Знайдена (головна?) причина, чому бідним людям важко вибратись із злиднів

Оцінка статті на цей момент: +7/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 5984 Перегляди
  • 4 Коментарі
  • 09/06/2011Дата публікації

В кінці 90-х років психологи виявили ефект, схожий на виснаження сили волі. З'ясувалося, що існує фундаментальна характеристика людської психіки - "виснаження" здатності до само-контролю та сили волі, а відповідно, нездатність і небажання через це приймати наступні рішення власним розумом.

В 1998 році, як пише в дуже цікавій статті "The new Republic", був проведений перший експеримент із цієї серії (у наступних 13 років він був підтверджений ще сотнею схожих досліджень ). Групу розділили на дві частини, і посадили за стіл. Одній частині дозволили їсти шоколад, іншій було вказано утриматися. Після цього їм давали вирішувати геометричні головоломки (неможливі). Із статистично значним результатом люди з групи, що утримувалась від солодощів, раніше відмовлялися від спроб вирішити задачу.

Виявилося, що спроби утриматися від солодкого мають свою "психологічну ціну". Більше того, рішення з вибору альтернатив (що обрати, більше вільного часу чи більше грошей?), так само як і рішення по самоконтролю, також "виснажують" силу волі. (Під останньою тут мається на увазі здатність вирішувати конфлікти вибору серед різних варіантів найбільш раціональним способом, і приймати найкраще рішення для своїх власних інтересів. - ред.)

Якщо застосувати цю модель до реального життя, то з'ясується що одним з найбільш потужних чинників, що породжують конфлікти вибору, є фінанси. І тут починається різниця між бідними і забезпеченими людьми.

Тисячі дрібних фінансових рішень, необхідних для життя - які більш заможні люди приймають, практично не задумуючись, бідним даються набагато важче - часто вони змушені в ситуації "або-або" навіть жертвувати важливими речами: що купити, ліки чи зимовий одяг? - їм постійно приходиться приймати "психологічно дорогі" рішення по самоконтролю або по складному вибору серед доступних їм взаємовиключних альтернатив.

Минулого грудня, економіст з Прінстону Дін Спірс надрукував результати серії експериментів, які доводять що "бідність робить прийняття економічних рішень більш витратною активністю (в когнітивному плані) для людей з низьким доходом "

Ілюстрація Тобі Нг з чудової серії "якби світ складався з 100 людей"

Тобто, крім структурних бар'єрів у суспільстві, які заважають вибратися з бідності, існує фундаментальний психічний ефект - більш "виснажені" постійним самоконтролем та проблемою складних виборів незаможні люди втрачають здатність застосовувати свою свободу волі та робити вільний вибір між варіантами, на свою користь. (важко утриматися від аналогії з бідним суспільством і труднощами, у силу бідності, робити усвідомлений вибір серед політиків - ред.)

Базуючись на викладеному, психологи та економісти розробляють рекомендації для країн 3-го світу, що допоможуть вирішити цю проблему: від спеціальних фінансових інструментів (депозити, власники яких самі встановлюють мінімальну дату або суму, коли вони зможуть зняти гроші); до правил надання субсидій та допомоги від урядів (гроші сплачуються, лише якщо діти будуть ходити в школу, людина прийде на огляд в лікарню хоча б раз на рік, тощо); або товарів, що дадуть величезну економію часу і зусиль, для прийняття більш важливих рішень - енергоефективні печі за 5 доларів, або дешеві сонячні батареї, які можна розгортати в польових умовах - для країн Африки.

До речі, результати досліджень на тему, чи відновлюється ця здатність до прийняття рішень, є суперечливими. З одного боку, начебто звичайна прогулянка на природі допомагає відновити ментальну здатність, з іншого боку є результати, що до цього здатні лише спеціально навчені діти.

Від редакції: цю новину варто було назвати "фантастика! однак лише якщо все це правда". Закликаємо читачів власноруч дослідити питання, керуючись посиланнями у тексті.

* * *

Якщо ви робите пожертву для ТЕКСТІВ не задумуючись, значить ви багата людина, або скоро станете багатим. Звільніться від зайвих розмірковувань, підтримайте грішми ТЕКСТИ не роздумуючи. Так ви станете на шлях власного добробуту і процвітання. Жертвуйте!

Сайт TEXTY.org.ua існує завдяки пожертвам читачів.

Фінансова підтримка кожного з вас дуже важлива для нас. Звертаємося з проханням здійснити пожертву на підтримку ТЕКСТІВ.

Наш рахунок на ПейПел: ykarchev@gmail.com

Наш гаманець у гривнях на ВебМані
U336801545841

Рахунок на BitCoin: 12A3CXQop4ofhJWTmdfffC1m2F5vVu1Wq1

Гроші на рахунок можна слати і на телефон
096 551 68 93

- це Київстар, телефон тільки для збору пожертв, зв'язатися з нами можна по емейлу texty.org.ua равлик gmail.com

Якщо ви зробили пожертву, то просимо повідомити нас по емейлу texty.org.ua равлик gmail.com і вказати, на яку платіжну систему ви переслали кошти

Оцінка статті на цей момент: +7/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 4

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Воїстину, виходить "Чому бідний - бо дурний, чому дурний - бо бідний!"

Підтримую висновки. Читаю книгу про найбагатших в Канаді - прості люди в більшості яким повезло перелізти на інший фінансовий і соц рівень.

Очень интересное наблюдение!
Но о причинах наследственной бедности с другой стороны писал Бурдье и социологи его круга.
Человек от рождения находится в сети малых групп. Чтобы стать богатым, надо оказаться в сети богатых людей. А это очень трудно. Одного образования недостаточно, надо иметь большой эмоциональный ресурс и природную склонность к пополнению своего социального капитала, т.е. вступать в новые для себя группы.
А богатый родился среди богатых, привычки, общение - все это ему с детства досталось, он воспитан в этом.
Одиночке, не находящемся в кругу общения богатых людей, невероятно трудно найти источники денег, овладеть методами, способами их зарабатывания, которые еще и все время меняются.
По Бурдье это касается не только богатства, а всего - ученых, музыкантов
и т.д.

> Чтобы стать богатым, надо оказаться в сети богатых людей.

Це твердження невірне. Це не є ні необхідним, ні достатнім.