ЗеБюджет-2020: кінець епохи фішечок? Режим економії, зменшення соціальних витрат та напрацювання Гройсмана

Оцінка статті на цей момент: +0/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 23645 Перегляди
  • 0 Коментарі
  • 18/09/2019Дата публікації

Схоже, що кабмін Гончарука банально не зміг підготувати власний бюджет і використав заготовки кабміну Гройсмана. 15 вересня Кабінет міністрів подав до Верховної Ради проект бюджету на наступний, 2020 рік. Ще через два дні документ був опублікований на сайті ВР. Мінімальна зарплатня з 1 січня зросте аж на 550 гривень. Для порівняння - у 2017 році вона зросла на 523, і це була зрада і зубожіння. Учителі сподівалися на підвищення зарплатні з 1 січня на 20-70% - у відповідності до липневої постанови уряду Гройсмана. Адже в ЗеКоманді заявляли, що готові забезпечити це підвищення. Втім, у бюджеті-2020 гроші на це відсутні.

Аналізував: Сергій Лукянчук

По-перше, відразу кидається у вічі невідповідність низки економічних критеріїв, наведених у бюджеті, реальному стану справ. Обраховувати доходи і витрати на базі курсу в 28,2 гривні за долар при тому, що реальний міжбанківський курс є нижчим за 25 грн\долар - це, м'яко кажучи, дивно.

Так само дивні й прогнозні показники зростання ВВП у 3,3% - при тому, що лише кілька тижнів тому Гончарук обіцяв Зеленському як мінімум 5% росту, а реальні показники збільшення ВВП у другому кварталі 2019-го - 4,6%.

Парадоксально, але нереалістичність цих критеріїв - і цифрових, і концептуальних - вже визнали у зеКабміні. "Не дивуйтеся, що цей бюджет поки не враховує переважну більшість тих ідей, з якими виходила команда президента на вибори", - виправдовувався прем’єр на презентації бюджету. І пообіцяв врахувати ЗеІдеї до другого читання. Але навіщо тоді взагалі готувати апріорі невірний документ?

Пояснити це можна тим, що кабмін Гончарука банально не зміг підготувати власний бюджет і використав заготовки кабміну Гройсмана. Але де ж тоді обіцянки роботи в турборежимі задля швидких інноваційних результатів?

Але і це ще не все. Порівняльний аналіз показників ЗеБюджету з бюджетом нинішнього і попередніх років свідчить: ніякого кінця епохи бідності та очікуваних ЗеЕлекторатом соціальних благ у ньому нема. Ба більше, створюється враження, що ЗеБюджет складений навіть не Гройсманом, а Яценюком - з усім властивим тим часам #зубожінням.

Субсидії на комунальні послуги у 2019 році становлять 55 мільярдів гривень. У 2020 їх скорочують до 47,6 мільярдів. Це точно не гройсманівська цифра.

Пенсіонерам, які голосували за Зеленського, не варто чекати на підвищення пенсій - витрати пенсійного фонду збільшено суто на рівень інфляції.

Мінімальна зарплатня з 1 січня зросте аж на 550 гривень. Для порівняння - у 2017 році вона зросла на 523, і це була зрада і зубожіння.

Зрозуміло, що українські вчителі навряд чи розраховували отримати від Зеленського зарплатню в 4 тисячі доларів, яку зопалу пообіцяв хтось із ЗеКоманди під час виборчої кампанії.

Але вони точно сподівалися на підвищення зарплатні з 1 січня на 20-70% - у відповідності до липневої постанови уряду Гройсмана. Адже в ЗеКоманді заявляли, що готові забезпечити це підвищення. Втім, у бюджеті-2020 гроші на це відсутні.

Єдина соціальна стаття, по якій помітне зростання витрат - це охорона здоров'я. Тут бюджетні видатки зростають майже в два з половиною рази. Але ці видатки пов’язані з медичною реформою Супрун, і є запланованими заздалегідь. Так само як і ріст фінансування дорожнього фонду - це теж явна гройсманівська спадщина.

Звертають увагу виплати за державним боргом - а це майже половина від всіх видатків бюджету. Вони мають зрости на 21 млрд грн - до 438,1 млрд грн. Завдяки цьому частка державного боргу має зменшитися з нинішніх 62 відсотків від ВВП до 54,1. Втім, і це теж не вражає - ще в квітні Гройсман обіцяв вже в 2019-му знизити частку боргу до ВВП до 50%, і до 40% - у наступні роки. Так де ж фішечки, де ж обіцяний ЗеКомандою управлінський креатив?

Інтрига щодо цього питання зберігається до п'ятниці, 20 вересня: на цей день заплановане представлення бюджету в Раді. Тоді й стане зрозуміле, чим є нинішня версія цього документу. Чи це вимушений фальшстарт, який буде швидко виправлений. Чи закономірний наслідок суворої економічної реальності, якій байдуже, що там собі нафантазував електорат, голосуючи за "слуг народу".

TEXTY.ORG.UA — незалежне видання без навʼязливої реклами й замовних матеріалів. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.

Щоб зробити пожертву щомісячною перейдіть сюди. Будь ласка, повідомте нам про ваш внесок на пошту texty.org.ua()gmail.com

Оцінка статті на цей момент: +0/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 0

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!