Як знайти площу Леніна

Насправді, чи так вже й важливо, які назви ми бачимо щодня, в наших містах і селах, протягом усього життя? (English version)

Немає нічого поганого в тому, щоб в Україні було більше двохсот вулиць імені Фелікса "Чисті руки" Дзержинського, засновника головного карального інструменту СРСР – ЧК/НКВД/КДБ. Мусимо пам'ятати і про видатного організатора пролетарських мас Артема, що допомагав проводити окупацію України. Безумовно, важливим для нас є і сам Владімір Ільіч Лєнін – мільйони людських життів знищила в Україні започаткована ним радянсько-російська імперія. Такий внесок заслуговує на увічнення в назвах декількох тисяч вулиць, що і досі зберігаються і в центральній, і в східній, а подекуди і в західній частині країни.

"Тексти" спробували відповісти на питання, а скільки всього в нашій країні радянських назв вулиць? Ми працювали з відкритими картографічними даними від проекту Open Street Map (OSM). З декількох сотень тисяч вулиць, що знаходяться на цей час у базі, лише близько ста тисяч занесені разом із назвою. Нижче в таблиці – десять найбільш популярних, не лише радянських, назв:

Вулиця Вулиця
1 Леніна 6 Жовтнева
2 Шевченка 7 Лесі Українки
3 Садова 8 Івана Франка
4 Гагаріна 9 Радянська
5 Миру 10 Шкільна

Після обробки даних, ми склали приблизний список найбільш поширених вулиць з радянськими назвами. До нього увійшли не лише найбільш відомі діячі того періоду, але також культурні і соціальні артефакти (наприклад, все що пов'язано із найбільш успішним пропагандистським проектом СРСР – космічною програмою). Список не є вичерпним, однак ми вважаємо що більшість радянських назв ми врахували (якщо у вас є зауваження, будь ласка, заповніть форму)

Далі ми визначили, скільки вулиць на карті України мають назву із нашого списку. Відповідь шокує: на дворі 21 сторіччя і "совок" начебто закінчився більше двадцяти років тому, але чверть всіх вулиць, тобто, вражаючі 25 відсотків, досі носять радянські назви.

Нижче ви можете побачити інтерактивні карти для декількох міст України. Виберіть місто за допомогою міні-карт (червоним показані вулиці, що носять радянські назви, наведіть курсор на таку вулицю – щоб побачити назву, карту можна збільшувати і перетягувати)

Відмінності Захід-Схід

Якщо дивитися на повну картину, то видно, що практично вся Україна, крім Галичини, посипана радянськими назвами. Щедро і приблизно рівномірно.

Для підтвердження, подивіться на наступний графік. Ми розбили всю територію України на смужки завширшки у 0.5 градусів довготи (це приблизно 37 км), порахувавши загальну кількість вулиць та кількість вулиць з радянськими назвами у кожній з таких смуг це дозволяє побачити, як змінюється їх відсоток під час руху із заходу на схід

Відсоток "радянських" вулиць, у залежності від градусів довготи.

Видно, що після Хмельницького відсоток радянських вулиць залишається приблизно однаковим, він не зростає під час руху в сторону Донбасу, а коливається навколо величини приблизно у 28-30%. Звісно, на Донбасі багато радянських назв, але у відсотках він все ж програє тій частині України, що знаходиться на довготі Києва та Одеси.

Що у країн-сусідів?

Для того щоб порівняти кількість вулиць з радянськими назвами, ми зробили випадкові вибірки із бази OSM для вулиць з назвами в Україні, Росії, Білорусі, Латвії та Литві (розмір кожної вибірки – по 400 вулиць). Далі ми вручну зробили класифікацію – радянська назва чи ні, для кожної країни. У випадку Латвії і Литви використовувався сервіс автоматичного перекладу від Google. Результати ви можете побачити на графіку:

Відсоток "радянських" вулиць для країн, що входили в СРСР (похибка - 5%)

Як бачимо, значення для України, Росії та Білорусі практично співпадають (в рамках похибки у 5%), натомість дві країни Балтії практично не мають радянських назв (декілька рідкісних винятків - вулиці на кшталт "колгоспна" або "кооперативна")

Нагадаємо, в 2012 році ми робили схожий проект, однак там вивчалися не всі вулиці - а лише вулиці, на яких знаходяться органи влади, ситуація з ними ще гірша - у відсотковому плані, радянських назв там приблизно у два рази більше. До речі, наш список вулиць є більш широким, ніж вимоги нещодавнього закону про де-комунізацію, однак ми переконані - варто змінювати всі радянські назви вже зараз - а не відкладати це на колись.

Хіба щось зміниться від перейменування вулиць? Звичайно ні, сама по собі десоветизація у вигляді перейменування і знищення радянських символів не змінить наші звички і звичаї, без реформ і справжньої "де-советизації" в освіті, медицині, держорганах, ми не зможемо змінити країну, але є щонайменш дві причини, чому назви необхідно змінити негайно:
- радянщина, як частина імперського російського культурного шару, це ланцюг що прив'язує нас до "русского міра", з яким ви ведемо боротьбу на виживання
- якщо ми хочемо змінювати культурний простір, питання назв і символів тоталітарної імперії не обійти.

Ми сподіваємось, що єдиною відповіддю на питання "як мені знайти площу Леніна" незабаром будуть лише слова з анекдоту: "Дуже просто. Вам потрібно ширину Леніна помножити на висоту Леніна".