РЕФІНАНСУВАННЯ БАНКІВ 2014

Що таке рефінансування?

  • Національний банк видає кредити банкам, аби вони могли підтримати власну ліквідність і виконувати поточні зобов’язання. Рефінансування буває двох типів: овернайт (тобто постійно діюча кредитна лінія із періодом обліку в 1 добу) та кредити рефінансування строком до 14 та до 90 днів, яке здійснюється на основі тендеру.
  • Усі дані про кредити строком понад 30 днів віднедавна публікуються НБУ у відкритому доступі. Для тих банків, які потребують ліквідності на більш тривалий строк, ніж 90 днів, можуть видаватися кредити до 360 днів. Проте таке кредитування відбувається на основі тендерів між банками.
  • Скільки всього видано кредитів?

  • За даними НБУ, протягом 2014 року було видано 222,6 млрд грн., в тому числі строком на понад 30 днів 115,6 млрд грн.
  • За цей рік повернуто банками 189, 43 млрд грн.
  • Хто може отримати рефінансування?

    Перед НБУ всі банки рівні, оскільки всі вони залучають кошти населення, беруть на себе інші зобов’язання. Тому рефінансування можуть отримати і малі, і великі банки, і українські, і з західним капіталом, і з російським. ці банки обслуговують інтереси українських клієнтів, тому морального (і законного) права у НБУ немає вирішувати, кому давати, за політичним принципом. Єдина умова – наявність прийнятної застави. Такою заставою можуть бути облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), нерухомість, іноземна валюта, іпотека, майнові права, облігації підприємств, майнові права на депозит.

    В якому б політичному таборі не знаходився власник банку, сам банк обслуговує рядових українців. НБУ, надаючи рефінансування, не має права зважати на те, хто є власником фінансової установи.

    Під яку ставку банки отримують гроші?

    Під ставку рефінансування. Вона співмірна (але не нижча) облікової ставки НБУ. Приміром, сьогодні ця ставка становить 14%, а ставки рефінансування за грудень становили 17,5% на кредити овернайт, 19,16% за операціями репо, 21% за програмами фінансового оздоровлення.

    Що таке ліквідність?

    Можливість банку максимально швидко розрахуватися за власними зобов’язаннями. Як правило наявність ліквідності – це кошти на рахунках, або активи, яких можна швидко позбутися, аби такі кошти отримати.

    Чим рефінансування відрізняється від стабілізаційного кредиту?

  • Стабілізаційний кредит видається на строк до двох років з можливим подовженням максимум до п’яти років.
  • Для рефінансування ставка незмінна, для стабкредиту вона може переглядатися, як і інші умови договору.
  • Що таке операція прямого РЕПО?

    Продаж банком наявних у нього облігацій внутрішньої позики з умовою зворотного викупу їх за обумовленою ціною і дохідністю через певний час. НБУ викуповує облігації у тих банків, які пропонують найвищу дохідність за ОВДП. Операції можуть здійснюватися як на основі тендеру, так і на основі прямих домовленостей НБУ і банку. Процентний дохід фіксований.

    Скільки кредитів не повернуто?

    На це питання відповісти складно, оскільки НБУ такої статистики у розрізі всіх позик, виданих за попередні роки, нажаль, не показує.

    Головні питання без відповіді:

  • Навіщо давати рефінансування банкам, що уже майже визнані неплатоспроможними?
  • Чим мотивовані суми і яким чином відбувається контроль банків, що отримали такі кредити? Чи достатнім є контроль, захист національних інтересів при роботі?
  • Утім, поки що відповідей на ці питання немає.

    TEXTY.ORG.UA

    Текст: Олексій Набожняк

    Інфографіка: Ярина Михайлишин