Д

Домагатися скасування карантину – це, по суті, вимагати права заробляти за рахунок чиєїсь смерті

Старі мама чи тато померли в лікарні, до них так ніхто і не підійшов, пакет із купленими ліками залишився нерозкритим... Подібні розпачливі розповіді можна прочитати у фейсбуці дедалі частіше. До цього йшло давно, але ні люди, ні влада не вірили. Час вірусу швидший за людський час, і жодна країна у світі не може постійно збільшувати кількість місць у лікарнях із киснем і кількість медиків для їх обслуговування. Це неможливо у принципі. Вірусу не потрібні гроші, закупівлі кисню, і він не працює позмінно.

Єдиний шанс уникнути смертей – менше контактувати одне з одним і таким чином розривати ланцюжки заражень. Маски, провітрювання, дистанція зменшують імовірність зараження. Втім, у холодну пору року, коли люди збираються у приміщеннях, цих запобіжників недостатньо, щоб стримати хворобу на рівні, який не перевантажує медичну систему, коли до хворого нікому підійти.

Якщо ви хворіли безсимптомно, у вихідний день сиділи вдома і не пішли щось купувати в торговельний центр, то ланцюжок заражень увірвався на вас. Ви врятували чиєсь життя. Якщо ж вам конче захотілося купити нові штани і ви когось заразили, то ланцюжок заражень йтиме далі. І рано чи пізно він змусить когось написати пост у ФБ про те, що його тато задихався кілька днів, але до нього так і не підійшли.

Не всі люди альтруїсти, не всі відповідальні, не всі знають, що хворі, тому влада зобов'язана дбати за суспільне благо і вводити обмеження. Карантин вихідного дня рятує чиїсь життя. Повний локдаун рятує ще більше життів. Ми багато критикували владу через бездарну протидію ковіду, невміння налагодити відстеження контактів хворих, організувати навчання онлайн тощо. Але реальність сьогоднішнього дня проста: будь-які обмеження – це правильні рішення, і їх варто підтримувати та дотримуватися.

Можна зрозуміти підприємців, котрі виходять на протести і вимагають скасувати карантин. Вони втрачають заробіток. Зрозуміти можна, а виправдати — ні. Бо їхній бізнес передбачає, що до них приходять люди, а це означає, що вони контактують і заражають одне одного. А отже, хтось на кінці ланцюжка заражень помре.

Можна шкодувати з приводу того, що протести починаються лише тоді, коли обмеження б'ють по кишеням та холодильникам, хоча мали б починатися ще багато місяців тому, через те, що система державного керування від Зеленського навіть не збиралася боротися з таким викликом як епідемія COVID-19. Від продажу масок за кордон, до мільярдів з епідемічного фонду на дороги, до суцільної імітації підготовки замість справжньої підготовки.

Ще до запровадження нинішнього карантину ми запитували у різних кафе і магазинах, як влаштована їхня система вентиляції. Чи повітря циркулює в приміщенні, чи викидається на вулицю, а звідти береться нове. Ніхто з працівників не знав відповіді, вікна в приміщеннях були зачинені. Тобто кожне таке місце могло стати потенційним хабом поширення вірусу, якщо захворіє офіціант чи продавець. Часто вони ходять із масками, опущеними нижче носа. Це ще один аргумент на користь карантину.

Ми не знаємо, скільки з тих підприємців, які зараз виходять на пікети проти дуже м'якого карантину, вірили, що ковід — це маркетинговий хід фармацевтів, чи що війна на Сході — це «бізнес на крові». Але ми бачимо, що домагатися скасування карантину навіть вихідного дня — це, по суті, вимагати права заробляти собі на хліб із маслом і відпочинок у Єгипті за рахунок чиєїсь смерті.

Ще підприємці зі сфери послуг кажуть, що держава не компенсує їм збитки. Тут би теж можна було б їх зрозуміти, але не виходить. Нам невідомо, чи є в Києві ресторан, де не дають два чеки: один за їжу, інший за напої. Ресторатори оптимізують витрати і працюють як два ФОПи, тобто платять лише 5% податку. Якщо купуєш одяг у магазині, найпевніше, його теж продасть ФОП. Якщо ти не вкладав у спільний казан внесків (уникав податків), то про які компенсації може йтися? Звичайно уряд має робити все можливе щоб пом'якшити удар, принаймні не штрафувати підприємців дрібних підприємств, які захворіли на ковід і вчасно не заплатили ЄСВ. Але це технічні деталі, яких багато і які потребують більш продуманих дій від бюрократів. Недосконала податкова система та механiзми регулювання добивають бiзнес пiд час корони, і треба направляти зусилля на виправлення цих деталей, а не скасування карантину в цілому.

1.jpg

Протест підприємців

У часи сум'яття можна поговорити і про мораль. Що це? Згідно з теорією еволюції, люди стали людьми не в останню чергу завдяки тому, що, на відміну від наших найближчих родичів-приматів, навчилися долати свої моментальні егоїстичні інтереси. Це й є мораль. Ті, хто не навчився — вимерли. Дні, коли людям можна було забути про закони виживання, минули. Час повертатися до основ: спочатку думати про ближнього, а потім про себе. Так вигідніше, і так виживемо.

Rplot.png

сусільство ковід підприємці

Знак гривні
Знак гривні