UA | ENG | DE | PL

Тролесфера

«Тексти» вирахували мережу з близько 2 тисяч користувачів Фейсбуку, яка тісно пов’язана із групами бойовика ДНР Степана Мазури. Останній довго видавав себе за патріота України. Це мережа з публічних груп та користувачів, які, прикриваючись патріотичними слоганами, поширювали заклики до перевороту та протестів.
Над проектом працювали: Надія Романенко, Ярина Михайлишин, Павло Солодько, Орест Зог
Опубліковано: 4 жовтня 2016 року | Приблизний час на прочитання 17 хв

Кожен із нас чув про інформаційну війну. У соціальних медіа її гарматне м’ясо — тролі. В 1921—1926 роках ГПУ (Государственное политическое управление) створило фальшиву підпільну організацію білогвардійців «Монархическое объединение Центральной России» (МОЦР). Туди стікалися противники більшовиків. Цю успішну операцію назвали «Трест» . Крім того, що вся контра була під ковпаком, завдяки МОЦР вдалося відговорити білу еміграцію від терактів у радянській Росії. Подвійні агенти, хитрі обманні ходи, інформаціний супровід у білоемігрантській пресі з оприлюдненням безлічі версій щодо МОЦР — ось складові успіху.

Створити організацію, до якої увійдуть твої вороги, — чудовий спосіб війни. Він використовується і зараз. За даними українських спецслужб, близько 300 фахівців у Москві займаються вербуванням і кураторством агентів в Україні. Йдеться не тільки про гроші й шантаж, а й про нашіптування на вухо потрібним людям.

Але ця стаття про інше — про Інтернет. Тут працювати ще простіше, адже ви не бачите, хто саме наповнює той чи інший акаунт. І знаючи, що хоче почути цільова аудиторія, можна втертися до неї в довіру і проштовхувати вигідні меседжі.

Ми вирахували і візуалізували мережу акаунтів у Фейсбуку, які повязані з акаутом Степана Мазури. Хто забув — це віртуальний агент впливу, якого викрив Укрінформ. Він удавав із себе простого українського патріота, який розчарувався у владі, політичних іграх, тому планує творити долю країни на майданах: Майдані 3... За акаунтом Мазури тягнувся російський слід – по той бік монітора сидів колишній бойовик російської гібридної армії на Донбасі Сергій Жук.

Не тільки Мазура, а й уся пов’язана з ним соціальна мережа активно закликає до силового повалення влади в Україні. Безумовно, частина цих акаунтів — живі люди зі справжніми переконаннями, жодним чином не пов’язані з Росією. Ми будували мережу на основі зв’язків між акаунтами у ФБ. Якщо ви знайшли себе у нашій візуалізації, це лише привід замислитися: хто ваші друзі у Фейсбуку і наскільки заражені тролями спільноти, в яких ви пишете.

На початку варто визначитися з термінологією. Кого ми маємо на увазі під «тролями»? У нашому розуміння «тролі» — це акаунти живих людей або роботів, яких використовують для політичної пропаганди.

Тролі — це акаунти живих людей або роботів, яких використовують для політичної пропаганди

Як створюються тролі?

Як правило, наш троль — це на 80% програма і на 20% — людина. Троль-програма робить автоматичні запити про дружбу. З кожним новим френдом троль «товстішає». Особливо його вага в соцмережі збільшується, якщо вдалося подружитися з популярним блогером.

Програма-троль може навіть постити якусь нісенітницю чи обмінюватися лайками з такими ж програмами. Ці дії також збільшують їхню вагу. Але в годину Х, коли потрібно розігнати якусь тему, акаунти тролів починає наповнювати жива людина.

Також живі люди, часто під псевдонімом, модерують групи, де велика концентрація тролів. Цих модераторів ми теж для зручності називаємо тролями. Як і акаунти живих людей, які є впливовими фігурами в нашій мережі і які активно постять чи коментять.

Як це працює? Хтось один із тролів робить пост. Величезна кількість інших починає лайкати, коментити і репостити його. Алгоритм ФБ сприймає це як інтерес живих людей до даного поста. І він починає з’являтися у стрічках НЕ тролів, які колись френднули троля.

Якщо пост вдалий, його починають репостити звичайні люди, а потім підхоплюють журналісти. До слова, за аналогічною схемою розганяються ролики на Ютубі.

«Елементом радянського (а тепер російського) інструментарію були так звані "активні заходи" — пряме втручання в політику іншої країни за допомогою прихованих засобів. Активні заходи можуть включати таке:
- вплив на політику інших урядів;
- підрив довіри до лідерів та державних установ у країні;
- розвал її стосунків з іншими націями;
- дискредитація та послаблення урядових та неурядових опонентів», — пишуть у своєму аналізі російської пропаганди редактор «The Economist» Едвард Лукас та дослідник Пітер Померанцев.

Якщо у вас забагато друзів, котрі поширюють контент тролів, то у вас складеться враження, що «єдиний» спосіб вибратися з безнадії та зради — насильство. Акаунти тролів зовсім не тонко натякають зробити з нинішнім президентом й оточенням те ж саме, що і з попереднім.

Ми зараз живемо у постфактуальному світі, коли значення має емоційне налаштування, а не факти. Тролі працюють з емоціями і конспірологією

Мішень — патріотично налаштовані українці, тобто ті, хто найбільше переймається станом справ у країні. За словами вже згаданого дослідника сучасних медіа Пітера Померанцева, ми зараз живемо у постфактуальному світі, коли значення має емоційне налаштування, а не факти. Тролі працюють з емоціями і конспірологією.

«Парадоксально, але люди, які не довіряють "традиційним" медіа, є більш схильними споживати дезінформацію, як це показало дослідження Північно-східного університету. Те, що починається як здоровий скептицизм, закінчується пошуком диких конспірологічних теорій», — пише Померанцев.

Про подібну до української тактику російських тролів у США писав Едріан Чен для «Нью-Йорк Таймс». Американський троль-патріот — це твіти з національним прапором і нездоровим патріотизмом, приправлений добірними грубими образами на адресу Обами. Те саме що і з очільниками України.

Мережа тролів

Зараз ви побачите як ми розплутували клубок зради, відслідковуючи мережу тролів-пропагандистів у Фейсбуці. Нагадаємо, що насправді мережа може бути значно більшою. Також існує безліч інших мереж російських тролів, кожна з яких налаштована на свої «цільові аудиторії» в різних країнах світу.

Галактики тролів

Акаунти, які потрапили до нашої мережі, визначалися програмою. Частина акаунтів належить звичайним людям, котрі не є пропагандистами. Вони потрапили до цієї мережі через те, що серед їх друзів багато тролів.

Перед вами модель «галактики тролів». Фіолетові — це групи, «інфіковані» тролями, тобто у цій групі багато тролів і вони її адмініструють. Блакитні — це тролі-користувачі. Клікніть на блакитне коло — і побачите зв’язки персонажа. Клікнувши на фіолетове коло, ви побачите, які користувачі пов’язані з групою. Можна скористатись пошуком і знайти Гайдука. При кліку з’являється інформація про вузол: статистика, лінк на сторінку у ФБ та список його зв’язків.

Акаунти, які потрапили до нашої мережі, визначалися програмою. Частина акаунтів належить звичайним людям, котрі не є пропагандистами. Вони потрапили до цієї мережі через те, що в серед їх друзів багато тролів

Розмір кола користувача залежить від кількості адміністрованих груп, написаних постів та коментів, кількості друзів у мережі та членства у групах. Розмір кола групи визначали за кількістю зафіксованих у ній тролів та кількістю лінків на неї в мережі. Колір ліній означає тип зв’язків: блакитні — френди, фіолетові — членство в групі і ступінь його активності.

Товщина зв’язку з групою відображає сумарно членство (×1), коментування (×2), пости (×3) та адміністрування (×10). Наприклад, якщо троль написав у групі 4 коменти, 3 пости і є її членом, то сила його зв’язку з нею буде 4×2+3×3+1 = 18, отже візуально лінія буде товщою, ніж просто зв’язок членства в групі (1).

Якщо в нашу мережу потрапила реальна людина, яка не є платним тролем, то точка, яка її позначає, буде невеликою та віддаленою від центра мережі.

+
Користувачі

Групи
Переглянути мережу адмінів
Повернутись до загальної мережі
Повернутися до всієї мережі
Має зв'язки з:

Ми почали дослідження з візиту на профілі Мазури (Микола Гайдука) у Фейсбуку та ВК і сторінку «Патріоти України», яку, за даними Укрінформу, він вів.

Згодом ми знайшли інші групи, які у своїй назві мали «Майдан 3» або аналоги.

Також взяли в роботу групи, які рекомендував Фейсбук за цією тематикою. Виявилося, що запеленговані користувачі френдили один одного і неозброєним оком стало видно, що в соціальних медіа існує своєрідна мережа умовного Майдану 3.

Потім ми додали адмінів цих груп. У результаті склали список з 29 груп, з них 3 закриті, тому мережа не враховує дані про активність на їх сторінках, лише членство та адміністраторів.

Із загальної кількості друзів адмінів та всіх членів групи ми відбирали лише тих, хто був членом 5 і більше груп, хто мав понад 5 адмінів у друзях, хто написав більше 5% постів/коментів в одній групі або ж понад 15 у всіх 26 відкритих групах загалом. Потім додали тих, хто зафрендив понад 5 людей з попереднього списку. Саме ці користувачі в результаті потрапили до мережі. Повторюємо: невелика частина з них — можливо, звичайні люди.

Отож перед вами модель «галактики тролів». Фіолетові — це групи, «інфіковані» тролями, тобто у цій групі багато тролів і вони її адмініструють. Блакитні — це тролі-користувачі.

Розмір кола користувача залежить від кількості адміністрованих груп, написаних постів та коментів, кількості друзів у мережі та членства у групах. Розмір кола групи визначали за кількістю зафіксованих у ній тролів та кількість лінків на неї в мережі. Колір ліній означає тип зв’язків: блакитні — френди, фіолетові — членство в групі і ступінь його активності.

Товщина зв’язку з групою відображає сумарно членство (× 1), коментування (×2), пости (×3) та адміністрування (×10). Наприклад, якщо троль написав у групі 4 коменти, 3 пости і є її членом, то сила його зв’язку з нею буде 4×2+3×3+1=18, отже візуально лінія буде товщою, ніж просто зв’язок членства в групі (1).

Клікніть на блакитне коло — і побачите зв’язки персонажа. Клікнувши на фіолетове коло, ви побачите, які користувачі пов’язані з групою. Можна скористатись пошуком і знайти Гайдука. При кліку з’являється інформація про вузол: статистика, лінк на сторінку у ФБ та список його зв’язків.

Якщо у нашу мережу потрапила реальна людина, яка не є платним тролем, то точка, яка її позначає, буде невеликою та віддаленою від центра мережі.

У нашій мережі є і особливі випадки. Група «Волю в'язням режиму!» переважно складаєтья з реальних людей, вони точно не тролі і НЕ платні пропагандисти. У групі постять фотографії своїх акцій на підтримку активістів «Правого сектора» й учасників АТО, які зараз мають проблеми з правоохоронцями. Ми не знали про її існування, і знайшли її, досліджуючи зв’язки постфактуального-Гайдука.

Ще одна нетипова група — «Украинский фронт». Це чиста «вата», місиво кремлівських тролів і тих, хто їм вірить. Aле нам її порекомендував Фейсбук, оскільки в ній багато наших друзів-тролів патріотів. І у «ватній» групі, і в радикально-патріотичній є спільні члени, зокрема Олег Витязь. Він прихильник Балашова і його партії 5.10.

Повернувшись до загальної мережі, ви самі зможете дослідити зв'язки.

Акаунти, які потрапили до нашої мережі, визначалися програмою. Частина акаунтів належить звичайним людям, котрі не є пропагандистами. Вони потрапили до цієї мережі через те, що серед їх друзів багато тролів.

Загальна мережа

Від Мазури до Гайдука

Розсекречення Мазури-Жука набуло розголосу ще в січні 2016 року, напередодні так званого Майдану 3. Після провалу віртуального агента і Майдану 3, який він пропагував, сторінку Мазури видалили.

Зникло ім’я, але справа жива. Зараз про Мазуру майже забули. Але відомий волонтер Роман Донік у своєму Фейсбуку написав, що тепер Жук-Мазура діє під псевдонімом «Микола Гайдук».

На відміну від «Укрінформу», нам не довелося зламувати акаунти Мазури чи Гайдука, але ми точно знаємо, що Гайдук став адміном сторінок і груп Мазури, виник він дуже раптово та продовжив те саме, що й Мазура.

Отже, свідчення Доніка, раптова поява після видалення Мазури, «успадкування» його груп та сторінок підтверджують, що по той бік екрану все ще Жук. Цікаво те, що Мазура-Гайдук-Жук не найвагоміший персонаж серед «тролів-патріотів».

Мережа Мазури

Ми слідкуємо за групами третього майдану у Фейсбуку вже півроку. І це доволі нудне заняття, адже мало що змінюється, окрім профілів користувачів, які наповнюють контент. Кожна група зберігає свою публікаційну активність і має постійних дописувачів. Вони мають і мережу сторінок у ВК, проте дещо слабшу, але зараз лише про ФБ.

Ми почали дослідження з візиту на профілі Мазури (Микола Гайдука) у Фейсбуку та ВК і сторінку «Патріоти України», яку, за даними Укрінформу, він вів. Також знайшли інші групи під назвою «Майдан 3» і виявили ключових дописувачів та адміністраторів.

Також взяли в роботу групи, які рекомендував Фейсбук за цією тематикою. Виявилося, що запеленговані користувачі френдили один одного і неозброєним оком стало видно, що в соціальних медіа існує своєрідна мережа умовного Майдану 3.

Рейтинг «зараженості» ви побачите нижче. Наголошуємо, що більшість членів груп, які адмініструються сподвижниками Мазури, є звичайними користувачами. Ці групи служать приманками, такими собі онлайн-«трестами».

Ми і почали її визначати.

Спочатку відібрали групи і їх адмінів. Потім завантажили до нашої бази друзів адмінів та усіх членів груп. Тобто один підозрілий персонаж/група неодмінно виводив на інших — за методом «снігової кулі».

Як відбирали групи? Якщо адмін, наприклад, «Майдану 3» адмініструє або активно постить в іншій групі, — вона наша.

Список груп складали суб’єктивно, проте ми маємо підстави сумніватися, що це самоорганізовані об’єднання патріотів, бо всі вирахувані групи мають спільні ознаки:

Відібрані групи не складаються повністю з тролів. Але у цих групах висока концентрація тролів, і тролі їх же й адмініструють.

Рейтинг «зараженості» ви побачите нижче. Наголошуємо, що більшість членів груп, які адмініструються сподвижниками Мазури, є звичайними користувачами. Ці групи служать приманками, такими собі онлайн-«трестами».

Список груп складали суб’єктивно, проте ми маємо підстави сумніватися, що це самоорганізовані об’єднання патріотів, бо всі вирахувані групи мають спільні ознаки:

У результаті ми склали список із 29 груп, з них три закриті, тому мережа не враховує дані про активність на їх сторінках, лише членство та адміністраторів. Таким чином ми зібрали всю інформацію про кожну групу. Потім почали вираховувати ключових персонажів, і всі вони виявилися пов’язаними один з одним — у віртуальному просторі, зрозуміло.

Із загальної кількості друзів адмінів та всіх членів групи ми відбирали лише тих, хто був членом 5 і більше груп, хто мав понад 5 адмінів у друзях, хто написав більше 5% постів/коментів в одній групі або ж понад 15 у всіх 26 відкритих групах загалом. Потім додали тих, хто зафрендив понад 5 людей чз попереднього списку. Саме ці користувачі в результаті потрапили до мережі. Повторюємо: невелика частина з них — можливо, звичайні люди.

Хто і як наповнює групи?

Беремо п’ятьох людей, які найбільше постять. Увага! Вони не забувають про конспірацію і часто змінюють свої імена, але id — вічне. Це частина веб-адреси: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011309687992. Читаємо їхню творчість.

ТОП-5 тролів, які найбільше постять

ім'я адмін. груп коментарів член груп постів за два місяці
Татьяна Манина (Tatyana Manina) 0 1 14 637
Anatoliy Trofymenko 0 9 17 440
Микола Яровий 1 0 1 425
Микола Гайдук 1 16 11 338
Ваня Романов 0 1 9 294

Але ті, хто постить, мало коментує. Виявляється, є юзери, що спеціалізуються на коментах. Ми вибрали ТОП-5 найактивніших коментаторів.

ТОП-5 тролів, які найбільше коментують

ім'я адмін. груп коментарів період
Valera Lapin 1 720 7/01/2016 — 11/03/2016
Зеновій Шепітько 0 361 01—24/03/2016, + 3 коменти 28—29/08/2015
Петро Чайка 1 314 22/02/2016 — 23/03/2016
Иван Гайдамак 0 220 09/03/2016 — 21/03/2016
Дмитро Зволінський 0 189 16/06/2015 — 11/10/2015 — 100 коментів, 89 коментів від 19/01/2016 по 23/03/2016

Типовий коментар Петра Чайки: «ваш комент свідчить про відсутність у вашому черепі моску.))) Там ретранслятор Потроха стоїть. Це видно з ваших тирад у бік Тимошенко, головного ворога Потроха». У чиїх інтересах він тролить, важко сказати, але цілком у дусі третьомайданівців. Контент його групи «Імпічмент Порошенку» може реально перетворити мозок читача на «моск». Бережіться!

Колега-адмін Чайки «Зеновій Шепітько» теж активно коментить проти Порошенка і його оточення. Ось коментар про те, що донька Гройсмана навчається в Лондоні: «Жидок молодець, хай гоі мруть на війні і в злиднях, а воровсько-жидовська еліта живе цивилізовано… Дограєтесь».

Не всі коментують старанно та креативно. Деякі ліниві тролі, такі як Дмитро Зволінський, полюбляють дублювати свої коменти, copy-paste. Так, Зволінський рівно 130 разів розповсюджував у коментах текст «Диктатор "Медведчук.КучмаАхметовПінчук": «ДИКТАТУРУ ВСТАНОВЛЕНО». Кожен покидьок ВІДПОВІСТЬ за власні злочини. Кучма, Медведчук, Пінчук, Ахметов, Ющенко, Янукович, ПОРОШЕНКО є МІЖНАРОДНИМИ злочинцями, що ЗНИЩУЮТЬ Українців. Дуже жаль, що мало вільних людей — більшість є РАБИ».

Він активно пропонує «10 кроків на шляху до гідності», коротка суть котрих у тому, щоб зібрати народ на Майдані без політиків, влаштувати імпічмент і вимагати «змін». Яких саме не уточнюється, та це і не потрібно: «_має бути __ПОВНА КАСТРАЦІЯ__ !!! Це все, що потрібно знати про владу в Україні: Злочинне УГРУПУВАННЯ "Адміністрація Президента" Злочинне УГРУПУВАННЯ "Кабінет міністрів" […] Злочинні угрупування, що утворили вищеперелічені ЗУ: "Блок Путина і Порошенка", "Народний фронт", "Опозиційний блок" (Партія Регіонов). … Зрадник порошенко працює на Диктатора...».

Можна подумати, що в Дмитра піна йшла з рота, коли він це писав. Але ми пам’ятаємо правило сучасного постфактуального світу: щоб впливати, потрібно потрапити в емоційний резонанс із цільовою аудиторією.

Живі люди

У нашій мережі є і особливі випадки. Група «Волю в'язням режиму!» переважно складаєтья з реальних людей, вони точно не тролі і НЕ платні пропагандисти. У групі постять фотографії своїх акцій на підтримку активістів «Правого сектора» й учасників АТО, які зараз мають проблеми з правоохоронцями. Ми не знали про її існування, і знайшли її, досліджуючи зв’язки постфактуального-Гайдука.

Дуже цікавим є персонаж Дмитра Люкшева, адміна «Майдану 3» та «Національного Відродження». Він реальна людина, адмініструє сторінку «Майдан 3.0», також є головою громадської організації «Національне Відродження». На її сайті останнє оновлення датоване серпнем 2015 року. Інформації майже немає, лише декілька новин, переважно із закликами скидати Порошенка.

Дмитро вивішує багато особистих фото і дуже вболіває за ідеали Майдану. Серед проектів «Національного Відродження» є арт-терапія для ветеранів АТО, декларується, що вона організована спільно з Солом’янською райадміністрацією.

Але набагато більше уваги він приділяє проекту своєї ГО «Майдан 3», весь час закликаючи на «безстроковий Майдан». Останнє таке звернення — червень 2016-го.

У Фейсбуку також присутній власник та аміністратор групи Майдан 3 у ВКонтакті у Vk — Микола Єременко. Незважаючи на виявлений Укрінформом зв’язок із Жуком, 18 липня Єременко виграв перевибори до Коцюбинської селищної ради, балотувавшись від партії «Сила людей». Його активність у мережі тролів Фейсбуку (сторінка тут) невисока, хоча Микола Гайдук значиться у друзях.

Несподівані знахідки

Чим більше контент, який поститься у групі, чим більше шерять і лайкають користувачі ФБ, тим вищий рейтинг у цьому графіку.

ТОП-3 постів із найбільшим «залученням»

В аналізі соціальних мереж використовують показник рівня залучення (engagement). Це сума коментарів, репостів та лайків публікації. За цим показником вираховується, наскільки успішним є пост. Ми визначили три пости тролів з найбільшим рівнем залучення:

Я — відповідальний президент

Я — відповідальний президент

Відео, на якому відома журналістка Соня Кошкіна звертається до Порошенка із запитанням і реплікою. Він губиться з відповіддю і закінчує фразою: «я — відповідальний президент». Понад 1200 шерів, 339 лайків та 69 коментарів. У коментарях — принизливі репліки, порівняння з фашизмом і звинувачення в бездіяльності.

Країна, що з’їхала з глузду

Країна, що з’їхала з глузду

300 лайків та 1100 шерів, коментарів мало. Суть посту проста і в дусі тролів: як такі прекрасні, гарні ми-українці можуть терпіти жахливу владу, яка чверть сторіччя грабує і гвалтує країну. Пам’ятаєте, що таке «активні заходи» у термінології Москви? Один із них: «Підрив довіри до лідерів та державних установ у країні».

Тепер зацитуємо частину посту (орфографія і стиль збережені): «ВСЯ НАША ВЛАДА — БАНДИТИ, ЯКІ ВКРАЛИ ВЛАДУ В НАРОДУ І ЗНИЩУЮТЬ ЙОГО ЧЕРЕЗ ДИКУ ЖАДОБУ НАЖИВИ. Та 42 мільйони розумних, працьовитих, сильних, вольових людей терплять нелюдські знущання, платять гадинам по диким тарифах, працюють на паразитів за копійки, яких ні на що не вистачає, помирають на дивній війні, яка створена бандитами для знищення найактивніших… ВЖЕ ЧАС, ЯК КАЗАВ ТАРАС, ВИГОСТРИТЬ СОКИРУ ТА СПАЛИТИ ВСЮ НЕЧІСТЬ!!!»

Він мені не президент

Він мені не президент

Фото від однієї з головних тролих — Ольги Фергюсон. Суть фото в тому, що президент багатіє, народ бідніє, тому давайте щось із ним робити. Більше 780 шерів, лише 5 коментарів і 159 лайків.

Основні типажі, вони ж ідеальні типи

Типовий учасник Галактики Тролів зазвичай підпадає під один із чотирьох основних типажів.

Портрети, описані нижче, змальовують чималу частину мережі. Це те, що Юнг називав архетипами. Знайомі кожному на рівні підсвідомості, закріплені в національній пам’яті універсальні образи. Дієвий засіб маніпуляції.

Перший: РЕВОЛЮЦІОНЕР-РАДИКАЛ, пропагандист насильства. Машингвери-штурмгевери, Українська Україна, внутрішня окупація, національна революція, смерть Вальцману, смерть Яценюку, а потім і Гройсману, смерть Путіну, смерть жидам, смерть геям, чиновників на ліхтарі, за корупцію — розстріл, прийдем — порядок наведем! Чорно-червона гама, культ війни і смерті, ікони Саші Білого і Лісника. Знищимо державу, поубиваємо всіх поганих — і заживемо.

Аватарки — з військовим акцентом. Образ Добровольця або Бійця АТО, або Повстанця. Сучасний козак, тобто з гвинтівкою або елементами кіберпанку, проте неодмінно грізний і з оселедцем. Якщо на аватарці обличчя, то обов’язково закрите хустиною (Повстанець) чи тактичними окулярами (Воїн). Люблять ставити на аватарку козаків і повстанців художника Андрія Єрмоленка. На сторінці знайдете фотографії зброї, колажі з палаючими будівлями органів влади, заклики до боротьби.

Керівників України зображають негативно. Нюанс: Порошенка і Путіна ставлять в один ряд. Звичайно, цей типаж не оминає увагою резонансні події, але Президент України – їх постійна мішень. Ці войовничі тролі часто симпатизують ультраправим політичним рухам і вдають культ Степана Бандери.

Частина таких профілів радше є реальними людьми, це стає зрозуміло при візиті на сторінку: волонтерство, багато фото, мало політичних дописів. Але тролі люблять маскуватися під цей типаж.

Другий тип: ПОЛІТИЧНИЙ КОМЕНТАТОР, більше зосереджений не на закликах до революції, а на поточних політичних подіях. Загальний настрій постів: на фото, які вони постять, часто образливі зображення політиків та посадовців, на обкладинці — цитати про зраду та боротьбу. Можна часто зустріти рядки із творів українських літераторів або цитати борців за незалежність різних часів. Часом ВИГАДАНІ.

Зміст сторінки приблизно такий самий, як і в Козака, тільки частина політичного бруду більша. Окремі персонажі, наприклад, Петро Чайка, зосереджуються на піарі винятково конкретної політичної сили — найчастіше БЮТ і Ляшка.

Третій тип: ПОКАЗОВІ УКРАЇНЦІ. Особливо популярними є замріяні дівчата у віночках (із жовто-блакитними стрічками або тернових), сукнях-прапорах, вишиванках, на фоні пшениці тощо. Оля Україночка, наприклад. У цього образу є елемент страждання, щось, що нагадує героїнь Шевченка і знедолену Україну. Фотографія, звичайно, тільки одна і занадто професійно відзнята. На змісті контенту це не дуже відображається: все ті ж посилання з сумнівних сайтів, дискредитація влади, приклади несправедливості і залізні докази того, що «всё пропало».

Четвертий тип, не надто поширений — ХИЖІ ЗВІРІ: вовки, тигри. Не котики! До цього типу належать декілька користувачів, які мають багато зв’язків у мережі. Вони часто адмініструють групи, у них багато друзів, але вони мало постять.

Зoвнішні посилання. Куди ведуть лінки?

Наше дослідження не було б повним, якби ми не вивчили, які лінки найчастіше постять тролі. Ні, вони не ведуть на «Russia Today». За допомогою FB Netvizz ми дізналися, що більшість постів у групах — ЗОВНІШНІ ПОСИЛАННЯ (сайти, інші групи/сторінки у ФБ). Тролі рідко пишуть самі.

Серед зовнішніх сайтів є і популярні ресурси: 112, Цензор.нет тощо, навіть на наші Тексти посилались 7 разів. Але невиправдано багато сумнівних, нікому не відомих сайтів.

ТОП-10 сайтів, новини з яких найчастіше розганяють тролі

cайт кількість посилань опис
varota.com.ua 2236 Впадає в очі не зловісний контент, а низька якість сайту
amn.com.ua 1384 Контент, на перший погляд, проукраїнський, найбільш позитивно зображують військових, Савченко (дослідження відбувалося тоді, коли вона сиділа). Применшують авторитет більш «мирних» політиків
zvamynews.blogspot.com 1252 «Час новин». Публікують близько 5 новин на день. На початку червня десь третина контенту була присвячена Савченко
uaexpert.blogspot.com 955 Цей «експертний сайт» не публікує жодних думок експертів, окрім «пророцтво, коли ми повернемо Крим». Багато матеріалів про Росію
kozak.co.ua 863 Сайт для справжніх козаків (у степу, з голим торсом, шаблею і вовками), використовує символіку «Правого сектора»
v7ved.ru 794 Типовий сайт новин із дуже нав’язливою пропозицією залайкати його
bbcccnn.com.ua 712 Не читайте Бі-бі-сі, не читайте Сі-ен-ен, їх матеріали двохмісячної давності разом з контентом попередніх гівносайтів є на bbcccnn.com.ua
follownews.info 653 Агрегує новини з різних сайтів: від усім відомих Кореспондента та Ліги до популярної в троляндії «Диванної сотні» та схожих однакових гівносайтів
retrans.in.ua 651 Адреса нагадує відомий агрегатор — сайт, що збирає різні новини
joinfo.ua 600 Адреса нагадує відомий агрегатор — сайт, що збирає різні новини

Троль і пересічний юзер: як відрізнити?

Все, що ми бачимо, — це профілі у ФБ, ми не могли кожного перевірити особисто. Мережу збирали за суто кількісними критеріями. Є типові ознаки тролів, які принагідно нагадаємо.

Вони мають друзів, їх багато — тисяча, дві, п’ять. Хоча трапляются і так звані несоціальні тролі, в яких по 30—60 друзів.

Типові ознаки несправжніх акаунтів: відсутні особисті фото та хоча б мінімальна інформація про людину, на сторінці мало власних записів, переважно репости про «зрадників», «ворогів» або ж білий шум на кшталт відео про швидкісне зав’язування краватки та миттєвий спосіб схуднути, все це без особистих коментарів і вражень. На початку статті ми писали, що часто тролі – це на 80% програма, і вона здатна постити такий неосмислений контент.

Більшість користувачів з отриманої мережі мають ці ознаки: ненаповнені сторінки, мало або, навпаки, занадто багато друзів (таких самих, як вони, або популярних користувачів: зустріли в «троледрузях» Юрія Луценко, Арсена Авакова та інших політиків). У фотографіях та альбомах відсутні реальні фотографії з життя, проте є демотиватори, інколи відмітки на фото з іншим, реальним, користувачем.

У стрічці троля переважають репости, емоційні дописи про зраду, лінки на фото дівчат чи беззмістовні статті. І нічого про реальне життя: важливі події, селфі, фото з подорожей та гулянок відсутні.

Якщо реальна людина потрапила до мережі, на це є підстави.

У неї був активний френд-троль, що додав її у відповідні групи. Тут радимо слідкувати за списком друзів і груп. Звичка всіх френдити — погана, подумайте про ризики, коли додаєте в друзі незнайомців.

І третя причина: людина могла просто повірити у творчість тролів. У цьому випадку варто нагадати, що кібер-світ дає безмежне поле для маніпуляцій, і якщо ти особисто не знаєш людину, то ніколи не можеш бути впевнений у реальності її профіля.

Як прогнозував декілька років тому керівник «Гугла» Ерік Шмідт у своїй книзі «Новий цифровий світ», створення фальшивих акаунтів у соцмережах стане одним з найприбутковіших бізнесів майбутнього. Це майбутнє вже настало. Усі, хто має потребу й ресурси, можуть насичувати соцмережі ботами і тролями і з їх допомогою пробувати маніпулювати іншими.

Якщо реальна людина потрапила до мережі, на це є підстави.

Де Кремль, а де Майдан, що ви таке кажете?

Складно переконати людину змінити погляди на 180 градусів. «Класична» російська пропаганда не діє на більшу частину українців, адже сильно йде врозріз з їхнім баченням ситуації. Вона радше розрахована на проросійськи налаштовану аудиторію.

Мета інформаційної війни — посіяти безлад і зневіру, позбавити чітких орієнтирів. Зброя в цій війні — дискредитація влади та державних інститутів, адже навіщо «воювати за олігархів».

«Посіяти недовіру між верхами і низами» — один із методів перемоги над ворожою державою. Його описували ще давньокитайські стратеги.

Українські патріоти і добровольці, тобто їх електронні муляжі, — чудовий засіб для поширення «зради» і закликів до нової революції. І неважливо, що «революціонери» у ФБ пишуть бридоту і про Росію, і Путіна & Со. Невже Путіна хвилює, хто, як і наскільки його любить? Певно, що ні, коли це стосується справи.

Контент груп та профілів Фейсбуку у виявленій нами мережі сповнений зневаги і ненависті до української влади і політиків. Тут акцентується увага на несправедливості й проводяться паралелі між Путіним та Порошенком-Яценюком-Гройсманом. У даному контексті прізвище прем’єра чи президента України не має значення. Хто б ним не став, тотальне «мочилово» буде тривати, а аргументація залишиться незмінною.

Як же бути?

І це найважливіше. По-перше — доносити до широкого загалу інформацію про тролів, так само, як про необхідність писати складні паролі і нікому їх не показувати.

Але, крім пропаганди, тролі виконують іншу важливу місію: змушують замовкнути. Не висловлюй свою думку — тебе ж затролять!

Вже тому варто не пасувати перед засмиканим робітником фабрики тролів. Варіант є: скаржимось на їх акаунти, причому масово. Вони будуть відповідати (як раніше це робили), але хіба реальній людині складно розблокувати акаунт та довести, що фото з музею чи інше не є порнографією або пропагандою фашизму? Для троля розблокувати сторінку — складніше.

Ми у цьому дослідженні й інші ЗМІ у своїх розслідуваннях навели достатньо доказів того, наскільки потужна фабрика тролів. Якість їхнього контенту сумнівна, але це компенсується кількістю. Нічого нового, стара КГБшна школа. На тролів не шкодують коштів. Щоб їх виростити, працюють високооплачувані програмісти і найкращі з московських інтелектуалів.

Українська ж відповідь мізерна. Анонсовані Мінстецем інформаційні війська мають лише 34 тисяч лайків у Фейсбуку, а «Гугл» на відповідний запит видає жменьку статей про неефективність «військ МінСтеця».

Деяка робота щодо впливу на ворога через соцмережі ведеться військовими, але її масштаби теж не порівнювані з російськими.

Ми не можемо перемогти тролів тролінням, адже російські бюджети на пропаганду все ще космічні. Рецепт простий:

Псевдопатріотичні тролі набагато небезпечніші, ніж вульгарні проповідники «русского міра». В Україні надзвичайно низький рівень довіри до владних інститутів та силових структур (за винятком Армії), і цим користується ворог.

Але щоб покращити якість управління, важливо шукати причини тих чи інших проблем, змінювати кожну конкретну ситуацію, обґрунтовано критикувати, але не дискредитувати їх ще більше. Немає довіри владі – немає базового порядку. Хаос.

Уточнення, додано 8 жовтня, 16:10 У групі «Воля в’язням режиму» є багато реальних людей, причетних до колишнього і нинішнього «Правого сектору». Власне група знаходиться на периферії мережі «Тролесфери», і її учасники позначені невеликими точками. Це означає, що вони не надто активно постять трольський контент.

Але чому тоді «Воля в’язням режиму» взагалі є на нашому графіку? Ми її включили, тому що адмін групи Тарас Деяк активно (більше 70 разів) постив у "Патріотах України", ( хоча зараз група видалена, але дані у нас зберігаються). Згідно з нашою методологією такий показник адміна означав належність групи до «Тролесфери», - адже учасники групи теж підхоплювали меседжі прихованої російської пропаганди, яка поширювалася через мережі Мазури.

Радикальні патріоти є цільовою аудиторією тролів і група "Волю в'язням режиму" показує наскільки тролям вдалося залучити у свою мережу реальних людей.

Методологія

Відправним пунктом для збору даних про мережу стали групи Майдану 3, на які вийшли за даними «Укрінформу». Вони мали «Майдан 3» у назві, у них активно брали участь адміни/активісти груп Мазури-Гайдука, нарешті, їх пропонував Фейсбук як подібні (і вони мали зміст у дусі Майдану 3). Ми вирішили дослідити мережу Степана Мазури кількісно: почати з груп, які виділили при ручному пошуку, та отримати список їх членів, адмінів, друзів адмінів, пости і коменти у ФБ, джерела новин. Тим паче, що ми маємо справу з особами, які френдять тисячами.

Вручну зібрати дані просто неможливо. Фейсбук має велику перевагу для користувача і водночас недолік для дослідника: занадто строгі налаштування приватності. Те, що ми можемо бачити щось на сторінці користувача, ще не значить, що це можна завантажити за допомогою API.

Тому збір даних автоматизували модулем «Selenium» для Python. Це інструмент для симуляції, який може керувати роботою браузера. Тобто, є скрипт з інструкціями (зайти на сторінку, залогінитись, перейти до списку друзів/списку членів групи, прогортати його до кінця, дані завантажуються в процесі гортання — технологія AJAX, витягти з коду сторінки імена та фейсбук-id користувачів списку, записати їх у файл, перейти до наступного користувача або групи). Це те ж саме, що збирати дані вручну, заходячи на сторінки тролів, єдина відмінність — купу однотипних кліків та прокруток у звичайному браузері робив Selenium.

Отже, спочатку викачали список адміністраторів та членів груп. Фейсбук не показує повний список членів групи (наприклад, надає лише 5 тисяч з 10), але створений нами бот (знайомтесь, Олег Гаврицький: любить футбол, революцію й ультраправі ідеї) додав у друзі кількох важливих тролів, а сам ФБ надає друзів та друзів друзів на початку списку учасників групи. І це підвищує надійність даних.

Надалі завантажили списки друзів адміністраторів груп. Теж варто зважати на обмеження: якщо користувач не відкрив список друзів – його дружні зв’язки не зафіксовані. Потім відібрали лише тих користувачів, які є членами більш ніж 5 груп або друзями більш ніж 5 адміністраторів груп. Через додаток у Facebook Netvizz отримали всі пости та коментарі у відкритих групах, через які сформували:

  • - Список активних дописувачів та коментаторів: тих, хто написав більше 3% коментарів або постів в окремій групі або написали понад 15 постів чи коментарів загалом у всіх підозрілих групах.
  • - Перелік сайтів, на які часто посилаються у групах (більше 5 посилань).

Оскільки Netvizz початково надає анонімні дані, додатково з записів завантажили імена авторів постів та коментарів. Отримавши «список підозрілих тролів» (адміни, активні члени, коментатори і дописувачі), завантажили їх друзів у ФБ. Потім прибрали зі списку тих, хто не мав більше 5 друзів-тролів. Таким чином сформували перелік усіх ядер та зв’язків мережі.

Відбір груп, завантаження друзів адмінів та членів відкритих груп відбувався у березні 2016 року. Завантаження даних членів та адміністраторів (а отже і їхніх друзів) закритих груп («Майдан 3», «Національне відродження» й «Організаційний комітет третього майдану») відбувалось у червні 2016 року. Дані про контент відкритих груп отримано у листопаді 2015 – наприкінці березня 2016 року. Період залежить від кількості постів у групах, так як завантажували або останні 1000 постів, або більше постів за 1—26 березня (у деяких групах 1000 постів пишуть за кілька місяців, у деяких – за кілька днів).

Читайте також

Церква свідків Медведчука
Продавці рейтингів. База псевдосоціологів
Лихоманка. Як живеться бурштиношукачам на клондайку і поза ним.

Проект здійснено за підтримки «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA) та фонду NED. Думки та позиції викладені у цій публікації є позицією автора та не обов'язково відображають позицію уряду Швеції.