Майбутнє вже поруч: все більше людей живе у містах-монстрах

Оцінка статті на цей момент: +0/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 7274 Перегляди
  • 3 Коментарі
  • 09/11/2012Дата публікації

В осяжному майбутньому поїздка на інший кінець міста займе, як мінімум, добу.

Ось уже кілька століть з лиця землі зникають маленькі села, зате ударними темпами зводяться нові міста, пише Аліса Недєліна в «Коментарях». Сьогодні вже нікого не дивує, що в Шанхаї живе більше ніж 25 млн людей, у Делі - 22 млн, у Москві - 17 млн, адже міста постійно розростаються. Але мегаполіси,що давно виникли в більшості країн світу, зовсім не стали найбільшою формою міського розселення. Набагато переконливіше виглядають міські формування.

«Мегалополіс» - аж ніяк не сучасний термін. Саме мегалополісом називалося місто, що виникло в давній Греції в результаті злиття більш ніж 35 поселень Аркадії. За нинішніми мірками населення цього утворення було більш ніж скромним: близько 5 тис. осіб, разом із навколишньою територією - 8,5 тис. У сучасному світі назвою «мегалополіс» стали позначати великі форми розселення, що утворюються в результаті злиття сусідніх міст.

Вперше терміном «мегалополіс» французький географ Жан Готтман назвав полосовидні скупчення 40 сусідніх агломерацій уздовж транспортних магістралей у північній частині Атлантичного узбережжя США. Площа таких об´єднань сягає сотень тисяч кілометрів, а чисельність населення перевищує кілька десятків мільйонів осіб. Причому процес утворення мегалополісів відбувається стихійно.

Як правило, вони відрізняються лінійним характером забудови, витягнуті уздовж автомобільних і залізничних магістралей (або берегів річок і морів) і неодмінно страждають від екологічних проблем, викликаних діяльністю людини. Немов ілюстрація до тотальної урбанізації людського буття, мегалополіси виросли не тільки в Америці, але і в Європі, Азії та Африці.

Босваш

Мегалополіс Босваш складається з агломерацій Бостона, Нью-Йорка, Філадельфії, Балтимора, Вашингтона, що плавно переходять один в одного. Загальна площа цього мегалополіса - 170 тис. км. Саме для позначення цієї суцільної міської забудови, що простягнулася вздовж узбережжя Атлантичного океану на 750 км, і був вперше застосований термін «мегалополіс». Втім, спершу «Босваш» був назвою ряду автодоріг, які пов´язували Бостон і Вашингтон. Сьогодні в мегалополісі, що отримав таку саму назву, живе близько 45 млн. людей. Це майже 15% населення США, тоді як площа Босваша становить всього 3% території країни.

Чипіттс

Чикаго

Другий мегалополіс в Америці носить умовну назву Чиппітс, оскільки простягнувся від Чикаго до Піттсбурга. Він сформувався на південному узбережжі Великих озер у результаті злиття 35 агломерацій. Площа цього поселення - близько 160 тис. кв. км, а населення мегалополіса становить приблизно 35 млн. жителів.

Сан-Сан

Сан-Франциско

Це - найбільш молодий мегалополіс у Сполучених Штатах. Він простягнувся від Сан-Франциско через ланцюжок центрів Великої Каліфорнійської долини до Лос-Анджелеса і далі до Сан-Дієго. Він нараховує 20 млн. жителів.

Мегалополіс Сан-Сан. Фрагмент

Токайдо

Токіо

Найбільший у світі за чисельністю населення мегалополіс утворився в Японії, об´єднавши міста Токіо, Йокогама, Осака, Кобе, Кіото. Спочатку назву Токайдо носив географічний регіон на півдні Хонсю, недарма в перекладі з японської «Токайдо» означає «Східний морський шлях». Сьогодні це найбільший урбанізований район сучасного світу. Його протяжність становить близько 700 км, тут проживає більше ніж 70 млн. осіб, або 56% населення Японії.

«Блакитний банан»

Роттердам

Цим образним терміном сьогодні позначають лінію міст і промислових центрів, що простягнулася від Північно-Західної Англії (Ланкашир) до Північної Італії (Ломбардія, Лігурія, Тоскана). «Банан» простягнувся через території Бельгії, Нідерландів, Німеччини, Швейцарії, а на його території живе близько 110 млн. осіб. Вперше цей згусток на картах щільності населення і розміщення промисловості виявив французький географ Роже Брюне (університет Монпельє) в 70-ті роки минулого століття. Причому сформувалася ця міждержавна область, як відповідь на виклики ринкової економіки.

Лон-Лів

Лондон

Англійський мегаполіс Лон-Лів об´єднує агломерації Лондона, Бірмінгема, Манчестера, Ліверпуля. Загалом він складається з трьох десятків міських агломерацій. Загальна чисельність населення Лон-Ліва - 40 млн. осіб, довжина осі мегалополіса становить 400 км, а середня щільність населення - 500 осіб на кВ. км.

Дельта Янцзи

Шанхай

«Золотий трикутник Янцзи» - регіон у східній частині Китаю, розташований біля місця впадіння річки Янцзи в Східно-Китайське море. Назва пояснюється прозаїчно: територія району схожа на трикутник. Сьогодні це один із найбільш розвинених в економічному плані регіонів країни. Як результат - тут утворилася найбільша міська агломерація площею 99 600 кв. км. У дельті Янцзи проживає 80 млн. осіб, з яких майже 50 млн. - міські жителі. Тут же розташоване перше за чисельністю населення місто світу - Шанхай, в якому налічується майже 25 млн. жителів.

Оцінка статті на цей момент: +0/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 3

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

То не "майбутнє", то "минуле"!

Якраз майбутнє. Минуле це село, яке так люблять українці. Села стрімко зникають - міста стрімко ростуть і це прекрасно.