Громадське, куди ти?

Оцінка статті на цей момент: +8/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 9274 Перегляди
  • 2 Коментарі
  • 31/10/2014Дата публікації

Нещодавно сталася одна малопомітна подія, яку однак можна із сумом назвати знаковою. Громадське телебачення запустило російськомовну програму у своєму ефірі двічі на тиждень. Як стверджують журналісти Громадського, програма є для "росіян, які не вірять Путіну".

Фраза, цитована на картинці, була сказана російським журналістом. Проте озвучення її як в ефірі Громадського та і на їх офіційній сторінці у Фейсбук, відверто кажучи, шокує.

А загаолом, здавалося б, ну що тут такого? Ну дві години на тиждень російською. І можливо зрештою це і корисна річ, бо вдасться переконати частину росіян, що війна з Україною - це погано?

Почнімо з впливу на росіян. Очевидно для всіх, в тому числі і для журналістів Громадського, що кількість російськомовних ресурсів в Україні величезна. Немає нічого простішого, ніж отримати українські новини про Україну російською мовою, якщо є бажання, звісно. Окрім того існують більш-менш об'єктивні російські медіа про Україну, як російське Радіо Свобода, Ехо Москви, Дождь тощо. Ще один додатковий ресурс російською мовою нічого не змінить для росіян. Більше того, переважна більшість з них не довіряє українським новинам будь-якою мовою і віддає перевагу російським. Для тих, хто довіряє українським, не потрібен додатковий ресурс російською мовою. З реакцією пересічних росіян на це нововведення Громадського можна познайомитися у коментарях до посту у Фейсбуці та під відео цієї нової програми. Наведу лише кілька з них.

Натомість, новина про російськомовну програму та відео програми завалені вщент негативними коментарями від українців.

Для журналістів Громадського є очевидним, що глядачами цієї програми будуть переважно українці і лише одиниці росіян. Отже у сухому підсумку наслідком нової програми Громадського є лише русифікація ефіру. Яка ж тоді справжня мета запровадження російськомовної програми?

Запровадження російськомовної програми в ефірі Громадського не було б таким великим лихом якби розглядати цю подію відірвано від інших подій в Україні. Однак, в контексті повного домінування російської мови на телебаченні українському та радіо, пресі, книговиданні і подальшої активної русифікації, поступове зникнення останніх українських острівців є катастрофічним. Нещодавно українське Радіо Свобода також запустило програму російською мовою для росіян, наче не існує російського відділення Радіо Свобода. Голос Америки припинив практику перекладу коментарів російською мовою (дивіться відео з 3 хв. 50 сек.). Ведучі каналу "1+1" почали переходити на російську мову зі співрозмовниками (дивіться відео з 2 хв. 50 сек.), хоч і ведуть програму українською. Парадоксально, але Україна замість намагання якомога далі дистанціюватися мовно від країни-агресора (яка прийшла "захищати"російськомовне населення України) натомість активно русифікується.

Для ефективнішої боротьби з російською пропагандою Громадському варто було б більше уваги приділяти замість російськомовної програми англомовним випускам (запуск яких є дуже позитивним моментом), адже більш-менш потужні англомовні медіа ресурси України можна перерахувати на пальцях однієї руки: Euromaidan press, Kyiv Post, Ukraine Today, Censor.net. Однак, маємо те що маємо – чергове прогинання під Росію.

Попереджуючи коментарі про Ірину Фаріон та про те, що мова є зараз не на часі, коли йде війна... Українська мова саме на часі, бо найкращий опір агресору – мовний і культурний. Росія чомусь не претендує на землі Німеччини чи Франції. Чому? – Бо вони інакші мовно і культурно. Асимілювати такий народ буде дуже важко, навіть якщо перемогти його у війні. Зараз ні в кого немає сумнівів, що потрібно якомога більше дистанціюватися від Росії. А найкраще це зробити за допомогою мовної диференціації. Окрім того, найкращий спосіб дати світу зрозуміти, що Україна – не Росія за допомогою української мови. Для особливо наполегливих і агресивних опонентів раджу почитати хто такі манкурти і яка доля на них чекає.

Оцінка статті на цей момент: +8/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 2

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Когда вижу, как некоторые украиноязычные каналы бросились открывать программы на русском языке, так и хочется спросить – вы мазохисты ?

Вы действительно полагаете, что в Украине недостаточно русского языка в ящике, или просто прикидываетесь ?

Откуда эта демагогия, от которой медведчуком ‘пахнет’ за версту ?

Ведь все украинцы, в том числе те, для которого, как и для меня, русский язык первый, понимают украинский. А чем больше будут слышать украинский, тем свободнее будут владеть.

А даже тот, кто украинским не владеет – вы же осознаете, что при самом минимальном желании они и так уже имеют множество источников адекватной информации на русском. А те, кто все равно смотрит киселева, для них же это осознанный выбор, и для них ваша программа как зайцу стопсигнал.

А может на вас грозные заявления лаврова об « ущемлениях » возымели желаемый эффект ?

Ну честно, кроме мазохисты других слов не нахожу.