Дерев’яна Венеція
Значна частина ремонтних майстерень та іншого майна Сполучених товариств пароплавства перебувала на Трухановому острові. Земельні угіддя цього острову здавна належали київській владі. Частина їх здавалася в оренду для влаштування приватних дач або закладів розваг. Проте дедалі більшу потребу в помешканні на острові відчували робітники пароплавства. Вони навіть пробували самочинно захопити острівні землі під житло. Зрештою, у 1907 році Міська дума санкціонувала розпланування тут ділянок для здачі в оренду під скромні будиночки робітничого селища. Невдовзі тут на пожертву Давида Марголіна збудували школу та кам’яну церкву Св. Єлизавети.
Просто біля Дніпра, на його лівому березі (який, до речі, належав тоді до Остерського повіту Чернігівської губернії) складалися інші селища, спершу заселені рибалками, майстрами плетіння лози тощо. Подібні утворення називали «слобідками» – Микільською та Передмістною (остання була розташована безпосередньо перед Ланцюговим мостом, що стояв приблизно на місці теперішнього мосту Метро).
У 1894 році один з путівників по Києву без зайвого захоплення: відзначав: «На лівому березі, вже в Чернігівській губернії, розкинулося тісно пов’язане з містом брудне поселення – Микільська Слобідка, населена різного побиту майстровими, відставними солдатами й тому подібною людністю, куди влітку невибагливі кияни вирушають на човнах чи маленьких пароплавах, що підтримують постійне сполучення, пити молоко у чахлих садочках при приватних садибах або куштувати раків у одному з кількох трактирів, нещодавно там улаштованих».