Бідність не порок? 74% українців думають, що вони виживають (Інфографіка)
Четверть тих, хто вважає себе бідними це – 30% сімей з найвищим рівнем доходів, це понад 5 тис. грн. на особу в місяць. Люди з таким доходом складають більшість серед тих, хто назвав себе середнім класом. Більшість сімей розділили відповідальність за свої доходи порівну: на себе і на державу. Та домогосподарства з більшим доходом більше усвідомлюють свою відповідальність за свій добробут. Держстат на початку 2017 опитав понад 8 000 домогосподарств.
Текст і графіка: Надія Романенко
Психологи з жовто-глянцевих видань кажуть не порівнювати себе з іншими. Але хто цього не робить – той бреше. На щастя, непозбувна бентега про думку інших штовхає людей проводити загальнонаціональні опитування, ставати соціологами й статистиками. Професійно порівнювати себе з іншими.
Тож оцініть матеріальний стан своєї родини, підрахуйте скільки треба грошей, аби вважатися представником середнього класу, і на додачу подумайте, хто ж відповідає за ваш добробут. Прикинули в голові? Тепер давайте подивимося, що думають інші українці.
Далі у тексті ви натрапите на два терміни з статистики населення: «домогосподарство» та «децильні групи».
Перше не має стосунку до фермерського життя й хатньої роботи. Домогосподарство – це люди, які спільно проживають і влаштовують свій побут, разом ведуть господарство і хоча б частково об’єднують бюджет. 99.79% опитаних домогосподарств – сім’ї або одна особа.
Децильна група це 10% ряду даних. Якщо виставити всі сім’ї-домогосподарства в ряд за розміром доходів і розділити цей ряд на 10 рівних частин, отримаємо децильні групи.
Зверніть увагу, опитували не окремих людей, а домогосподарства. У кожному з них є особа, яка на зв’язку з інтерв’юерами Держстату. І, радше за все, саме ця людина відповідала на запитання.
Детальніше про методологію опитування читайте в звіті Держастату (zip з pdf). Всі дані з цього джерела.
В країні злидні
Не перше і, нажаль, не останнє опитування показує, що українці вважають себе бідними. Безумовно, рівень доходів в державі низький, але невже аж 74% бідняки? З іншого боку, половина, а не 74% відзначили, що коштів вистачало лише на харчування. І це резонує з даними про те, що половина витрат середньої сім’ї йде на їжу.
Бідні, хто це?
Четверть тих, хто вважає себе бідними – це 30% сімей з найвищим рівнем доходів. Вони мають загалом ресурсів (різні грошові доходи + пільги, доходи від продажу майна тощо) понад 5 тис. грн. на особу в місяць (станом на кінець 2016, с. 73 цього збірника). Люди з таким доходом складають більшість серед тих, хто назвав себе середнім класом або не бідними.
Відповіді на питання про класову приналежність залежать від формулювання. В опитуванні Центру Разумкова (повна доповідь) у кризовому 2014 році понад 40% віднесли себе до середнього класу. Інші варіанти відповіді були: «нижчий», «робітничий» та «вищий клас».
Центр Разумкова розробив прості й адекватні критерії середнього класу.
Це люди які:
- вважають себе середнім класом (за підсумком кількох різних питань)
- оцінюють свій дохід як “в цілому вистачає на життя”
- мають вищу або середню спеціальну освіту
- відчувають спільність інтересів з середнім класом
- в їх оточенні переважає теж середній клас.
І такими виявились 14% українців. В 10 разів більше, ніж за даними Держстату. Вочевидь, люди не хочуть асоціювати себе з "нижчим класом", але не соромляться назвати себе "бідними".
Як перестати бути бідними і почати жити
Коли домогосподарства запитали, скільки ж грошей потрібно, щоб вони не вважали себе бідними та стали середнім класом, виявилось, що потрібно в рази більше. В середньому сім’я має 3200 грн на одну людину. Більшість же вважає, що бідність скінчиться, коли ця сума сягне 5 тисяч. Думки про життя середнього класу розділились, хоч найчастіше респонденти вибирали максимальну суму, зазначену в опитувальнику - понад 22 тисячі в місяць на людину.
Мрія про дохід «22 тисячі +» як стандарт «середнього класу» спільна, і для домогосподарств низькими доходами, і з високими.
Логічно, що уявлення про стандарти, за якими людина має жити, пов'язані з реальним рівнем життя. Але навіть статистичні тести показали, що дохід родини не має зв'язку з уявленням про стандарти рівня життя (перевіряли кореляцією Спірмена й тестом Хі-квадрат).
Чого не вистачає?
Продовжуючи історію про розрив між бажаним і наявним, цікаво дізнатись, на що ж потрібно більше грошей? Відчуття нового доходу дуже приємне, але ще приємніше цей дохід витрачати.
Цілком очікувано, що сім’ї з більшим доходом радше спрямують свої кошти на накопичення, авто чи відпочинок. Причому відпочинок найпопулярніший в цій трійці.
Права частина графіки відображає більш нагальні потреби. І вона показує, що значна кількість сімей потребує додаткових грошей, щоб придбати більше їжі й одягу, лікуватись та покращувати житлові умови.
Цінності
Коли додаткові доходи хочеться спрямувати на житло, ліки та їжу, цінність здоров’я на першому місці.
У соціальних науках відомий поділ цінностей Р. Інглхарта та С. Вейцеля на цінності виживання і самовираження. Коли задоволені першочергові потреби і це норма, цінністю стає кар’єра, довкілля, демократія й, умовно кажучи, еко-їжа. Поки цього немає, люди прагнуть до стабільності, цінують традиції й матеріальні речі. За даними Держстату (і не тільки), українці виживають.
Відповідальність
Ми розповіли і показали, як думають про своє життя українські домогосподарства, як вони прагнуть жити, і що для них важливо. Залишилось визначити, хто забезпечить здоров’я і 22+ тис. на місяць кожній особі. Ну хоч 5 000.
Більшість сімей розділили відповідальність порівну: на себе і на державу. А загалом тенденція така, що домогосподарства з більшим доходом більше усвідомлюють свою відповідальність за добробут сім’ї.
Хоч щойно ви бачили лиш цифри, вони досить філософські. І висновки у кожного свої. Можна запропонувати менше скиглити і працювати, можна вчергове насварити державу. Або і державі, і людям працювати, аби не довелось скиглити. І щоб визнати себе бідним було соромно.