дворецький. — Думаю, захочуть мати в будинках і хорошу електрику, без перебоїв. Додатково зможу укладати з власниками договори на користування. І планую додатково встановити панелі. Щоб була повноцінна підстанція на 30 кіловат. Тоді вже зможу укласти договір з державою і отримувати прибуток за "зеленим тарифом".

відключення енергозбереження електроенергія

Знак гривні
Знак гривні