П

Півтора місяці Китай брехав про те, що коронавірус не передається від людини до людини. Хронологія

3 січня: уряд Китаю придушує поширення будь-якої інформації про вірус: влада наказує медзакладам не публікувати нічого, пов’язаного з невідомою хворобою, а лабораторіям – передавати всі наявні в них зразки до визначених установ або ж знищувати їх. Станом на 21 січня мільйони людей виїхали з Уханя, рознісши вірус по всьому Китаю та по інших країнах. 22 січня генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус продовжив розхвалювати китайський підхід до усунення спалаху хвороби.

Чого ви, напевне, не чули – це наскільки категорично, гучно і послідовно влада Китаю наполягала на висновку про неможливість зараження людиною інших людей, а Всесвітня організація охорони здоров’я погодилася з цим висновком – попри підозри зовнішніх медичних експертів. Китайська влада діяла так ще довго після того, як лікарі в Ухані зрозуміли, що саме від людини до людини зараження й відбувається.

Переклад статті, опублікованої на сайті National Review.

Немає сумнівів, що відповідь влади США на загрозу епідемії коронавірусу була недостатньо рішучою і недостатньо швидкою. Більшість європейських урядів теж не були готові. І небагато країн світу були чи стали готові до такого масштабу загрози. Тож можна лише міркувати над тим, чи був би стан готовності влади США, американського народу та світу загалом інакшим, якби вони отримали від Китаю точну і вчасну інформацію.

У певний момент часу наприкінці 2019 року: коронавірус переходить від якогось виду тварин до людини. Найбільш правдоподібне припущення, що це сталося на китайському ринку живих тварин.

6 грудня: згідно з дослідженням медичного видання The Lancet, дата появи симптомів у першого пацієнта – «1 грудня 2019 року… Через 5 днів після виникнення симптомів його дружина, 53-річна жінка без відомих контактів з ринком тварин, також захворіла на пневмонію і була госпіталізована в ізоляторі». Інакше кажучи, вже на другому тижні грудня лікарі в Ухані виявляли випадки, які вказували на поширення вірусу від однієї людини до іншої.

21 грудня: лікарі в Ухані починають помічати «кластери випадків пневмонії з невідомою причиною виникнення».

25 грудня: медичні працівники у двох лікарнях Уханя, імовірно, заразилися вірусною пневмонією і були переведені на карантин. Це ще одне переконливе свідчення передачі хвороби від людини до людини.

Наприкінці грудня: лікарні в Ухані відзначають «експоненційне зростання» кількості випадків, які не можна пов’язати з оптовим ринком морепродуктів Хуанань, про що повідомляє New England Journal of Medicine.

30 грудня: лікар Лі Венлянь посилає повідомлення групі інших медиків, попереджаючи їх про можливий спалах хвороби, яка нагадує тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS), і закликає їх вжити запобіжних заходів проти інфекції.

china.JPG

Сучасний Китай залишається комуністичною й тоталітарною країною, і брехня та окозамилювання – це складова частина режиму.

31 грудня: муніципальна комісія з охорони здоров’я в Ухані оголошує, що «дослідження поки що не виявили жодних достовірних випадків передачі хвороби від людини до людини, так само як і випадків інфікування медичного персоналу». Це суперечить точці зору лікарів, які працюють з пацієнтами в Ухані, і є підозра, що двоє з них вже заразилися вірусом.

Через три тижні після того, як лікарі вперше почали помічати випадки захворювань, Китай зв’язується з Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Тао Ліна, експерт з охорони здоров’я та колишній посадовець Шанхайського центру з контролю та запобігання захворюванням, робить коментар для видання South China Morning Post: «Я думаю, що ми зараз цілком спроможні знищити хворобу на початковій фазі, завдяки китайській системі контролю за захворюваннями, ресурсам служби швидкої допомоги та підтримці клінічної медицини».

1 січня: бюро громадянської безпеки Уханя викликає доктора Вейляня і звинувачує його в «поширенні чуток». Через два дні в поліцейському відділку доктор Вейлянь підписав свідчення, де визнав свою «негідну поведінку» та пообіцяв не чинити в майбутньому «незаконних дій». Сім інших людей були заарештовані за подібними звинуваченнями, і їхня доля невідома.

Також цього дня «після того, як кілька результатів аналізу генних послідовностей надійшли до лікарень і були передані до органів охорони здоров’я, співробітнику однієї з компаній, яка вела ці дослідження, зателефонував посадовець з комісії охорони здоров’я провінції Хубей і наказав компанії припинити дослідження зразків, що надійшли з Уханя і пов’язані з новою хворобою. А всі існуючі зразки необхідно знищити».

За дослідженням даних сотової телефонії з Китаю, проведеним New York Times, того дня з Уханя виїхали 175 тисяч людей. Компанія OAG, яка досліджує глобальні дані щодо подорожей, стверджує, що прямі рейси до Уханя здійснювалися з 21 країни. У першому кварталі 2019 року, для порівняння, 13267 авіапасажирів прилетіли з Уханя до різних міст у США – це в середньому 4422 особи на місяць. Уряд США не заборонить в’їзд іноземцям, які перед тим подорожували до Китаю, ще протягом наступного місяця.

2 січня: дослідження пацієнтів в Ухані змогло пов’язати лише 27 інфекційних пацієнтів із 41 з контактами на ринку морепродуктів Хуанань – що вказувало на передачу від людини до людини, до якої ринок не був причетний. Офіційне повідомлення, написане пізніше того ж місяця, дає висновки: «наявні докази показують передачу між людьми вірусу 2019-nCoV. Ми занепокоєні, що 2019-nCoV отримав здатність ефективного перенесення від людини до людини».

Також того самого дня Інститут вірології Уханя завершив створення генної карти вірусу. Влада Китаю не повідомляла про це відкриття протягом усього наступного тижня.

3 січня: уряд Китаю продовжує докладати зусилля задля придушення поширення будь-якої інформації про вірус: «Національна комісія охорони здоров’я Китаю, головна установа охорони здоров’я в країні, наказала медзакладам не публікувати будь-якої інформації, пов’язаної з невідомою хворобою, і наказала лабораторіям передавати всі наявні в них зразки до визначених установ з тестування або ж знищувати їх».

Приблизно через місяць після появи перших випадків хвороби в Ухані Сполучені Штати Америки були повідомлені про це. Роберт Редфілд, директор Центру контролю та запобігання захворюванням, отримав перші доповіді про новий коронавірус від китайських колег, за свідченням секретаря департаменту охорони здоров’я Алекса Азара. Азар, який раніше брав участь у протидії спалахам SARS та сибірської виразки, наказав керівнику своєї адміністрації подбати, щоб Рада національної безпеки США була проінформована про це.

Також того самого дня муніципальна комісія з охорони здоров’я Уханя оприлюднила ще одну заяву, де повторно стверджувала, що «наразі попередні дослідження не виявили чітких доказів передачі хвороби від людини до людини та інфікування медичного персоналу».

4 січня: Поки влада Китаю продовжувала наполягати, що вірус не може поширюватися від людини до людини, лікарі за межами країни аж ніяк не були в цьому переконані. Керівник Центру інфекційних досліджень університету Гонконгу Хо Пак Лун попередив, що «місто має запровадити найсуворіші з усіх можливих систем моніторингу нової загадкової вірусної пневмонії, яка заразила десятки людей у материковому Китаї, бо є висока ймовірність, що хвороба поширюється від людини до людини».

5 січня: муніципальна комісія з охорони здоров’я Уханя оприлюднила повідомлення з оновленою кількістю випадків, але при цьому повторила, що «попередні дослідження не виявили чітких доказів передачі хвороби від людини до людини та інфікування медичного персоналу».

6 січня: видання New York Times опублікувало першу статтю про вірус, де повідомлялося, що «59 осіб у центральному місті Вухань захворіли на хворобу, подібну до пневмонії». До матеріалу ввійшли такі коментарі:

Ванг Лінфа, експерт з нових інфекційних хвороб у медичній школі Duke-NUS у Сінгапурі заявив, що він розчарований, що вченим у Китаї не дозволили розповісти йому про спалах хвороби. Доктор Ванг при цьому зазначив, що, на його думку, вірус не поширюється від людини до людини, бо нема випадків зараження лікарів. «Нам не треба вмикати режим паніки», – заявив він.

Не треба так вже сильно гніватися на Ванга Лінфа; він робив свої оцінки на основі неточної інформації, яку китайська влада повідомляла світу.

І того ж дня американський Центр контролю та запобігання захворюванням видав попередження про поїздки першого рівня – найнижчого з трьох – на підставі спалаху хвороби в Китаї. Воно повідомляло, що причина та спосіб поширення хвороби наразі невідомі, і радило подорожувальникам до Уханя уникати контакту з живими чи мертвими тваринами, ринками тварин чи контактів із хворими людьми.

Того ж дня ЦКЗЗ запропонував надіслати до Китаю команду фахівців для допомоги дослідженням. Влада Китаю відмовилася, але команда ВООЗ, де було двоє американців, здійснила такий візит 16 лютого.

8 січня: повноважні медичні органи Китаю заявили, що ідентифікували вірус. Ці ж органи заявили, а західні ЗМІ продовжували це повторювати, що «нема доказів, що новий вірус легко поширюється серед людей, що зробило б його особливо небезпечним, і він не пов’язаний з жодним випадком смерті».

Офіційна заява Всесвітньої організації охорони здоров’я проголосила: «Попередня ідентифікація нового вірусу за короткий період часу – визначне досягнення, яке демонструє ріст спроможності Китаю справлятися зі спалахами хвороб... ВООЗ не рекомендує жодних специфічних заходів для подорожувальників. ВООЗ виступає проти застосування будь-яких обмежень на подорожі чи торгівлю з Китаєм, виходячи з наявної наразі інформації».

10 січня: доктор Лі Веньянь після лікування пацієнта з вуханьським коронавірусом (лікар цього не знав) почав кашляти, у нього з’явилася температура. Лікаря госпіталізували 12 січня. В наступні дні стан Лі погіршився так сильно, що його перевели до відділення інтенсивної терапії на штучне кисневе дихання.

New York Times цитує комісію з охорони здоров’я Уханя: «нема свідчень, що вірус може поширюватися від людини до людини». Китайські лікарі продовжують виявляти випадки передачі між членами родин, що суперечить офіційним заявам міської комісії з охорони здоров’я.

11 січня: комісія з охорони здоров’я Уханя оприлюднила оновлення інформації, де заявила: «Всі 739 випадків тісних контактів, включно з 419 випадками контактів медперсоналу пройшли медичну обсервацію, і жодних пов’язаних захворювань не було виявлено… Із 3 січня 2020 року не зафіксовано нових випадків захворювання. Наразі не виявлено жодних випадків захворювання серед медичного персоналу, також немає чітких доказів передачі інфекції від людини до людини». Пізніше того ж дня комісія оприлюднила таблицю з питаннями й відповідями, де ще раз наголосила, що «більшість випадків невідомої вірусної пневмонії в Ухані має історію контактів з ринком морепродуктів. Чітких доказів передачі від людини до людини не виявлено».

Також того самого дня політичні керівники провінції Хубей, до якої входить Вухань, почали регіональний з’їзд. За чотири дні питання коронавірусу не згадувалося.

13 січня: влада Тайланду виявила вірус у 61-річної жінки з Китаю, яка прибула з Уханя – це перший випадок за межами Китаю. «Міністр охорони здоров’я Тайланду заявив, що жінка не відвідувала ринок морепродуктів в Ухані, і злягла з температурою 5 січня. Втім, лікар повідомив, що жінка відвідувала інший, менший ринок в Ухані, де теж продавали живих і щойно забитих тварин».

14 січня: медична адміністрація Уханя оприлюднила ще одну заяву – «Серед тісних контактів не було виявлено пов’язаних випадків захворювання». Лікарі Уханя знали, що це неправда, ще на початку грудня – доказом був перший чоловік, що захворів, і його дружина, яка не відвідувала ринок.

ВООЗ ретранслює китайську оцінку ситуації: «Попередні розслідування, проведені китайською владою, не виявили чітких доказів передачі нового коронавірусу, виявленого в Ухані, Китай (2019-nCoV), від людини до людини».

Насправді пройшло п’ять чи шість тижнів від першого випадку передачі від людини до людини в Ухані.

15 січня: Японія повідомила про перший випадок коронавірусу. Міністр охорони здоров’я Японії заявив, що пацієнт не відвідував будь-яких ринків морепродуктів у Китаї. І додав,що «можливо, що пацієнт мав тісний контакт з невідомим пацієнтом з Китаю, який мав запалення легенів».

Муніципальна комісія з охорони здоров’я Уханя починає змінювати свої заяви, і повідомляє: «Існуючі результати медичних обстежень показують, що чітких випадків передачі від людини до людини не виявлено, при цьому можливість обмеженої передачі від людини до людини не виключена – але ризик безперервної передачі від людини до людини низький». Нагадаємо, лікарні Уханя за три тижні до цього зробили висновок, що передача від людини до людини вже відбувається. Наступного дня медична влада у заяві відмовляється від слів про можливість зараження людини людиною, стверджуючи лише, що «серед тісних контактів не виявлено випадків, пов’язаних з інфікуванням».

17 січня: у США Центр контролю та запобігання захворюванням та установа з митного контролю й захисту кордонів Департаменту внутрішньої безпеки повідомляють, що прибулі з Уханя до США пройдуть огляд на наявність пов’язаних із 2019-nCoV симптомів у трьох аеропортах, які приймають найбільше пасажирів з Уханя: Сан-Франциско, Нью-Йорк та Лос-Анджелес.

Муніципальна комісія з охорони здоров’я Уханя заявляє у своєму щоденному бюлетені: «Загалом виявлені 763 випадки тісних контактів, у 665 випадках медичну обсервацію було знято, і 98 осіб перебувають під обсервацією. Серед тісних контактів не виявлено випадків, пов’язаних із інфікуванням».

18 січня: Секретар департаменту охорони здоров’я Азар вперше обговорює вірус із президентом Трампом. Неназвані «вищі посадовці адміністрації» розповіли виданню Washington Post, що «президент змінив тему і запитав про вейпінг, і чи пристрої з ароматизованими рідинами для вейпу знову з’являться на ринку».

Попри факт, що лікарі Уханя знають про заразність вірусу, міська влада дозволяє 40 тисячам родин зібратися і спільно споживати приготовлені вдома страви на бенкетах з нагоди місячного Нового року.

19 січня: національна комісія з охорони здоров’я Китаю заявляє, що вірус перебуває під контролем і йому можна запобігти. ВООЗ уточнює своє твердження, заявляючи, що «нема достатньої інформації для остаточних висновків про те, як вірус передається, про клінічні ознаки хвороби, наскільки вона поширилася і яке її джерело. Все це залишається невідомим».

20 січня: муніципальна комісія з охорони здоров’я Уханя востаннє оголошує в своєму щоденному бюлетені, що «серед тісних контактів не виявлено випадків, пов’язаних із інфікуванням».

Того ж дня голова команди національної комісії Китаю з охорони здоров’я, яка досліджувала спалах хвороби, підтвердив, що два випадки зараження в китайській провінції Гуандун були спричинені передачею від людини до людини, що був заражений медичний персонал.

Того ж таки дня Wuhan Evening News, найбільша газета міста, вперше з 5 січня згадує про вірус на своїй першій шпальті.

21 січня: Центр з контролю та запобігання захворюванням повідомив про перший у США випадок коронавірусу в окрузі Шономіш, Вашингтон. Це місцевий мешканець, який за шість днів до того повернувся з Китаю.

На той час мільйони людей виїхали з Уханя, рознісши вірус по всьому Китаю та по інших країнах.

22 січня: генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус продовжив розхвалювати китайський підхід до усунення спалаху хвороби. «Я був глибоко вражений детальністю та глибиною презентації, яку зробив Китай. Я також вдячний за співпрацю міністрові охорони здоров’я Китаю, з яким я безпосередньо спілкувався протягом минулих днів та тижнів. Його керівництво та участь президента Сі та прем’єр-міністра Лі були неоціненними, як і всі заходи, які вони вжили у відповідь на спалах».

У попередні дні делегація ВООЗ перебувала в Ухані. Представники дійшли висновку, що «запровадження нового тестового комплекту в національному масштабі свідчить про те, що в Ухані відбувається передача вірусу від людини до людини». Делегація повідомила, що «їхні партнери погодилися з необхідністю забезпечити особливу увагу питанням гігієни рух та дихальних шляхів, безпеки продуктів харчування, а також уникненню масових зібрань, де це тільки можливо».

На зборах надзвичайного комітету ВООЗ учасники панельного обговорення висловили «розбіжні погляди, чи є ця подія приводом для надзвичайного стану міжнародного рівня, чи ні. На той час ВООЗ ухвалила, що приводу для такого надзвичайного стану нема.

Президент США Трамп у інтерв’ю CNBC на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швецарія, проголосив: «Ми все тримаємо під повним контролем. Хворий – лише одна людина, яка прибула з Китаю. Ми все контролюємо. Все буде гаразд».

23 січня: влада Китаю повідомляє про перші кроки із запровадження карантину в Ухані. На цей час мільйони вже відвідали це місто і виїхали з нього під час святкування китайського місячного Нового року. Сингапур та В’єтнам повідомляють про перші випадки, і наразі невідомо, скільки громадян Китаю поїхали закордон, будучи безсимптомними і неусвідомленими носіями.

24 січня: В’єтнам повідомляє про передачу хвороби від людини до людини, а в Японії, Південній Кореї та США зафіксоване друге зараження. В Америці другий випадок – у Чикаго.

Протягом двох днів нові випадки виявлені у Лос-Анджелесі, окрузі Орандж, Каліфорнія, та в Аризоні. Вірус поширюється на кількох локаціях у США, і шанси запобігання спалаху зменшуються до нуля.

1 лютого: у лікаря Лі Веньляня підтверджений тест на коронавірус. Він помре від цієї хвороби через шість днів.

Що далі?

Зазначимо від «Текстів». Хронологія неправдивих заяв китайської влади щодо коронавірусу завершується 6 лютого – в день смерті лікаря Лі Веньляня. Далі йде історія, яку всі бачили з телеекранів — як Китай дієво запроваджував карантин і таке інше. В новини мало потрапляли інші повідомлення – наприкінці лютого розпочалася кампанія з покарання місцевих керівників, яких зробили цапами-відбувайлами, як колись директора Чорнобильської електростанції в Радянському Союзі. Звісно, виконавці теж завинили, але головна причина – в тому, як організована система. В Китаї, зокрема, звільнили секретаря компартії у комісії з охорони здоров’я в Хубей (провінція, столицею якої є Вухань), голову цієї комісії, посадовців місцевого відділення Червоного хреста. Загалом станом на 11 лютого, за повідомленням китайських державних медіа, були покарані 337 чиновників. Місця звільнених зайняв присланий з Пекіну десант. Спеціальна команда з національного антикорупційного агентства прибула до Хубею розслідувати обставини смерті Лі Веньляня.

Знак гривні
Знак гривні