Рівень свободи слова у світі зараз найнижчий за останнє десятиліття

Оцінка статті на цей момент: +0/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 2716 Перегляди
  • 1 Коментарі
  • 02/05/2013Дата публікації

Становище зі свободою преси у світі погіршилося до найнижчого рівня за майже десятиліття. Такого висновку дійшла американська незалежна організація Freedom House («Дім свободи»), яка відстежує стан демократії в світі. Щорічний звіт оприлюднили у Вашингтоні до Міжнародного дня свободи преси. Україна залишилася у списку «частково вільних» держав.

За рівнем свободи преси за минулий рік Україна поділяє 131-133 місця поруч із Замбією і Південним Суданом. Далі вже йдуть невільні країни. «Дім свободи» звертає увагу на політизовану видачу ліценцій на цифрове мовлення в Україні, в результаті чого низка незалежних станцій втратила ліценції. Оглядачі також помітили, що українські державні ЗМІ надавали перевагу правлячій Партії регіонів під час виборів до Верховної Ради, а перед виборами зросли напади і тиск на журналістів. Україна йде авторитарним курсом, вважають у «Домі Свободи».

Керівник проекту Керін Дойч Карлекар наголошує, що це – загальна тенденція за минулий рік. «Негативні тенденції мали місце у більшості регіонів світу. Рівень свободи преси у світі, середній показник, знизився до найнижчого рівня за майже десятиліття», – говорить дослідниця.

Росію критикують за чергові спроби контролювати інтернет

Найгірше становище в світі зі свободою преси – у Північній Кореї і Туркменистані, поруч з ними опинилися Білорусь та Узбекистан. У цих державах незалежних ЗМІ або зовсім немає, або вони ледь-ледь можуть доносити слово до людей, а за незгоду нерідко кидають за ґрати і піддають тортурам.

Ліпше становище у Росії, але і її вважають «не вільною» державою, де влада, як мовиться у звіті, «повністю контролює» телебачення, радіо і друковану пресу. «Дім свободи» звертає уваги за нові спроби регулювати інтернет, що дає змогу новий закон, схвалений у листопаді. «З огляду на те, що інтернет є відносно вільним простором у Росії, безперечно, це нас занепокоїло», – каже Керін Дойч Карлекар.

Натомість поліпшення помітили у роботі журналістів в Грузії («частково вільна»), де в приватні руки повернувся телеканал «Імеді», у Вірменії («не вільна»), де преса більш збалансовано висвітлювала парламентські вибори, і також в Афганістані («не вільна» країна), де стало менше цензури і насильства.

Найкраще становище зі свободою слова традиційно у Західній Європі, з лідерами рейтингу Норвегією та Швецією, але й там є проблеми. Найбільші – у Греції, яку дослідники зарахували до «частково вільних» держав. Помітили також згортання демократії в Іспанії, що стало одним із наслідків європейської економічної кризи. Загалом через кризу зменшилася кількість видань і відбулися скорочення журналістів, що на думку оглядачів, підриває можливості преси належно інформувати людей.

«Дім свободи» проводить такий моніторинг з 1980 року, цього разу автори аналізували становище у 197 країнах і територіях.

Джерело: Радіо Свобода.

Оцінка статті на цей момент: +0/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 1

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Мабуть було би варто додати посилання на саму доповідь, там вони створили і декілька постерів-інфографіку.

Поки що не оприлюднена детальна доповідь про Україну, але вже зараз можна ставити запитання щодо адекватності методології та використаним в дослідженні даним. Насправді, це вже не смішно, коли Україна опиняється в рейтингу нижче таких країн, як Лівія (де фактично точиться громадянська війна), Ливан (який на порозі громадянської війни, а уряд знаходиться частково під контролем терористичного угрупування), Туреччина (світовий лідер за кількістю ув'язнених журналістів), С'єрра-Леоне та Косово (де українські миротворці несуть службу із забезпечення миру), тощо. Можна додати іще велику купу запитань.

Варто відзначити, що Ізраїль цього року, наприклад, був понижений в рейтингу через успіх у читачів нової газети.

Ми вже звикли некритично сприймати останні місця нашої країни в різних міжнародних рейтингах, але це саме той випадок, коли цей показник абсолютно не заслужений і яскраво свідчить про його необ'єктивність.