Команда «Радіо Аристократи» відшукала і прослухала всі українські релізи 2018-го року та визначила претендентів на музичну премію (А) PRIZE за найкращий повноформатний альбом. Texty.org.ua візуалізували зібрану інформацію.

Якби кожен нардеп вирішив упродовж року побути музикантом та записати власний альбом (звісно, репчик, звісно, про соціалочку), то кількість їхніх творінь не набагато перевищувала б загальну кількість релізів українських музикантів за 2018-й: 416 альбомів. Це вагоме досягнення для сучасної української музичної індустрії, за трансформаціями якої так цікаво спостерігати в останні роки.

(А) PRIZE — музична премія радіоподкастингової компанії «Радіо Аристократи», започаткована у 2016-му групою авторитетних експертів у галузі сучасної української музики з метою щорічного моніторингу та визначення найкращих альбомів, які створюються та ідентифікуються авторами як українські.

Щоб обрати найкращих, «Радіо Аристократи» сформувало базу з понад 900 виконавців або гуртів — це в середньому два представники на кожне українське місто. Щоби познайомитися з усіма релізами, знадобиться майже тиждень беззупиного прослуховування — обережно! Можуть виникнути побічні ефекти та звикання.

Із 63-ма авторами можна було познайомитися в прямих ефірах та на спеціальних подіях від «Радіо Аристократи» (livestage Ранкового Шоу, Музика Даші Коломієць, btw Ніла Тарасова, Джаз з Олексієм Коганом, Bedstocklive). Ці відеоматеріали завжди можна знайти за посиланням.

У 2018-му більшість артистів співала українською (ура!). Таких альбомів є 74, ще в 52-х можна почути гарну (щоправда, часом і жахливу) англійську. У 46-х альбомах виконавці передавали свої послання світу суто музикою, без слів, а в 39 — є поєднання англійської, російської, французької та української. Найменше альбомів — 31 — російськомовних.

Для Сергія Бабкіна та гуртів KID — S і Fontaliza минулорічні альбоми стали першими україномовними за всю кар’єру артистів.

Ми знайомилися із новачками музичної індустрії. Для 94-х артистів повноформатні альбоми стали дебютним релізом або ж першою роботою із форматом long play (майже 40 % від усього матеріалу 2018 року).

Українські альбоми — 2018

Перемикаючись між вкладками, можна побачити розподіл альбомів за стилем,
статтю, мовою, регіоном, а також подивитись, які виконавці потрапили в довгий і короткий листи премії.

Кожен кружечок — один альбом. Наведіть на нього мишею, аби подивитись детальну інформацію. Рядок «стиль» у спливаючому вікні — означає стиль, за яким артисти себе ідентифікують, якщо він порожній, значить нам не вдалося знайти відповідну інформацію.

Кружечки з білою серединкою клікабельні. По кліку можна прослухати трек з альбому виконаця.

Про що співають?

Де співають?

Найбільше повноформатних релізів маємо зі столиці (118), Львова (26), Харкова (12), Дніпра (9) та Одеси (9). Ситуація в цілому по регіонах така: північ (без Києва) – 9, захід – 41, схід – 21, центр – 18, південь – 17.

Ще 18 українських альбомів потрапили до нас з-поза меж України. Із них 7 альбомів від груп, що оселилися або тимчасово працюють за кордоном: з Мінська, Лос-Анджелеса, Нью-Йорка, Кінгстона, Відня, Торонто, Цюріха та Кракова.

Більшість чоловіків

73% зібраних альбомів створили чоловіки, 18% альбомів маємо від змішаних гуртів і 9% — від суто жіночих. Ми знаємо, що насправді багато жінок працюють у музичній індустрії, але залишаються в тіні публічної діяльності. Так, наприклад, Ірина Горбань є арт-менеджеркою гуртів DakhDaughters та DakhaBrakha (останній колектив є володарем першої статуетки (А) PRIZE у 2017 році).

Що співають?

Артисти придумували цікаві словосполучення, називаючи жанри, в яких працюють: meditation electro-folk, somewhatMusic, синтетичні інсинуації, RAVE DOOOM, cossaksthrash, крипто-поп, cabaret, ContemporaryUkrainianPop. Це й не дивно з огляду на доступність вже недорогих технічних ресурсів, можливість співпрацювати з колегами дистанційно, тренду до міждисциплінарності (коли музика абсорбує у себе різноманітні жанри).

«Радіо Аристократи» не любить задавати рамки, але все-таки обрало 12 жанрів, щоб створити загальний портрет усіх повноформатників, яких нам вдалося знайти і яких можна послухати за посиланням. Отож:

Осінь надихає

40% торішніх релізів створювалися восени. Є кілька пояснень: для учасників «важкої» сцени – це привід релізнутися до наближення фестивалю thebestukrainianmetalact; також після великих літніх фестивалів концертні майданчики охочіше відчиняють двері для авторів, ті ж, своєю чергою, намагаються з’явитися на сцені з новим матеріалом. Звісно, можна пояснити й по-романтичному: особливостями української сентиментальності або ж нюансами психології творчих людей.

Що ще цікавенького з альбомів 2018-го?

Деякі відомі українські гурти не ввійшли до нашого довгого списку премії:

Drezden, Evgeny Khmara, I N G R E T, KAZKA, KozakSystem, MARU, MARUV (хоча в них найбільше переглядів на українському youtube), NK, SINOPTIK, TARABAROVA , The Hardkiss, The Nietzsche, Vivienne Mort, Курган&Agregat, Сергій Бабкін, СКАЙ, Тартак, Хамерман Знищує Віруси, Христина Соловій.

До проекту включаються альбоми, які виходять протягом року та ідентифікуються авторами як українські.

Претенденти на премію (А) PRIZE

Онлайн-голосування тривало до 20 лютого, і за його результатами до шорт-листа премії увійшли 10 альбомів, які набрали найбільше число голосів. На цей раз кількість людей, яка взяла участь у голосуванні (в порівнянні з минулим роком) виросла в чотири рази, і це вже є показником того, що з року в рік премія все більше підігріває інтерес публіки до українських виконавців. Звісно, одним із найпотужніших інструментів, який привів музикантів до фіналу, був особистий заклик кожного з них підтримати саме його (її) альбом.

Результати виявилися досить цікавими, таким чином, до шорт-листа потрапили альбоми різних жанрів: від джазу до хіп-хопу. Серед них є релізи як зовсім нових виконавців, так і всесвітньо відомих. Основні теми композицій теж різняться: деякі з них – про любов та стосунки загалом, деякі торкаються суспільно-політичних аспектів, деякі насичені особистісною філософською рефлексією та переосмисленням буття.

З відривом у 320 голосів перше місце посів гурт Latexfauna з альбомом Ajahuaska, другим у списку став джазовий альбом Smoothabilitly музиканта Andrey Chmut, трійку лідерів закриває Jamala з альбомом Крила.

Різниця за кількістю голосів між першим та останнім місцем досить суттєва – 978.

Повний перелік альбомів, які потрапили до шорт-листа, упорядкованих за кількістю голосів:

  1. Latexfauna – Ajahuaska
  2. Andrey Chmut – Smoothability
  3. Jamala – Крила
  4. Freel – Спалах
  5. KRUTЬ – Live Concert With Chamber Orchestra
  6. ONUKA – MOZAЇKA
  7. LAUD – Музика
  8. Вагоновожатые – Референс
  9. YUKO – DURA?
  10. Atomic Simao – Levitation Loom Four

Слід зазначити, що рейтинг за результатами онлайн-голосування жодним чином не впливає на фінальне рішення, яке ухвалює експертне та неупереджене журі. Цього року в його складі: Graham Jackson, Валерія Чачибая, Влад Фісун, Євген Ступка, Анна Ставиченко. Голова журі – Мирослав Скорик. Гарант об’єктивності – Олексій Коган. Докладніше про кожного з них можна прочитати на сайті премії.

Переможця буде оголошено на гала-вечорі премії 28 лютого.