Уяви себе Богом, зроби країні нормальні пенсії (Інтерактивна гра)

Оцінка статті на цей момент: +2/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 43605 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 07/02/2017Дата публікації

Вам зараз 35 років? Ваша пенсія буде 60 доларів. Це якщо залишити все так, як є. Ви отримаєте 100 доларів, якщо пенсійний вік збільшити до 65 років, як у більшості країн ЄС. На розмір вашої майбутньої пенсії впливає кілька показників. Демографія — скільки людей працездатного віку, скільки дітей і пенсіонерів; скільки працює офіційно і платить податок та внески до Пенсійного фонду; відсоток відрахування з «фонду заробітної плати», а фактично з ваших зароблених грошей, у Пенсійний фонд, та розмір зарплати, яку отримують українці.

Редакційний матеріал

Ми створили інтерактивну модель, яка дозволяє змінювати ці параметри та дивитися прогноз, яка пенсія буде в майбутньому. Погратися з державними фінансами можна тут.

Як працює нинішня система?

Ваш роботодавець платить за вас ЄСВ, і майже всі ці гроші потрапляють до Пенсійного фонду. А звідти - на виплату поточних пенсій. Ви фінансуєте життя нинішніх пенсіонерів і заробляєте собі право на майбутню пенсію, яку для вас зароблятимуть ті, хто працюватимуть тоді, коли ви вже не зможете цього робити.

Проблема Пенсійного фонду і вашої майбутньої пенсії в тому, що у ПФ щороку не вистачає все більшої суми грошей. Зараз «дірка» латається з Бюджету, тобто з тих грошей, які по ідеї мали б іти на оборону, ремонти доріг чи освіту, або ж мали б залишатися у кишенях громадян, — адже без витрат на дотацію ПФ податків можна було б платити менше.

З усіх параметрів, вказаних вище, найважливіший — розмір зарплат, бо чим більше люди заробляють, тим більше відраховується до Пенсійного фонду. Та є одна проблемка. Зарплати (якщо рахувати їх у доларах) не піднімеш постановою Уряду, указом Президента чи законом Верховної Ради. Навіть боротьба з корупцією не дає росту зарплат.

Причини в економіці. Яка економіка, така і зарплата. Вашій майбутній пенсії потрібен стрімкий економічний ріст. Такий, коли касиру в супермаркеті платитимуть 600 доларів. Тоді ви зможете розраховувати на еквівалент 250—300 доларів пенсії.

Але що для цього треба?

Свобода економіки. Всеохопна і повна. Абсолютна і беззаперечна. Священна корова — конкуренція без усіляких «захистів вітчизняного виробника» та інших подібних трюків. Без переваг одним компаніям - і перешкод для інших.

Це запровадження ринку землі, усунення монополізму енергокомпаній, зняття різних обмежень по розмірах зарплат і обмежень на роботу для іноземців... список можна продовжувати.

Наприклад, рейтинг Doing business оцінює стан економічної свободи в 10 «темах».

Грубо все це можна звести до слова «дерегуляція», яка передбачає усунення бюрократичних процедур на шляху бізнесу.

В Україні три роки йдуть реформи, і деякі галузі вдалося зробити «відкритими», як, наприклад, авіаперевезення чи ринок державних закупівель. Про авіаперевезення ми готуємо статтю, але вже можемо стверджувати, що, попри втрату кількох аеропортів і падіння гривні, кількість авіаперевезень зростає. Маємо прямий наслідок зняття штучних обмежень і бюрократичних зволікань, які були спрямовані на створення комфортних умов для однієї авіакомпанії.

Та на кожен такий успіх є і свій провал, котрий гальмує економіку, а отже - і зростання зарплат та майбутніх пенсій.

Українці так і не можуть купувати дешеві вживані авто за кордоном. Начебто акциз знизили, але створили такі процедури купівлі, що більшість покупців не може з ними впоратися. У створенні кафкіанських правил нам немає рівних у світі.

Інший негативний приклад: за роки війни в Україні почали розвиватися приватні фірми, котрі створюють обладнання, техніку і озброєння для армії. Волонтери навіть організовували декілька масштабних виставок військових товарів. Минулого року, за словами президента Асоціації виробників озброєння і військової техніки України Вадима Кодачигова, 46% бюджету Міноборони витратило на товари приватних компаній.

Маємо нову точку зростання, можемо перетворити лимон на лимонад. Але державний монополіст Укроборонпром просовує через реформаторський (!!!) Уряд законопроект, згідно з яким кожен виробник військової продукції має отримати ліцензію.

З таким підходом Уряду українська економіка не стане "драконом". Максимум наших очікувань: кляча української економіки не здохне, а забезпечуватиме пенсію в 50 доларів.

У такому випадку, коли до пенсії залишатиметься років 10, садіть горіхи. Вони допоможуть зводити кінці з кінцями і не сильно голодувати. Про горіхи жарт, звичайно, можна ще вирощувати шафран.

А поки уявіть себе Богом і ТУТ грайтеся з параметрами, які формують пенсії.

TEXTY.ORG.UA — незалежне видання без навʼязливої реклами й замовних матеріалів. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.

Щоб зробити пожертву щомісячною перейдіть сюди. Будь ласка, повідомте нам про ваш внесок на пошту texty.org.ua()gmail.com

Оцінка статті на цей момент: +2/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!