«Прошарок кровосісів»

Mіліція, судді, прокурори, фіскали. Хто живе краще?
На основі декларацій про доходи за 2014 рік

Мільйонні автопарки та сотні квадратних метрів нерухомості. Щоб їх швидко нажити в Україні, не поспішайте створювати стартапи чи розбудовувати бізнес. Ставайте прокурором, суддею, начальником у міліції, податковій чи митниці. І дорога у «прошарок кровосісів» відкрита. Держслужбовці, які фігурують у нашій графіці, ніколи офіційно не володіли бізнесом.

Вибрані категорії годуються за рахунок людського горя і несправедливості, їхні статки навіть не вкрадені у держави. Це абонплата від криміналу, це вимагання величезних хабарів за закриття надуманих і справжніх справ, «гонорари» за «правильні рішення» в судах, хабарі за пропуск контрабанди і так далі. Чи всі чиновники з наших «каст» володіють непристойно дорогим майном? З усіх тих, чиї декларації заповнені (а це зробили далеко не всі чиновники) і оцифровані (теж не всі), — таких 14%.

Як рахували?

У деклараціях вказується сума доходу, кошти в банку та майно чиновника його дружини і дітей. Скільки коштує власність, не зазначається. Ми приблизно оцінили вартість вказаних автомобілів на основі середньої ціни машини певної марки і року випуску. Наприклад, якщо в декларації за 2014 рік фігурує Lexus 2012 року випуску, то ми вказуємо орієнтовну ціну дворічного Lexus у цінах станом на 2014 рік. Також ми порахували сумарну вартість автомобілів сім’ї чиновника та порівняли її з сумарною зарплатнею дружин, дітей і батьків.

Зверніть увагу: на графіці скрізь вказана сумарна вартість автомобілів родини чиновника і сумарний метраж нерухомості.

Працівники фіскальних служб
Працівники МВС
Працівники судів та прокуратури
Житло
Машини
Рівень "економії"

Клікніть на комара, щоб переглянути оригінал декларації.
Це мобільна версія проекту, вона охоплює лише особливо підозрілі випадки. Для більшої інформативності перегляньте проект на своєму комп'ютері.

Анонсована два роки тому боротьба з корупцією в Україні де-факто провалилась. Про це свідчать і теперішня політична криза, і оцінки міжнародних експертів. Індекс сприйняття корупції в Україні за 2015 рік становив 27 зі 100 балів, що лише на один бал краще, ніж минулого року. Це гірший показник, ніж у сусідніх Росії, Білорусії чи Молдови. Про щоб там не говорили теперішній кабмін чи прокуратура, у боротьбі з корупцією країна і досі знаходиться на рівні Камеруну, Нікарагуа та Парагваю.

Матеріальна допомога для багатих, тис. грн

Держава дбає про цих нещасних людей. Чиновники, сім’ї яких губляться у п’ятистах квадратних метрах нерухомості або катаються на автопарку в півмільйона гривень, отримали з бюджету близько 2,75 млн гривень матеріальної доромоги. Від 15 до 50 тисяч гривень в рік на заправку дорогого Porsche чи Lexus. Зрештою, все логічно. Машини ж не економні й бензин недешевий.



Над проектом працювали: Ярина Михайлишин та Роман Кульчинський
*Вартість машин вираховувалась згідно з середнім курсом долара у 2014 році